Efektyvus laiko planavimas ir darbo organizavimas – misija įmanoma

2017-06-12 06:34:37

Bloga žinia – laikas skuba, gera žinia – tu esi pilotas. /Michael Altshuler/

Ar tikrai drąsiai galime pasakyti, kad esame savo laiko šeimininkai? „Nėra laiko“, „laikas pinigai“, „nieko nespėju“, „vėluoju“ – tai tik keletas frazių, kurias sakome patys ir girdime kiekvieną dieną kartojamas kitų. Iškreiptas laiko tėkmės pojūtis – tai rimtas signalas  sustoti ir susimąstyti.  Tad gebėjimas efektyviai planuoti savo laiką tampa jau nebe prabanga, o būtinybe. Kaip jį planuoti ir efektyviai organizuoti darbą mokėsi LŽŪKT ūkio apskaitos ir ekonomikos konsultantės ir specialistės.

Nepaisant dažniausių pasiteisinimų, laiko mes turime tiek pat, bet ne visada sugebame jį efektyviai išnaudoti. Gebėjimas planuoti savo laiką nereiškia noro kuo daugiau darbų sutalpinti į vieną dieną. Tai noras žvelgti į viską paprasčiau, daryti darbus greičiau ir patirti mažiau streso. Išsiugdžius įprotį planuoti laiką, tampama produktyvesniais, sutaupoma keletą ar net keliolika papildomų valandų per savaitę, o svarbiausia – vėl pradedama mėgautis darbu, pamirštant įtampą ir nereikalingą stresą.

Vadovaujant nepriklausomai verslo konsultantei, lektorei, VU psichologijos mokslų magistrei Laurai Navienei, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos ūkio apskaitos ir ekonomikos konsultantės ir specialistės mokėsi atrasti balansą tarp darbo ir poilsio, susipažino su laiko planavimo metodais, padedančiais geriau organizuoti savo darbo užduotis, sužinojo apie laiko „rijikus“ ir jų vengimo galimybes bei principus, kaip geriau planuoti turimą darbo savaitės laiko biudžetą, atliekant asmeninį laiko auditą, kokia turėtų būti netikėtų darbų prevencija ir kokie sėkmingi darbų delegavimo principai, ką daryti, kai „spaudžia“ terminai ir kaip suvaldyti asmeninę įtampą.

Anot lektorės psichologės Lauros Navienės, tyrimų rezultatai rodo, kad darbuotojai efektyviai planuojantys savo laiką ne tik reikšmingai pakelia darbo kokybę, bet ir mėgaujasi savo darbu. „Ne taip svarbu, ką jūs kiekvieną dieną darote – svarbu tai, ką padarote,“ – teigia lektorė. Pasak L. Navickienės, net ir puikiausios laiko planavimo technikos nepadės, jei kiekvienas sau neturės išsikėlęs aiškių gyvenimo ar darbo tikslų. Tačiau ir čia slypi pavojus: su kiekviena diena mūsų darbų sąrašas darosi vis pilnesnis ir natūralu, kad visi ten esantys darbai mums pradeda atrodyti vienodai svarbūs ir skubūs. Visi jie staiga papuola į kategoriją „Nr. 1“. Pradedame įgyvendinti savo tikslus taip, tarsi viską privalėtume pabaigti laiku ir kaip galima greičiau. Išeitis iš tokios situacijos – aiškus veiklų suskirstymas pagal svarbą ir suvokimas, kad visų tikslų vienu metu įgyvendinti tikrai nepavyks. Prioritetais turėtų tapti tikslai, kurie neša didžiausią pelną ir turi trumpiausią atlikimo laiko terminą. Jiems pirmiausia ir reikia skirti laiką. Tad lektorė pataria vadovautis darbų atlikimo matrica A4 sistema (Atmesk, Atidėk, Atiduok, Atlik). Žodį „vėliau“ kiekvieno žodyne nuo šiol turi pakeisti konkretūs terminai, o prieš keliant sau tikslą visuomet reikėtų paklausti: „Ko aš noriu iš savo noriu?“.

Tai tik nedaugelis naudingų patarimų, kurie mokymų dalyvėms buvo perteikti klausiantis įdomios teorinės medžiagos, diskutuojant bei praktiškai atliekant išradingas ir kūrybines asmenines bei darbo grupėse užduotis.

„Dalyvaudama tokio pobūdžio mokymuose sustiprėji kaip asmenybė. Susimąstai, ką darai ne taip, kaip reikėtų elgtis tam tikrose situacijose, kaip pamilti save. Gebėjimas geriau planuoti laiką ir organizuoti darbą labai padeda bendraujant su klientais, artimaisiais. Tik gerbiantis savo laiką ir mokantis susidėlioti prioritetus žmogus gerbs ir kito laiką, tad darbo rezultatas bus žymiai efektyvesnis. Konsultantai, teikdami paslaugas žemdirbiams, turi išmanyti nemažai ir psichologinių niuansų, tad tokie mokymai labai svarbūs siekiant užtikrinti paslaugų kokybę. Žinoma, mes, kaip sėkmingai per du dešimtmečius dirbanti organizacija, daug ką darome gerai, net gi puikiai, tačiau žinių atnaujinimas visuomet naudingas“, – įsitikinusi LŽŪKT Jurbarko r. biuro vadovė ir Konsultantų tarybos pirmininkė Kristina Gakienė. Anot konsultantės, tokio pobūdžio mokymai periodiškai turėtų būti organizuojami visiems LŽŪKT darbuotojams. 

„Kiekvieno žmogaus pareiga ir siekiamybė – tapti laimingu. Kiekvienas vertas gyventi tokį gyvenimą, apie kokį svajoja. Gebėjimas efektyviai išnaudoti mums skirtą laiką yra viena iš kelio, vedančio laimingo gyvenimo link. Būkime savo gyvenimo šeimininkais ir planuokime laiką, jei nenorime, kad laikas valdytų mus“, –  mokymų pabaigoje linkėjo lektorė L. Navienė.

Nuo misijos ir tikslų iki asmeninio poreikio geriau planuoti savo laiką – to buvo mokomasi praktiniame seminare LŽŪKT ūkio apskaitos ir ekonomikos konsultantės bei specialistės: „Sėkmė darbe – apgalvotas režisūros darbas“

LŽŪKT informacija