Naujienos

Dirvožemio būklė. Problemos ir praktiniai sprendimai

  2019-10-24

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės institute diskutuojama apie Lietuvos dirvožemių būklę. Aptariama dabartinė situacija ir perspektyvos. Diskusijoje Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai atstovauja direktorius dr. Edvardas Makelis, Plėtros padalinio vadovas Rimtautas Petraitis ir Technologinių paslaugų skyriaus specialistai.

Organinių medžiagų mažėjimas, dirvų suslėgimas, rūgštėjimas, erozija, dirvožemio užterštumas organiniais junginiais ir sunkiaisiais metalais iš nuotekų dumblo, bioįvairovės mažėjimas  –  veiksniai, nuo kurių kenčia dirvožemis. Tai akivaizdžios problemos, kurias reikia spręsti mokslo žiniomis paremtomis ir gamybinėje praktikoje išbandytomis priemonėmis. Apie tai renginyje diskutuoja mokslininkai, konsultantai ir praktikai.

Tvarus dirvožemio naudojimas – visada buvo ir yra svarbi sritis Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai. Technologinių paslaugų skyriaus specialistai ir rajonų biuruose dirbantys augalininkystės konsultantai teikia kompleksines paslaugas, kurių svarbiausias tikslas – dirvožemio išsaugojimas.

Nuo dirvožemio ėminių iki optimalaus tręšimo plano

Konsultantai paimti dirvožemio ėminių atvyksta į bet kurią Lietuvos vietą. Ypatingai didelis dėmesys skiriamas jų paėmimo kokybei, nes nuo to priklauso agrocheminių tyrimų rezultatai. Net ir viename ūkio lauke pasitaiko kelių tipų dirvožemių, todėl ėminių paėmimo vietos charakterizuojamos pagal fizikines jo savybes. Naudojami GPS prietaisai, todėl net po kelerių metų iš tos pačios vietos dirvožemį galima paimti pakartotinai ir matyti pokyčius. Dirvožemio ėminiai pristatomi į Konsultavimo tarnybos  laboratoriją, todėl agrocheminių tyrimų rezultatai pateikiami greitai. Visiems klientams suteikiamos nešališkos konsultacijos.

Atlikus dirvožemio tyrimus ir pagal agrocheminių savybių tyrimų metodiką parengus tręšimo planą, galima iki 20 proc. mažiau išleisti trąšoms ir gauti 5 proc. didesnį derlių. Vadovaudamiesi dirvožemio tyrimo rezultatais, konsultantai parengia optimalius tręšimo planus tręšiant organinėmis ir mineralinėmis trąšomis Jei klientų technikoje įdiegtos GPS ar GLON ASS sistemos, o tręštuvų išbarstomą trąšų kiekį galima reguliuoti, tuomet rengiamas tiksliojo tręšimo planas. Sutaupoma, nes trąšų sunaudojama net 25 proc. mažiau, o tręšimas optimalus.

Dėl paslaugų ir konsultacijų kreipkitės į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos biurus.

Susijusi informacija

Ir dirvožemis verkia

Inno panorama 2019: skaitmeninės ir kitos inovatyvios paslaugos žemės ūkiui

Kalkinimas: į grumtynes su rūgščiu dirvožemiu

Jaunasis ūkininkas: „Nėra nė dienos, kad negalvotume apie dirvą“

Gausiam derliui užauginti – inovatyvūs sprendimai

Dirvožemio tyrimas. „Nesame tokie turtingi, kad bertume į žemę viską“

Išsaugoti dirvožemį – vienas aktualiausių nūdienos agronominių iššūkių