Pagerbti 2015 m. geriausi šalies žemdirbiai

2015-11-09 06:28:20

Jau 22-ąjį kartą į Kauno kultūros ir sporto centrą „Girstutis“  rinkosi geriausieji šalies  žemdirbiai.  Konkurso „Metų ūkis 2015“ apdovanojimus gavo 121 žemdirbys. Iš viso konkurse dalyvavo 410 ūkininkų iš  41 savivaldybės. Džiugu, kad tarp apdovanotųjų 70 yra LŽŪKT klientai. Iš jų pirmąją vietą laimėjo 23, antrąją – 23, trečiąją – 24 ūkių šeimininkai.

Nugalėtojų pasveikinti atvyko premjeras Algirdas Butkevičius, Europos Parlamento narys Bronis Ropė, Žemės ūkio ministerijos, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos, savivaldybių, kitų žemdirbiškųjų įstaigų ir organizacijų vadovai.

Anot šventės šeimininko, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko Jono Talmanto, tai ilgiausiai vykstantis konkursas, išlaikęs esminius principus, nors keitėsi valdžia, politika ir patys ūkiai. „Galima didžiuotis, kad savo darbu pasiekėme daug. Mums pavydi ir senoji Europa,“ – žemdirbių pasiekimais džiaugėsi LŪS pirmininkas.

Nuo 1994 m. organizuojamame konkurse gali dalyvauti ūkininkai iš visos Lietuvos. Konkursu  žemdirbiai skatinami pažangiau ūkininkauti, siekiant gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros, geriau tvarkytis savo ūkyje, išaiškinti geriausius savivaldybėse. Pagal vertinimo kriterijus išrenkami geriausi ūkininkų ūkiai, padarę didžiausią pažangą per pastaruosius metus. Vadovaujantis LŪS nuostatais, konkursas gali būti organizuojamas visose Lietuvos savivaldybėse, tačiau į respublikinę apdovanojimo šventę pasiliekama teisė kviesti tik dirbančių ir veiklą vykdančių rajoninių ūkininkų sąjungų bei mažų savivaldybių laimėtojus. „Galbūt dėl to kai kurios savivaldybės iš viso neberengia konkurso, o jeigu ir rengia, rezultatų mums nepateikia. Pasitaiko viena kita savivaldybė, kurioje pats Ūkininkų sąjungos skyrius nusprendžia nerengti konkurso, nes neprikalbina ūkininkų jame dalyvauti, o galbūt kai kam tiesiog pritrūksta noro rengti konkursą", – pastebi LŪS vadovas Jonas Talmantas.

Sveikindamas susirinkusius žemdirbius, premjeras Algirdas Butkevičius pirmiausia padėkojo už 5,5 mln. tonų grūdų derlių. Pasak premjero, Lietuva maža šalis, turinti didžius žmones. „Ačiū ir už tai, kad nepalūžote susidūrę su sunkumais, kuriuos sukėlė geopolitiniai pokyčiai. Blogiausios prognozės nepasitvirtino",– teigė Ministras Pirmininkas. Optimistiškai į ateitį žvelgiantis Vyriausybės vadovas pasidžiaugė galimybe  mėsos įmonėms produkciją eksportuoti į Jungtines Amerikos valstijas. Tik dvi šalys iš 28 ES valstybių turi tokią galimybę. Tai Airija (turi mažą asortimentą) ir Lietuva. Daug pasiekė augalininkystės ūkai, tačiau ir gyvulininkystės ūkiams turi būti skiriama parama, didesnis dėmesys veislininkystei.  Premjeras akcentavo kooperacijos svarbą. Tai labai padėtų pieno produkcijai žengti į atsiveriančią Kinijos rinką. Žemdirbiams A. Butkevičius palinkėjo ir toliau išgirsti vieniems kitus, bendro dialogo.

Premjeras įteikė padėkas Vilkaviškio rajono ūkininkams Kristinai ir Ramūnui Čėsnoms, Skuodo rajono ūkininkams Ingridai ir Kęstučiui Palčiauskams bei Rietavo ūkininkui Stanislovui Antanui Jurkui.

„Naujasis 2014–2020 m. laikotarpis skirtas tiems, kurie  nori ir gali eiti į priekį.  Manau, kad pinigai neturi būti dalomi po lygiai. Laimi tie, kurie pasiekė per metus geriausių rezultatų, kas dėl kainų, politinės situacijos neprarado ūpo didinti savo ūkį, kur prisideda visa šeima. Žemės ūkis visada buvo ir bus prioritetas. Linkiu sėkmės ir sveikatos. Ačiū už jūsų darbą, kurio rezultatais naudojamės kasdieną,“ – sakė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, sveikindama metų geriausius ūkininkus.

Žemdirbiams už patriotiškumą ir darbą, šių vertybių perdavimą jaunajai kartai dėkojo ir sveikatos linkėjo Seimo Kaimo reikalų komiteto vardu kalbėjęs parlamentaras Jonas Kondrotas. Jis įteikė padėkas Tauragės rajono ūkininkams Vidai ir Raimondui Beskėms, Biržų rajono ūkininkams Justinai ir Tadui Micikevičiams bei Pasvalio rajono ūkininkams Ingai ir Gintautui Aglinskams.

Europos Parlamento narys Bronius Ropė įsitikinęs, kad žemdirbiai – Lietuvos kaimo elitas, parodantis, kuria linkme eiti, atsakingas už šiandienos kaimą ir jo ateitį. Jis taip pat pabrėžė, jog Lietuva yra mažiausiai kooperuota ES šalis. „Senojoje Europoje 80 proc. yra kooperacija. Reikia išsijudinti, žmonės turi matyti, kad kooperacija geriau. Tuomet dalinamasi ne tik atsakomybe, bet ir pelnu,“– kalbėjo B. Ropė.

Žemdirbius taip pat sveikino šventės generalinio rėmėjo DNB banko atstovas, Kauno regiono vadovas Andrius Ivašauskas ir pagrindinio renginio rėmėjo UAB „Biržų žemtiekimas“ generalinis direktorius Saulius Silickas.

Šiemet ir vėl  vyravo gyvulininkystės ūkiai

Tarp šiųmečių nugalėtojų, kaip ir pernai,  vyravo gyvulininkystės ir mišrios specializacijos ūkiai: 67 gyvulininkystės ir mišrios specializacijos ūkiai (tarp jų 7 ekologiniai, 4 paukštininkystės, 2 bitininkystės ir 1 ūkis užsiima pieno perdirbimu). Augalininkystės ūkių buvo 54.

Gyvulininkystės ir mišriuose ūkiuose daugiausia auginami mėsiniai ir pieniniai galvijai, taip pat laikomos avys, kiaulės, vištos, žąsys, stručiai, bitės, triušiai, šinšilos, žirgai, arkliai, danieliai, taurieji elniai.

Ūkininkaujančių laimėtojų vidutinis amžius – 47 metai, ūkininkauti pradėję apie 1999–2000 m. Jauniausias dalyvis – 3 vietos laimėtojas 25 metų 173 ha plote Biržų r. ūkininkaujantis agronomas Tadas Mickevičius su žmona Justina. Vyriausias konkurso dalyvis (LŽŪKT klientas) –  Rietavo savivaldybės ūkininkas Stanislovas Antanas Jurkus mišriame ūkyje (140 galvijų, apie 70 melžiamų karvių) ranka rankon dirbantis su dviem sūnumis Ramūnu ir  Stasiu.

Atsižvelgiant į ūkininkų anketų duomenis, 34 proc. dalyvavusių konkurse turi aukštąjį išsilavinimą, 33 proc. – specialųjį, aukštesnįjį – 23 proc., o 10 proc. nurodė turintys kitą išsilavinimą. Visų laimėtų ūkininkų dirbamas žemės plotas apima per 27 tūkst., ha žemės.

Laimėtojų ūkiai – nuo 1,61 ha iki 1 240 ha

Pirma vieta pasidalijo 41 ūkis, antra – 41, trečia – 39 ūkiai.

Tarp pirmos vietos laimėtojų yra du itin stambūs augalininkystės ūkiai. Tai Kretingos rajone, Laivių kaime, ūkininkaujantys Vilija ir Alvydas Šetkai, dirbantys 1 000 ha, bei Šakių rajono Bizierių kaimo ūkininkai Albina ir Antanas Blockiai (LŽŪKT klientai), dirbantys 1 240 ha.

Vidutinis 2015 m. konkurso laimėtojų ūkio dydis – 209 ha, o tarp pirmos vietos laimėtojų – 329 ha ūkis. Puikiai sekasi ir kai kuriem smulkiems ūkiams. Štai smulkiausias ūkis tarp pirmos vietos laimėtojų  – Tauragės rajone, Milgaudžų kaime, ūkininkaujančių Vidos ir Raimondo Beskių (taip pat LŽŪKT klientai) 15 ha uogininkystės (braškių) ūkis.

Didžiausias gyvulininkystės ūkis, laimėjęs pirmąją vietą, yra šilutiškių Virginijos ir Kazimiero Gudžiūnų ekologinis ūkis, kuriame laikomi 256 galvijai ir dirbama 437 ha žemės.

Antros  vietos  laimėtojų vidutinis  ūkio dydis siekia 160 ha. Didžiausias iš jų Lazdijų rajone, Babrų kaime, ūkininkaujančių  Almos ir Redo Rutkauskų (LŽŪKT klientai) mišrus ūkis, kuriame 540 ha žemės plote auginama 230 galvijų, verčiamasi augalininkyste bei daržininkyste.  Pagal plotą mažiausias yra Utenos rajone ūkininkaujančio Alvydo Barsteigos 1,61 ha šinšilų ūkis, kuriame auginama 1 200 šių kailinių žvėrelių.

Tarp antros vietos laimėtojų didžiausias gyvulininkystės ūkis yra Daujotų kaime (Skuodo r.) ūkininkaujančių Aušros ir Vytauto Gadeikių. Jie ūkyje laiko 101 melžiamą karvę ir 175 prieauglio, dirba 225 ha žemės.

Yra ir vienas ūkis, užsiimantis  pieno perdirbimu, – tai  Pasvalio r. ūkininkaujantys Inga ir Gintautas  Aglinskai (LŽŪKT klientai), spaudžiantys  ir parduodantys sūrius.

Trečios vietos laimėtojų vidutinis ūkio dydis 180 ha, stambiausias  – Prienuose ūkininkaujančių Ingos ir Jono Aliukonių 900 ha augalininkystės ūkis, mažiausias  nesiekia ir 6 ha – tai Zarasų rajono Užtiltės kaime ūkininkaujančių Majos ir Daliaus Barzdų daržininkystės ūkis.

Trečiosios vietos laimėtojų gretose, Šilalės r. ,  yra netradicinis gyvulininkystės  ūkis.  Šeimininko Stasio Eitučio (LŽŪKT klientas) 95 ha valdose ganosi 140 tauriųjų elnių apie 100 danielių.

Visų konkurso nugalėtojų sąrašas

Žemdirbiams gražiausias dainas ir muzikos akordus skyrė Evelina Sašenko, Egidijus Bavykinas ir pianistas Paulius Zdanavičius.

 

Daugiau renginio nuotraukų žiūrėkite čia.

LŽŪKT informacija