Naujienos

Ar modernėjantis žemės ūkis paliks vietos konsultantams?

  2023-05-30

Žemės ūkis sparčiai vystosi ir modernėja, tad ateityje jis bus dar kitoks. Mokslininkai, ūkininkų ir konsultavimo paslaugas teikiančių organizacijų atstovai neabejoja – inovacijų ir technologijų vaidmuo tik didės. Apie tai diskutuota Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos organizuotoje tarptautinėje konferencijoje „Žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemos diegimo patirtis, žemdirbių konsultavimo iššūkiai ir galimybės“.

Žemės ūkis be inovacijų neįsivaizduojamas

Kaip teigė diskusijoje dalyvavęs Kauno r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius,  dėl klimato kaitos kyla sausrų, potvynių, kitų kataklizmų, tad ūkininkai praranda nemažai pinigų, o tai verčia žengti koja kojon su technologijomis.

„Jeigu ūkininkai nebus inovatyvūs, ateityje nebus konkurencingi. Manau, per ateinančius penkerius metus pamatysime gerokai daugiau išmanių sprendimų, kuriuos taikyti ūkininkai bus priversti, kad uždirbtų ir nebūtų nuostolingi“, – kalbėjo jis.

Jam antrino ir kiti diskusijos dalyviai – žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas, LŽŪKT direktorius Saulius Cironka, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė Astrida Miceikienė. Anot jų, skaitmenizacija žemės ūkį neabejotinai pakeis, būtent naujosios technologijos ir mokslas padės ne tik pelningai ūkininkauti, bet ir išlikti.

Kitas svarbus klausimas – apsirūpinimas maistu. A. Miceikienės teigimu, tai ypač aktualu Azijos ir Afrikos šalyse. „Tai vienas kertinių klausimų. Jei žmonės neturės maisto, problemų bus ne tik Afrikoje ar Azijoje, jos ateis ir į Europą“, – pabrėžė profesorė.

Lenkijos žemės ūkio konsultavimo centro Inovacijų žemės ūkyje katedros vadovo Aleksander’io Bomberski’io (Aleksanderio Bomberskio) teigimu, karas Ukrainoje neabejotinai verčia galvoti apie maisto saugumą.  „Ruošėmės žaliajam kursui, bioįvairovei, mažesniam pesticidų ir trąšų naudojimui, didesnei gyvūnų gerovei, bet staiga prasidėjo karas Ukrainoje. (...) Taigi pirmiausia reikia galvoti apie ateitį, nes maisto kainos auga.

Skaitykite daugiau www.manoukis.lt