Naujienos

Pasirūpinkime gyvūnais dar neįžiemojus

  2018-10-30

Vėstant orams, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena gyventojams pasirūpinti gyvūnais, saugoti juos nuo nepalankių oro sąlygų.

Ūkiniuose pastatuose laikomi gyvūnai turi būti apsaugoti nuo jų sveikatai kenkiančių oro sąlygų, plėšrūnų ir pavojų. Taip pat turi būti atsižvelgta į jų amžių, veislę ir lytį. Pvz., suaugę galvijai, arkliai, avys ar kiti gyvūnai, kurie prisitaikę prie lauko sąlygų, daug geriau ir sveikiau jaučiasi lauke, tačiau, esant žemai aplinkos temperatūrai, pučiant stipriam vėjui, sningant ir pan., jie turi būti laikomi nuo to apsaugančiose patalpose. Reikia paminėti, kad veterinarijos specialistai rekomenduoja tvartuose laikomus gyvūnus (ypač arklius) nors trumpam išvesti pasivaikščioti net ir per šalčius.

Patalpas reikia parengti dar neįžiemojus

Pasirūpinti gyvūnų laikymo patalpomis ūkininkai privalo dar neįžiemojus. Reikia užsandarinti tvartų langus, duris, palikti tik ventiliacijai skirtas angas, bet nesudaryti sąlygų skersvėjams, kreikti pakankamu kiekiu sausų pakratų.

Šaltuoju metų laiku reikia daugiau dėmesio skirti gyvūnams, duoti pakankamai pašarų ir vandens, šerti įvairesniais pašarais, nes jiems reikia daugiau maisto kūno temperatūrai palaikyti.

Kenčia ir lauke laikomi šunys

Žiemą nuo blogų oro sąlygų kenčia ir lauke (voljeruose ar pan.) laikomi šunys. Rūpestingi šeimininkai turėtų pasirūpinti jų šėrimu ir girdymu, apšiltinti būdas. Siekiant apsaugoti nuo drėgmės, šuns būda turėtų būti šiek tiek pakelta nuo žemės, dvigubos sienelės su izoliacine medžiaga tarpuose padėtų geriau išsaugoti šilumą. Tam, kad į būdą neprilytų ar nepripustytų, landą reikėtų padaryti su slenksčiu, o virš jos pritvirtinti keletą skiaučių brezentinės medžiagos ar plastiko, kad landa būtų kaip ir su durimis. Kreikti galima šiaudais ar kloti neperšlampančiu audiniu apsiūtą elastinį putų poliuretaną (poroloną). Tik reikėtų atsižvelgti į gyvūno poreikius, nes kai kurie šunys būna išrankūs, ir nepatinkantys pakratai ar guolis gali būti išmesti iš būdos. Šeimininkai taip pat turėtų pagalvoti ir apie būdų pastatymo vietas. Svarbu, kad šuo ne tik matytų ir šeimininkui praneštų apie atvykusius svečius, ir kad keturkojį saugotų užuovėja. Dažna problema žiemą – užšąlantis vanduo, todėl geriausia šuns girdyklą įrengti patalpos viduje, kur vanduo neužšaltų.

Trumpaplaukiai, labai jauni ar senesnio amžiaus šunys ir katės neturėtų ilgam likti lauke be priežiūros. Šaltuoju metu vedžiojant lepesnius šunis, patartina juos aprengti specialiais drabužėliais. Šunų drabužiai turi dengti visą kūną iki pat uodegos bei pilvo apačią. Pasivaikščiojimų su augintiniais metu reikia nuolat stebėti, ar ant jų letenų nėra susidariusių sniego kamuoliukų, jei yra – kuo skubiau pašalinti, nes jie gali sukelti nušalimą. Po pasivaikščiojimo lauke būtina apžiūrėti šuns pėdas, ausis ir uodegą, ar nenušalę. Jeigu kyla įtarimų, rekomenduotina pasitarti su veterinarijos gydytoju. Druska ir kitos cheminės medžiagos, naudojamos tirpdyti sniegą ir ledą, gali dirginti augintinio pėdų pagalvėles, todėl po pasivaikščiojimo visada reikia nuvalyti letenas drėgnu rankšluosčiu, kad šuo nepradėtų jų laižyti.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija