Netrukus bus pradėti žemės ūkio augalų ligų ir kenkėjų plitimo stebėjimai

2016-03-23 13:19:25

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Augalininkystės skyriaus specialistai ir rajonų biurų augalininkystės konsultantai ruošiasi naujam žemės ūkio augalų ligų ir kenkėjų plitimo stebėsenos etapui. Mokymuose aptarti svarbiausi būsimų darbų aspektai.

Dinaminius pasėlių stebėjimus konsultantai atlieka balandžio–liepos mėnesiais. Jie kas savaitę vyksta į rajono ūkininkų pasėlius ir vertina bendrą augalų būklę, ligų ir kenkėjų plitimą.  

Pasirinkta dinaminius stebėjimus atlikti žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių pasėliuose.

Bus stebimi žirnių pasėliai
„Šiemet nauja tai, kad stebėsime ir sėjamųjų žirnių pasėlius. Jų ūkininkai sėja vis daugiau. Kovoti su žirnius puolančiais kenkėjais ir ligomis nėra paprasta, todėl itin svarbu laiku informuoti augintojus apie jų plitimą“,– sakė Augalininkystės skyriaus specialistė Giedrė Masliukovienė.

Konsultantai išklausė LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkės dr. Irenos Gaurilčikienės pranešimą apie žirniuose plintančius kenkėjus ir ligas, jų naikinimo būdus, atsižvelgiant į augimo tarpsnį ir kitus technologinius aspektus.

Informacija sistemoje IKMIS
Visa informacija apie kiekviename Lietuvos rajone stebimų pasėlių situaciją bus skelbiama Konsultavimo tarnybos specialistų sukurtoje elektroninių paslaugų sistemoje IKMIS. Kiekvienas, užsiregistravęs į šią sistemą, galės matyti nuolat atnaujinamą pasėlių stebėjimo informaciją ir naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais. 

Ligų ir kenkėjų paplitimas javų ir rapsų vegetacijos laikotarpiu prognozuojamas naudojantis meteorologinių stotelių duomenimis ir moduliais IKMIS sistemoje, todėl operatyviai galima imtis priemonių, norint išvengti nuostolių. Apie tai mokymų metu kalbėjo Augalininkystės skyriaus specialistas Karolis Urba.

Šių stotelių tinklo priežiūros darbus pranešime aptarė Augalininkystės skyriaus specialistas Aivaras Berankis.

Tikrai sutaupoma
Pasėlių būklę augalų vegetacijos metu vertinantys augalininkystės konsultantai pataria, kada ir kokius augalų apsaugos produktus naudoti. Svarbu ir tai, kad rekomendacijos teikiamos tik įvertinus kenksmingų organizmų žalingumo ribą, todėl pasėlių priežiūros išlaidos mažėja net 30 procentų. Reikia akcentuoti, kad parenkant augalų apsaugos produktus žiūrima, kad ligos ar kenkėjai neįgytų rezistentiškumo.

Svarbiausi akcentai sudėlioti. Netrukus bus pradėti stebėjimai ir skelbiami jų duomenys, padedantys laiku priimti tinkamus augalų apsaugos sprendimus. Belieka tik domėtis, o dar geriau kreiptis į rajonų biuruose dirbančius konsultantus dėl ūkio pasėlių stebėjimo.

Pranešimą skaito Augalininkystės skyriaus specialistė Giedrė Masliukovienė.

Žiniomis ir patirtimi dalinasi LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkė dr. Irena Gaurilčikienė.

Atidūs mokymų dalyviai – rajonų biurų augalininkystės konsultantai.