Naujienos

Lietuvos artojų varžybos ir Kukurūzų diena – profesionalios žinių tobulinimo pamokos

  2018-09-14

Rugsėjo 13 d. Dotnuvos eksperimentinio ūkio laukuose (Liepų kaimas, Kėdainių r.) Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba ir Lietuvos artojų asociacija organizavo didelio susidomėjimo sulaukusį renginį – Lietuvos artojų varžybas ir Kukurūzų dieną.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, šiemet švenčianti 25-erių veiklos metų jubiliejų, organizuodama renginį, vadovavosi šūkiu – kiekviena detalė svarbi! Beveik 1000-tis renginio dalyvių, 16 geriausių šalies artojų iš 11 rajonų, per 20 perspektyviausių kukurūzų hibridų auginimo rezultatų pristatymas, mokslininkų, konsultantų ir ūkininkų patirties sklaidos seminarai, konsultacijos, žemės ūkio technikos inovacijos, skirtingų žemės ūgio padargų demonstravimas – nuo išmanaus plūgo iki pašarų ruošimo kombainų, kukurūzų labirintas, edukaciniai užsėmimai ir pramogos – tai detalės, iš kurių buvo sudėliota renginio dėlionė.

Renginyje dalyvavo apie 1000 susidomėjusių žmonių.

Stebima, kaip veikia kukurūzų nuėmimo technika.

Šie du renginiai į vieną jungiami jau ne pirmą kartą. Privalumas akivaizdus – daugiau naudingos įvairesnės informacijos, didesnis susidomėjimas.

Artojai išlydėti sveikinimais

Linkėdamas purios žemės ir stipraus plūgo, šventę pradėjo LR Žemės ūkio ministerijos viceministras Venantas Griciūnas.

LR Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai iš kairės Kazys Starkevičius ir Aurimas Gaidžiūnas sakė, kad jiems svarbu pajusti kaimo nuotaiką, o Lietuvos artojų varžybos ir Kukurūzų diena – puiki galimybė tai padaryti susitinkant ir pabendraujant. Jie sveikino visus susirinkusius, pasak K. Starkevičiaus, į arimo pamoką.

Lietuvos bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis ir Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas dėkojo organizatoriams už tęsiamą tradiciją. „Niekada žemė neapsieis be artojo. Arimas – pagarbos ženklas žemei,“ – sakė Jonas Sviderskis.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius Gintaras Brazauskas akcentavo, kad klimato kaita bus naudinga žemės ūkiui, o norint pasinaudoti jos privalumais, reikia išsaugoti dirvožemį. Tai gi būtinas geras, profesionalus žemės dirbimas.

Aleksandro Stulginkio universiteto rektorius Antanas Maziliaukas džiaugėsi, kad tarp artojų ir šventės dalyvių daug jaunimo. „Ateitis – jaunimo rankose“, – pabrėžė A. Maziliauskas. Jo minčiai pritarė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Gyvulininkystės technologijos fakulteto dekanas Rolandas Stankevičius.

Tiesių vagų ir geros nuotaikos linkėjo Kėdainių savivaldybei atstovavęs Antanas Pavolis.

Lietuvos artojų asociacijos prezidentas Saulius Cironka, stebėjęs artojų bandomuosius arimus, prognozavo, kad tarp artojų vyks arši kova. Džiaugėsi, kad yra puikiai ariančių jaunuolių.

Renginio organizatorių vardu kalbėjęs Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius Edvardas Makelis dėkojo visiems, prisidėjusiems prie šventės organizavimo, ją rėmusiems, Dotnuvos eksperimentiniam ūkiui už galimybę jo laukuose organizuoti renginį.

Giedant tautišką giesmę per rankas buvo siunčiama 100 m tautinė juosta, išausta Kėdainių Arnetų namuose. Tautinio paveldo sertifikuota amatininkė, juostų pynėja Loreta Steponavičienė pasakojo, kad ją audė įvairaus amžiaus iš įvairių Lietuvos vietų ir užsienio šalių atvykę žmonės.

Pagerbti arimo entuziastai

Šį kartą išbandyti savo jėgas panoro 16 dalyvių iš 10 rajonų. Lietuvos artojų varžybose dalyvavusius Stanislovą Marcinkų, Vilmantą Sereikį, Mindaugą Vaišnį, Vilių Tinterį, Antaną Duoblį, Kazį Genčių, Audrių Plerpą, Rimantą Valeiką jau tikrai galima pavadinti arimo entuziastais. Kiekvienas iš jų ne kartą rungėsi tarp geriausių arimo meistrų ir skynė laurus.

Džiugino tai, kad su jais į vieną liniją stojo Tadas Marcinkus, Rokas Kanapeckas, Augustinas Vasiliauskas, Gediminas Stirbys, Deividas Mikšta, Andrejus Poznekas, Vilmantas Rubinskas, Arūnas Šabonas – artojai, kuriems šios varžybos – vienos pirmųjų.

Dovanos artojams liejosi kaip iš gausybės rago.

Po 3 valandų vykusios atkaklios kovos pergalingai šypsojosi pirmąsias vietas grupėse (jos skirstytos pagal plūgų rūšį ir korpusų skaičių) užėmę iš kairės Andrejus Poznekas, Antanas Duoblys, Kazys Genčius, Audrius Plerpa.

Nedaug nuo jų atsiliko Stanislovas Marcinkus, Augustinas Vasiliauskas, tapęs ir geriausiu jauniausiu artoju (jam 17 m.), Vilmantas Sereikis ir Vilius Tinteris.

Absoliučiais Lietuvos artojų varžybų nugalėtojais tapo daugkartiniai lyderiai  – pakruojiškis Audrius Plerpa ir kretingiškis Kazys Genčius.

Kitais metais Pasaulio artojų varžybose, vyksiančiose Amerikoje, Lietuvai atstovaus iš kairės Kazys Genčius ir Audrius Plerpa. 

Duoklė kukurūzams

„Kukurūzų diena“, organizuojama kas dvejus metus, kaskart sulaukia didesnio lankytojų, komercinių įmonių dėmesio.

Atvykę į renginį, kukurūzų augintojai galėjo vienoje vietoje pamatyti bene geriausius, perspektyviausius kukurūzų hibridus, kuriuos Lietuvoje siūlo kukurūzų sėklų platintojai.

UAB Dotnuvos eksperimentinio ūkio 50 ha gamybiniame lauke buvo pasėta ir pagal vienodą technologiją auginta per 20 kukurūzų hibridų iš UAB „Agrokoncernas“, AB „Linas Agro“, UAB „Sėklojas“, Pioneer hi-breed, UAB „Syngenta“.

Vyko technikos demonstravimas, buvo galima konsultuotis su LŽŪKT specialistais, mokslininkais, nemokamai išsitirti pašarus.

Norintys išklausyti LAMMC Žemdirbystės instituto vyresniosios mokslo darbuotojos Onos Auškalnienės, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos specialistų Rimo Magylos, Vyto Gudaičio, Vido Tolevičiaus, Ivano Rotkino pranešimus vos tilpo į seminarams skirtą palapinę.

Didžiausio susidomėjimo sulaukė iš kairės LŽŪKT gyvulininkystės eksperto Vyto Gudaičio ir vyresniojo gyvulininkystės specialisto Vido Tolevičiaus pranešimai.

Renginį rėmė: LR ŽŪM, generalinis rėmėjas – Limagrain, rėmėjai: UAB Agrokoncernas, UAB Medicinos bankas, BASF, UAB Naftėnas, UAB Väderstad, UAB Motorider, Nando, UAB Agroteka, UAB Syngenta, DeLaval, AB Linas Agro, UAB „Sėklojas“, UAB Naftrus, Kėdainių kredito unija, UAB Deisvėja, UAB „Dotnuvos eksperimentinis ūkis“, Lytagra, AB „Dotnuva baltic“, Pioneer, Kauno kredito unija, UAB Agrosistemos. Informaciniai rėmėjai: www.agroakademija.lt, žurnalas „Mano ūkis“, www.manoukis.lt.

Daugiau renginio nuotraukų žiūrėkite čia.