Naujienos

EIP veiklos grupės projektas „Konkurencingas ūkis“ įgyvendinamas sujungus jėgas

  2019-01-18

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) yra Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos partnerė įgyvendinant EIP veiklos grupės projektą „Konkurencingas ūkis“. Viename iš projekto renginių, vykusių LŽŪKT mokymų centre „Agroakademija“ kalbėta apie bandymus, kuriuos atliekant siekiama nustatyti daigintų grūdų panaudojimo galvijų racionuose galimybes ir įtaką mėsos bei pieno produkcijai.

Projekte numatyti bandymai atliekami 6-iuose skirtingo dydžio gyvulininkystės ūkiuose. Vienas iš jų – UAB „Šilutės veislininkystė“ – jau baigtas. Kiti dar tęsiami. 

Apie hidroponinę daigintų grūdų technologiją, skirtą gaminti pašarams, kalbėjusi Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos doc. dr. Živilė Tarasevičienė akcentavo šios sistemos naudingumą: vandens taupymą, minimalų žemių naudojimą, pastovų pašarų tiekimą ir trumpą jo gamybos ciklą. Taip pat smulkiai aptarė augalų auginimo technologiją.

Pasak lektorių, hidroponinė daigintų grūdų technologija yra efektyvi ir perspektyvi. Pašarams gaminti nereikia didelio ploto: 1 kv. m. per 7 paras užauginama vidutiniškai 9 kg pašarų. Paros norma vienam galvijui – iki 2 kilogramų.

Gyvulininkystės ūkių verslo sėkmei didelės įtakos turi visavertis šėrimas, todėl Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos profesoriaus Virgilijaus Juknos teigimu, reikia ieškoti alternatyvų ir skaičiuoti. Bandymų tikslas yra nustatyti, kokių rezultatų galima tikėtis papildant galvijų racionus daigintais grūdais. Projekte dalyvaujančiuose ūkiuose daiginami miežių, kviečių, žirnių, liucernų grūdai ir nustatoma jų įtaka bandomiems gyvuliams.

Atliekant bandymus, paaiškėjo, kad natūralūs grūdų daigai, kuriuose gausu biologiškai vertingų medžiagų, yra neabejotinai naudingi gyvuliams. Jiems virškinti reikia mažiau energijos, todėl daugiau jos skiriama produkcijai gaminti ir kokybei gerinti.

LŽŪKT veikla projekte

LŽŪKT gyvulininkystės specialistai ir konsultantai yra projektą įgyvendinančios Žemės ūkio akademijos partneriai. Siekiant išsiaiškinti, ar gyvulininkystės ūkiams reikalingos inovacijos, jie atliko galvijų ūkių konkurencingumo analizę. Apklausta daugiau kaip 900 ūkininkų. Gautos 365 anketos. Išanalizavus duomenis, paaiškėjo, kad net 95 proc. ūkininkų domisi gyvulininkystės inovacijomis, 67 proc. pažymėjo, kad inovacijų diegimas ūkyje labai svarbus. Net 70 proc. respondentų nurodė, kad per 5 metus ūkiuose pritaikė inovacijas: įsigijo inovatyvios technikos (44 proc.), diegė gyvulių laikymo ir šėrimo (25 proc.), informacines technologijas (20 proc.) bei kt.

Taip pat LŽŪKT komanda organizuoja renginius, kuriuose pristatoma projekto veikla, ir rūpinasi informacijos sklaida.