Naujienos

IKMIS: informacija iš laukų 2019-05-21

  2019-05-23

Žieminių kviečių būklė

Dinaminių stebėjimų duomenimis, Lietuvos rajonuose žieminių kviečių vyraujantis tarpsnis yra BBCH 37 (pasirodė paskutinysis lapas, dar susisukęs). Artėja pats svarbiausiais darbas – vėliavinio lapo apsauga. Fungicidus naudoti rekomenduojame išsiskleidus augalo paskutiniam lapui (BBCH 39). Reikia atsižvelgti į meteorologines sąlygas: jei lietinga ir šilta, gausiau plinta dėmėtligės, įsivyravus sausiems orams, jos plinta mažiau, todėl purškimą galima atidėti iki plaukėjimo tarpsnio (BBCH 51–55).

Reikia rinktis fungicidą, kuris ne tik stabdytų ligų plitimą, bet ir gydytų. Patartina registruotos fungicido normos nemažinti, į tirpalą įmaišyti insekticido.

Miltligės pažeistų augalų rasta Klaipėdos (76 proc.), Panevėžio (44 proc.), Joniškio (20 proc.), Raseinių (12 proc.) rajonuose.

Kviečių dryžligės pažeistų augalų rasta Šalčininkų (100 proc.), Kaišiadorių  (60 proc.), Šilutės (48 proc.), Jonavos (32 proc.), Alytaus (28 proc.), Biržų (28 proc.) rajonuose.

Lapų septoriozės  pažeistų augalų rasta Klaipėdos (80 proc.), Telšių (76 proc.), Varėnos (28 proc.), rajonuose.

Kviečių dryžligei sparčiai plisti reikia aukštesnės temperatūros negu lapų septoriozei. Vyraujant palankioms sąlygoms, latentinis periodas trunka apie savaitę, tad ligos plitimas gali būti labai spartus. Nuo kviečių dryžligės reiktų rinktis DMI ir SHDI grupių veikliąsias medžiagas turinčius fungicidus.

Žieminių kviečių pasėliuose jau plinta tripsai. Įvertinti jų gausumą pasėlyje gana sunku, kadangi tai labai smulkūs vabzdžiai, judrūs ir dažnai yra ne lapų paviršiuje, o pasislėpę po lapamakštėmis. 

Insekticidais purkšti rekomenduojama tik tripsams viršijus žalingumo ribą – bamblėjimo pabaigoje (BBCH 37–39), kai ant stiebo vidutiniškai randama 1–2 tripsai, ir apnikta 50 proc. stiebų.

Daugiau skaitykite čia.