Pasveikinti geriausi šalies arimo meistrai

2015-11-27 13:21:18

Lapkričio 26 d. į  Akademijos kultūros centre  (Kėdainių r.) vykusį 2015 m. „Respublikinio rudeninio arimo“ konkurso nugalėtojų pagerbimo ir rezultatų sklaidos renginį rinkosi geriausi Lietuvos arimo meistrai. 

Jau 9 kartą LR žemės ūkio ministerija kartu su Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT), Lietuvos artojų asociacija (LAA), Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA), rajono savivaldybėmis ir kitais partneriais organizuoja rudeninio arimo konkursą.

Dalyvius ir renginio svečius sveikino LR žemės ūkio viceministras Saulius Cironka, LŪS pirmininkas Jonas Talmantas, Kėdainių r. savivaldybės  administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis, LAMMC direktorius Zenonas Dabkevičius bei renginio šeimininkas LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis. Visi kalbantieji pabrėžė, kad Lietuvos laukai gražėja kiekvienais metais, nenusileidžia nei vienai Europos ar pasaulio šaliai, kuriose išplėtota žemdirbystės kultūra – tai nepailstančių, profesionalių artojų darbo rezultatas.

Konkurso tikslas – gerinti arimo kokybę šalies ūkininkų, bendrovių bei valstybiniuose ūkiuose, kuo plačiau skleisti pažangų artojų patyrimą, kasmet konkurso metu išaiškinant geriausius rajonų ir respublikos artojus, paskatinant už kokybiškai atliktą darbą, kelti žemdirbystės kultūros lygį šalyje.

Kaip išmokti kokybiškai arti? Daugelis atsakytų – ilgai ir kruopščiai mokantis. Tačiau kad tobulėtumėm reikia ne tik geros technikos, noro, praktikos, bet šiek tiek ir azarto, jaudulio, kartais pasitikrinant savo jėgas varžybose. O kur kitur, jei ne Lietuvos artojų varžybose, ar rudeninio arimo konkurse galima pamatyti, kaip laukus vagoja geriausi šalies arimo asai, pasimokyti, kaip meistriškai valdyti plūgą. LŪS pirmininkas Jonas Talmantas pasidžiaugė, kad sparčiai plintant neariamosios žemdirbystės technologijoms, mūsų šalies žemdirbiai dar išlaiko tradicijas ir moka arti. „Šios varžybos įvyksta tik LŽŪKT dėka", – pabrėžė J. Talmantas.

Anot Giedrės Butkienės, „Respublikinio rudeninio arimo konkurso“ vertinimo komisijos narės, LŽŪKT direktoriaus pavaduotojos, kaip ir kasmet rudeninio arimo konkursas sulaukia nemažai susidomėjimo. Konkurse dalyvavo beveik 269 artojai iš 42 savivaldybių. Išrinkti geriausi 42 rajonų bei savivaldybių artojai.  Šiemet įvesta ir naujovė. Šalies regionuose LŽŪKT buvo paskyrusi arimo vertinimo ekspertus, kurie kartu su rajonų komisijų nariais nustatė geriausius artojus – rudeninio arimo konkurso nugalėtojus regionuose. Respublikinė komisija, gavusi informaciją apie regionų rudeninio arimo konkurso nugalėtojus, vyko vertinti  laukų.  Per 3 dienas komisija aplankė ir įvertino 9 Žemaitijos, Aukštaitijos, Suvalkijos ir Dzūkijos kai kurių rajonų bei savivaldybių arimo konkurso artojus nugalėtojus. Taigi išrinktas profesionaliausių Lietuvos artojų devintukas.

Kad artojai energijos nestokotų, kad sėkmė juos lydėtų, visiems artojams buvo įteiktas  juvelyrų sukurtas simbolinis arklinis plūgas ant balto marmuro  postamento.

Profesionaliausių artojų devintukas

Komisija, įvertinusi aplankytų ūkių artojų rudeninio arimo kokybę, 1-ąją vietą skyrė Pasvalio r. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Joniškėlio bandymų stoties artojui Viliui Tinteriui, surinkusiam 89,14 proc. nuo maksimaliai galimų balų sumos.

Šiemet artojas gerokai patobulino savo meistriškumą. Pernai metais „Respublikinio rudeninio arimo“ konkurse taip pat tapo laureatu – užėmė 2-ąją vietą. Arimo žinovams pasvališkis Vilius Tinteris žinomas jau ne vienus metus. Jis dažnas arimo varžybų dalyvis – ir rajone, ir Lietuvos artojų varžybose, kur dalyvavo 5 kartus, 2 iš jų laimėjo III vietą.

Vilius daugiau nei dvidešimt metų dirba Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Joniškėlio bandymų stotyje, tiek pat metų vairuoja traktorių. O praktikuotis papildomai taip pat turi kur, valdo augalininkystės ūkį. Kaip sakė nugalėtojas, jis tikrai pasirengęs arimo patirtį skleisti savo krašto ūkininkams.

LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis Viliui Tinteriui, pirmosios vietos laimėtojui, įteikia specialųjį prof. Petro Vasinausko vardo prizą.

2-ąją vietą komisija skyrė Jurbarko r., Juodaičių k. ūkininkui-artojui Stanislovui Marcinkui, (surinko 85,2 proc. nuo maksimaliai galimų balų sumos).

Prieš dvejus metus „Respublikinio rudeninio arimo konkurse“ Stanislovas užėmė 1-ąją vietą. Artojas – neabejotinai garsiausias savo krašto ūkininkas, reprezentuojantis ne tik Juodaičius, bet ir Jurbarko rajoną visų lygių artojų varžybose. Respublikinėse artojų varžybose dalyvavo net 8 kartus, 1 kartą laimėjo II vietą,  o šiemet užėmė garbingą III vietą. „Vieni žvejoja, kiti medžioja, o mano hobis – arimas“, – po varžybų yra sakęs Stanislovas.

Ūkininkauti Stanislovas pradėjęs 1992-aisiais, išsidalinus kolūkio žemę. Iš dviejų traktorių surinko vieną ir pasiryžo kalnus nuversti. Verčia juos iki šiol savo mišriame ūkyje. Pradėjęs nuo 35 ha, Stanislovas per du dešimtmečius išaugino ūkį iki 100 ha.

Stanislovas ne tik sukasi laukuose, važinėja į artojų varžybas, priklauso bendruomenės tarybai, aktyviai dalyvauja Jurbarko rajono ūkininkų sąjungos veikloje, bet ir bene kasdien skuba į Juodaičių Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčią, kur jau 35 metus atlieka zakristijono pareigas.

Prieš keletą metų (2013 m.) už gražius ūkininkavimo pasiekimus, aktyvią visuomeninę veiklą ir nuolatinį sėkmingą atstovavimą Jurbarko rajono savivaldybei Lietuvos artojų varžybose Stanislovas apdovanotas  Jurbarko rajono savivaldybės ženklu  „Už nuopelnus Jurbarko kraštui“.

Stanislovas Marcinkus su svečiais. Iš kairės: žemės ūkio viceministras Saulius Cironka, LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis, LŪS pirmininkas Jonas Talmantas

3-ąją vietą užėmė Vilniaus r., Vaigeliškių k. ūkininkas-artojas Zenon Borkovskij (surinko 80,8 proc. nuo maksimaliai galimų balų sumos).

Artojui rudeninio arimo konkursas ne naujiena – sėkmingai dalyvauja jau 4 kartą.  Prieš dvejus metus respublikinio rudeninio arimo konkurse Zenon yra laimėjęs 2-ąją vietą.

Zenon ūkininko vairą tvirtai laiko jau 11 metų –  ūkininkauja savo mišriame, nors labiau vyrauja augalininkystė, ekologiniame ūkyje. Konsultavimo tarnybos Vilniaus r. biuro vadovės Teresos Gerdvilienės teigimu, Zenon atkakliai siekia savo tikslo, investuoja į žemės ūkio modernizavimą bei plėtrą. Labai myli savo kraštą, žemę, ūkininkavimą. Retkarčiais iš dirbamų laukų pasitraukia į miškus, kur suranda atokvėpį kaip medžiotojas.

Zenon Borkovskij apdovanojimą įteikia LŪS pirmininkas Jonas Talmantas

4-oji vieta skirta Telšių r., Degaičių k. artojui Danėliui Vargaliui, arusiam ūkininko Antano Vyto Songailos laukus ir surinkusiam 77,6 proc. nuo maksimaliai galimų balų sumos.

„Respublikiniame rudeninio arimo konkurse“  Danėlis ne naujokas: dalyvavo ir 2013 metais. Prieš keletą metų jėgas yra išbandęs ir rajono artojų varžybose Šilalėje. 43 metų artojas Danėlis pas ūkininką Antaną Vytą Songailą dirba apie 15 metų. Traktorių ir kombainą valdo bene tris dešimtmečius (26 m.). Konsultavimo tarnybos Telšių r. biuro vadovas Antanas Mažeika sakęs, kad Danėlis nemažai praktikavosi: 2014 metais suarė 350 ha, šiemet – 300 ha žemės.

Galima sakyti, kad Danėlio darbo vaisius esame ragavę kiekvienas, perkantis kmynus, morkas, raudonuosius burokėlius, kurie ūkininko Antano Vyto Songailos auginami pagal specialius produkcijos reikalavimus.

Danėlį Vargalį sveikina LŪS pirmininkas Jonas Talmantas

5-ąją vietą komisija skyrė Kėdainių r., Taujėnų k. artojui Vilmantui Sereikiui (surinkusiam 67,78 proc. nuo maksimaliai galimų balų sumos).

Per metus Vilmantas arimo lygį ir kokybę išlaikė – šiemet, kaip ir pernai, tapo 5 vietos laureatu. Vilamantas 5 -erius metus ūkininkauja savo 70 ha augalininkystės ūkyje. Tačiau prie vairo sėdi ir traktorių vairuoja jau bene du dešimtmečius, buvo vienas iš pagrindinių pagalbininkų tėvuko ūkyje. Vilmanto teigimu, jo turimos žemės plotai nedideli, tad norėdamas dalyvauti rudeninio arimo konkurse arė draugo laukus. Po darbų Vilmantui labiausia norisi pailsėti, tačiau atranda laiko ir mėgstamiems užsiėmimams: žvejybai ir grybavimui.

Vilmantas Sereikis arimo lygį ir kokybę išlaikė – šiemet, kaip ir pernai, tapo 5 vietos laureatu.

6-oji vieta skirta Kauno r., Eikščių k. ūkininkui-artojui Eugenijui Kazaičiui (surinko 66,7 proc. nuo maksimaliai galimų balų sumos).

Eugenijus rudeninio arimo konkurse dalyvauja kasmet nuo 2011 m., pamokos nenuėjo veltui – šiemet laimėta garbinga 6 vieta. 32 m. jaunasis ūkininkas taip pat dalyvauja ir Respublikinėse artojų varžybose, o Kauno rajono artojų varžybose apverčiamųjų 2–3 korpusų grupėje visuomet užima 1-ąsias vietas. Į rankas traktoriaus vairą paėmė gana anksti, būdamas 14 metų, o  ūkininkavimo subtilybių mokosi  nuo 15 metų. Anot Konsultavimo tarnybos Kauno r. biuro vadovės Jadvygos Ditkevičienės, su Eugenijumi bendradarbiaujama jau dešimtmetį, kai Eugenijus rūpinosi mišriu ūkiu. Šiais metais apsisprendė ir vis tik pasirinko labiau plėtoti augalininkystę.  Eugenijus imlus naujovėms, niekuomet neatsisako dalyvauti konkursuose ar renginiuose.

Geros kloties Eugenijui Kazaičiui linkėjo žemės ūkio viceministras Saulius Cironka.

7-oji vieta skirta Joniškio r., Platonių k. ūkininkui-artojui Eugenijui Sveikackui (surinko 65,1 proc. nuo maksimaliai galimų balų sumos).

Ūkininkas Eugenijus Sveikackas daugiau nei dešimtmetį yra Konsultavimo tarnybos Joniškio r. biuro klientas. Kaip apibūdina biuro vadovė Lina Puidokienė, Eugenijus itin energingas ūkininkas, aktyviai domisi naujovėmis. 16 metų ūkininkauja gimtajame Platonių kaime.

Eugenijus pats aria, sėja, prižiūri pasėlius ir nukulia, ką išaugino. Užsiima tradicine lygumų krašto augalininkyste: augina žieminius ir vasarinius kviečius, miežius, rapsus. Šiuo metu dirba daugiau nei 380 ha žemės. Rudeninio arimo konkurse dalyvauja antrą kartą, 2013 metais rajone užėmė 3 vietą.

Eugenijus Sveikackas su renginio organizatoriais ir svečiais.

8-ąją vietą komisija skyrė Ignalinos r., Kondrotiškių k. ūkininkui-artojui Eugenijui Vitkauskui (surinko 64,8 proc. nuo maksimaliai galimų balų sumos).

„Respublikiniame rudeninio arimo konkurse“  Eugenijus dalyvavo pirmą kartą. Žemės ūkio technika domina jau seniai, traktorių Eugenijus valdo nuo 18 metų.  Patirties ir galimybių turi kur semtis –  daugiau nei dešimt metų darbuojasi savo augalininkystės ūkyje.

Eugenijui Vitkauskui sėkmės linkėjo LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis.

Komisija 9-ąją vietą skyrė Varėnos r., Perlojos k. ūkininkui-artojui Eimantui Baubliui (surinko 63,3 proc. nuo maksimaliai galimų balų sumos).

Nors 27 metų Eimantas tik nuo šių metų gegužės įregistravo savo 52 ha augalininkystės ūkį, tačiau meilę žemei dar vaikystėje įskiepijo tėtis. Nuo 12 metų tėčiui padėjęs ūkio darbuose Eimantas lig šiol domisi naujausiomis žemės ūkio tendencijomis.

„Respublikiniame rudeninio arimo konkurse“ dalyvavo pirmą kartą. Kadangi dar naujokas, tai, anot žmonos Ingridos, labi atsakingai ruošėsi, mokėsi arti pagal visas taisykles, stebėjo portale agroakademija.lt arimo pamokėles. Dalyvauti konkurse Eimantas norėjo seniai, o kai pernai metais uošvis rajone laimėjo antrą vietą, kaip ir nebuvo kur trauktis. Tad po šiųmetės rudeninio arimo pamokos Varėnoje, noras išbandyti savo jėgas dar labiau sustiprėjo.

Eimantui patinka keliauti, mėgina vėl atgaivinti mokykloje pamėgtą užsiėmimą – groti akordeonu.

Padėka Eimantui Baubliui

2015 m. geriausi rajonų ir savivaldybių 33 artojai: Nerijus Kukanauzas (Akmenės r.), Gytis Ališauskas (Alytaus r.), Andrius Tamulionis (Anykščių r.), Benas Šipelis (Biržų r.), Juozas Gackas (Elektrėnų sav.), Jonas Kupčiūnas (Kalvarijos sav.), Giedrius Daugėla (Kaišiadorių r.), Gediminas Atkočiūnas (Klaipėdos r.), Andrius Martinkus (Kretingos r.), Skirmantas Gurklys (Kupiškio r.), Robertas Skirkevičius (Lazdijų r.), Mindaugas Vaišnis (Marijampolės r.), Julius Beržonskis (Mažeikių r.), Darius Tursas (Molėtų r.), Andrius Balnis (Pakruojo r.), Sergėjus Ziabkinas (Panevėžio r.), Vytautas Jankauskas (Prienų r.), Saulius Tomkevičius (Radviliškio r.), Mantas Galbuogis (Raseinių r..), Vitalijus Matiukas (Rokiškio r.), Lukas Počepavičius (Šakių r.), Robert  Matulevič (Šalčininkų r.), Kuršėnų ŽŪB artojas Robertas Daunis (Šiaulių r.), Tomas Raškutis (Šilalės r.), Viktoras Nausėda (Šilutės r.), Virginijus Gudeika (Širvintų r., Zibalų k.), Tomas Lipnickij (Švenčionių r.), Arūnas Nausėda (Tauragės r.),  Darius Marcinkevičius (Trakų r.), Rimantas Valeika (Ukmergės r.), Saulius Švilpa (Utenos r.), Romas Bakšinskas (Vilkaviškio r..), Giedrius Vidrickas (Zarasų r.).

„Mūsų ūkininkai – didžiausi menininkai. Gražiu arimu ir geru darbu jie sėja viltį ateities kartoms“, – sakė LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis.

„Respublikinio rudeninio arimo“ konkurso laureatai ir svečiai.

Daugiau nuotraukų www.agroakademija.lt

Renginio organizatoriai ir rėmėjai:

LŽŪKT informacija