„Kukurūzų diena 2016“ – galimybė gauti atsakymus į aktualius klausimus

2016-09-19 12:47:14

Gausus būrys besidominčių žmonių iš visos Lietuvos, mokslininkų, konsultantų ir praktikų pranešimai, naujausios technikos demonstravimas – tai „Kukurūzų diena 2016“. Ją Dotnuvos eksperimentinio ūkio laukuose (Kėdainių r.) organizavo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba.

Iš vieno hektaro kukurūzų galima gauti daugiau kaip 60 t žaliosios masės, kai iš vienmečių augalų mišinių – apie 20–30 tonų. Aukštos kokybės kukurūzų silosas yra puikus ir nebrangus pašaras melžiamoms karvėms, prieaugliui ir penimiems galvijams. Palyginti su kitais žemės ūkyje ruošiamais pašarais, 1 t kukurūzų siloso paruošti reikia bene mažiausiai darbo sąnaudų. Kukurūzai labai gerai pasisavina į dirvą įterptas trąšas, ypač azotą ir kalį. Tik dirbantiems ūkiuose kartais sudėtinga nuspręsti, kokią jų veislę pasirinkti, kokias auginimo technologijas taikyti, kaip kokybiškai paruošti pašarą. Į esminius klausimus atsakyta renginio metu.

Šiuos metus galima skelbti kukurūzų metais
Lietuvoje šiuo metu auginama apie 40000 ha kukurūzų. Oro sąlygos keičiasi, tampa palankesnės jiems auginti, todėl tikėtina, jog plotas didės.

Kukurūzams ypač palankios buvo šių metų oro sąlygos, užaugintas jų rekordinis derlius. Pasak LAMMC direktoriaus, profesoriaus Zenono Dabkevičiaus, šiuos metus tikrai galima pavadinti kukurūzų metais.

Kukurūzai tampa vis populiaresni, todėl juos auginantiems reikalingi ir praktiniai patarimai, ir mokslininkų rekomendacijos. Apie tai renginio pradžioje kalbėjo Žemės ūkio viceministras Albinas Ežerskis, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas. Aleksandro Stulginskio universiteto prorektorius Vidmantas Butkus, Dotnuvos eksperimentinio ūkio vadovas Rimgaudas Praninskas. Jie akcentavo renginio, kuriame galima pamatyti ir išgirsti apie tai, kas pažangiausia moksle, agroversle ir pritaikyta praktikoje, reikalingumą ir dėkojo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai už puikią iniciatyvą.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius dr. Edvardas Makelis dėkojo steigėjams, Dotnuvos eksperimentinio ūkio direktoriui, Žemdirbystės instituto mokslininkams, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos darbuotojams ir renginio rėmėjams už iniciatyvos palaikymą. Jis akcentavo, kad dėka visų bendro darbo ir pastangų šis renginys turi galimybę plėstis.

Didžiausi renginio organizavimo darbai teko Gyvulininkystės skyriaus vadovei Daivai Gurauskienei (dešinėje) ir jos komandai

Mokslas, konsultavimas ir komerciniai pasiūlymai vienoje vietoje
Renginio lankytojai turėjo unikalią galimybę bendraudami su mokslininkais ir specialistais susipažinti su kukurūzų pašaro gamybos technologija – nuo dirvožemio paėmimo ir ištyrimo iki pašaro sušėrimo. stebėjo žemės dirbimo ir pašarų gamybos technikos darbą kukurūzų lauke.

Išklausyti Žemdirbystės instituto mokslininkių dr. Onos Auškalnienės ir dr. Audronės Mankevičienės, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyresniojo gyvulininkystės specialisto Vytas Gudaičio, Aleksandro Stulginskio Energetikos ir biotechnologijų inžinerijos instituto docento Egidijaus Zvicevičiaus pranešimai apie kukurūzų auginimo sėkmę lemiančius veiksnius, pelėsių plitimo grūduose mažinimo ir grūdų laikymo būdus, kukurūzų siloso ruošimo ir gyvulių šėrimo ypatumus.

Pranešimą skaito dr. Ona Auškalnienė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Gyvulininkystės skyriaus specialistai ir konsultantai kvietė susipažinti su Mobiliosios gyvulininkystės laboratorijos galimybėmis, o Augalininkystės skyriaus palapinėje diskutuota apie dirvožemio ištyrimo svarbą ir kitais kukurūzų auginimo technologiniais klausimais.

Svarumo suteikė renginio partnerių UAB „Agrokoncernas“, UAB „Chemcentras“, BASF, „Pioneer“, UAB „Dojus agro“, UAB „Žaibas“, UAB „DeLaval“, UAB „Agroteka“, UAB „Audrokesta“, UAB „Agrotaka“, UAB „Laumetris“, UAB „Naftėnas“ ekpozicijos, technikos demonstravimas.

Naudingi patarimai visada reikalingi

Renginio naudą pripažino ir turintys kukurūzų auginimo patirties, ir dar tik galvojantys apie jų auginimo galimybes.

Renginyje dalyvavęs Sidabravo žemės ūkio bendrovės agronomas Dovydas Latakas sakė, kad norint stabiliai ūkininkauti naudingi patarimai visada reikalingi. Mokslininkų ir konsultantų informacija, tiesioginis technikos darbo stebėjimas – puiki galimybė pagilinti žinias ir pritaikyti jas savo ūkio situacijai. „Mūsų žemės ūkio bendrovėje laikoma apie 1000 gyvulių, tarp jų 500 melžiamų karvių. Norint subalansuoti gerą racioną, auginami ir kukurūzai. Jie ne tik turi gerų maistinių savybių, bet ir tinkami, kaip sėjomainos augalai. Taip pat svarbu, kad jų auginimas iš dalies pigesnis palyginti su kitais augalais.  Bendrovėje šiuo metu pasėta apie 180 ha kukurūzų. Turime visą reikiamą modernią techniką, skirtą ruošti kukurūzų silosą ir gaminti grūdainį. Taigi patirties yra, tačiau visada norisi pasitikrinti, ar viską darome gerai, o gal galima dar geriau.  Tad tokie renginiai labai reikalingi, kad rastume atsakymus į iškylančius klausimus, kad pamatytumėme, kas patobulėjo per pastaruosius metus, pasidalintume naudingomis žiniomis ir patirtimi“, – apibendrino Dovydas Latakas.

Sidabravo žemės ūkio bendrovės agronomas Dovydas Latakas neabejoja tokių renginių nauda

Liepynės kaime, Kretingos rajone ūkininkaujantis Paulius Šukys sakė, kad kol kas ūkyje kukurūzų dar neaugina, tik domisi jų auginimo technologija ir galvoja apie galimybes. Apie 100 gyvulių iš jų 40 melžiamų karvių auginantis ūkininkas prisipažino, kad šiuo metu nori kuo daugiau sužinoti, nes planuoja perimti ūkį iš tėčio. „Norint auginti kukurūzus, reikia turėti reikalingą techniką. Galvoju, ar ji atsipirktų. Reikės dar pasitarti su LŽŪKT Kretingos rajono biuro konsultantais. Jie padėjo man užpildyti paraišką ES paramai, jau įsigijau ūkiui reikalingos technikos. Pačiam būtų labai sudėtinga“, – kalbėjo Paulius Šukys.

Ūkininkas Paulius Šukys atvyko įgyti žinių

Šiemet renginyje „Kukurūzų diena 2016“ dalyvavo apie 300 žmonių. Susidomėjimas akivaizdus, organizatoriams belieka galvoti apie ateitį, o galbūt ir apie kitų žemės ūkio augalų dienas. Toks pasiūlymas renginio metu buvo išsakytas.

Daugiau renginio nuotraukų rasite čia