Naujienos

IKMIS: informacija iš laukų 2019-06-05

  2019-06-05

Visa augalija atsigavo ir įžengė į vasarą nauju, nuplautu rūbu. Žinoma, ši drėgmė padeda vystytis ir ligoms, kenkėjams bei piktžolėms. Ši savaitė itin karšta, iki 30 o C šilumos, todėl karščiai pristabdo grybinių ligų plitimą. Pateikiame apibendrintus duomenis iš visoje Lietuvoje stebimų pasėlių.

Žieminių rapsų būklė

Žieminiai rapsai jau brandina derlių, augina ankštaras. Šį sezoną rapsams teko ištverti balandžio mėnesio sausrą, šalnas prieš ir per žydėjimą. Gegužės mėnesį sulaukė lietaus, kuris kaip tik buvo reikalingas per rapsų žydėjimą. Tikėkimės, kad sėklų brandinimo metu rapsams taip pat meteorologinės sąlygos bus palankios.

Šiemet pirmi metai, kai žieminių rapsų pasėliuose rasti augalai su pažaliavusiais  žiedų vainiklapiais, iš žiedų išaugusiais kišenės formos išsipūtusiais ankšties pavidalo dariniais. Šį žiedų pažaliavimą sukėlė fitoplazmų pernešėjos, tai yra cikadėlės (Macrosteles quadrilinetus), kurios gyvuoja esant šiltam orui. Rapsų lauke buvo aptikti pažeisti pavieniai tokie augalai. Kenkėjai, maitindamiesi ant pažeistų augalų šeimininkų, užsikrečia ir po 2 ar 3 savaičių jau gali pernešti ligą ant kitų augalų. Šie kenkėjai rapsams nėra ekonomiškai žalingi, tačiau žalingi kaip ligos pernešėjai. Patekęs į augalą, ligos sukėlėjas greitai dauginasi, o simptomai išryškėja po 2 ar 3 savaičių. Rapsai vietoje žiedų suformuoja žalias, į lapus panašias struktūras, žiedai ir ankštaros neišsivysto. Šios ligos šeimininkai (be rapsų) gali būti žieminiai ir vasariniai kviečiai, avižos, miežiai, rugiai, bulvės, pupos, pomidorai, salotos, morkos, taip pat daugelis piktžolių. Prevencija: naikinti vabzdžius – ligos pernešėjus.

Daugiau skaitykite čia.