Praeitą ketvirtadienį iki 20 m/s sustiprėjęs vėjas visoje Lietuvoje sukėlė tikras smėlio audras. Tik ką pasėto vasarojaus laukų viršutinis sluoksnis kilo į orą ir skrido į pamiškes. Pusę paros vyko stipri vėjo erozija, o juk 1 cm storio derlingam dirvožemiui susidaryti, jeigu geros sąlygos, reikia 500 metų. Ėmė ir nupūtė. Ūkininkai nerimavo, kad reikia purkšti pasėlius augimo reguliatoriais, herbicidais, skystomis trąšomis, o sąlygos labai nepalankios, purškimas būtų bevertis ar net kenksmingas. Yra vilties, kad kitos savaitės orai kažkiek pradžiugins, žadama iki +16 oC ir net lietučio.
Žieminių kviečių būklė
Dinaminių stebėjimų duomenimis, žieminių kviečių pasėlių vyraujantis vystymosi tarpsnis yra BBCH 31, pirmasis bamblys pakilęs daugiau nei 1 cm, o virš jo antrasis tarpubamblis, trumpesnis nei 2 cm. Šiuo metu nei kenkėjams, nei lapų ligoms plisti nepalanku. Tik ant senų lapų randama septoriozės pažeistų augalų.
Nebelikus naktinių šalnų, augalams gavus drėgmės, iš karto prasidėtų jų spartesnis augimas ir vystymasis, todėl reiktų naudoti augalų augimo reguliatorius.
Primename bendruosius augalų augimo reguliatorių naudojimo reikalavimus:
Jeigu dar nenupurškėte javų herbicidais, dabar tinkamas laikas tai padaryti. Reikia tiksliai nustatyti pasėlyje vyraujančių piktžolių rūšinę sudėtį, augalų ir piktžolių išsivystymo tarpsnį – tai padės išvengti herbicidų prasto veikimo ir daromos žalos augalams.
Nereiktų pamiršti ir apie mikroelementų išpurškimą. Šiuo augimo tarpsniu reikalingiausi Cu ir Zn mikroelementai. Cu kviečiams reikalingas dėl atsparumo ligoms, azoto transformacijos ir grūdams formuotis. Pagal rekomendacijas Cu reikia atiduoti iki varputės susiformavimo ir antrojo bamblio tarpsnio. Zn reikalingas dėl cukrų sintezės augale, auksinų sintezės, t. y. jis daro įtakos augalų augimui į ilgį ir šaknų vystymuisi.
Žieminių rapsų būklė
Praėjusios savaitės vėsūs orai nedžiugino ne tik mūsų, bet ir augalų. Žieminiai rapsai mažais žingsneliais stiebiasi į viršų. Butonai pradėjo kilti virš lapų (BBCH 53–55). 10 proc. stebimų pasėlių jau matomi stiebų įtrukimai (augalas augo ne į viršų, bet į plotį). Dažniausiai šie įtrūkimai augalui augant tampa randais ir jis vegetacijos metu jokio diskomforto nejaučia.
Nors viršutiniame dirvožemio sluoksnyje drėgmės jau trūksta, LŽŪKT meteorologinės stotelių duomenimis, 20 cm sluoksnyje dirvos drėgnumas svyruoja 17–22 proc., o 50 cm gylyje – 22–31 proc. Ši drėgmė rapsų šaknims pasiekiama nesunkai, tad kitą savaitę prognozuojama šiluma turėtų labai paspartinti žieminių rapsų augimą.
Šiemet pagrindiniai kenkėjai, užsukantys į rapsų pasėlius, – rapsiniai žiedinukai. Praėjusios savaitės vėsūs ir vėjuoti orai šių kenkėjų pasiskraidymams nebuvo palankūs. Tai patvirtina tuščios geltonosios gaudyklės.
Tačiau reikia būti budriems, jeigu pasėlį planuojate purkšti mikroelementais (Mo, Mn, B), reikėtų pridėti insekticido, nes šią savaitę prognozuojamas atšilimas. Insekticidą reikėtų pasirinkti sisteminio veikimo, kurio veiklioji medžiaga tiaklopridas arba sisteminio ir kontaktinio veikimo – acetamipridas, kurie veikia iki vienos savaitės.
Žalingumo ribos: rapsų stiebo ilgėjimo tarpsniu (BBCH 30–39) žalingumo riba yra vidutiniškai 1–2 vabalai ant augalo, žiedpumpurių tarpsnio pradžioje (BBCH 50–53, žiedpumpuriai laisvi, jaunų lapų aukštyje ar iškilę virš jų) – 2–3 vabalai, o šio tarpsnio pabaigoje (pagrindinio ir šoninių žiedynų butonai išsiskirstę, bet dar neišsiskleidę) – vidutiniškai 3–4 vabalai ant vieno patikrinto augalo.
Butonizacijos tarpsniu augalams gali pridaryti daug žalos stiebiniai paslėptastraubliai Pagrindinė profilaktinė priemonė nuo ju yra tinkama sėjomaina (be kitų bastutinių augalų). Insekticidus naudoti šiems kenkėjams naikinti reikia tik tuomet, kai jų gausumas pasiekia žalingumo ribą, t. y. kai 4-iose geltonose gaudyklėse per 3 d. surenkama 25 ir daugiau suaugėlių arba vidutiniškai randami 2 vabalai ant vieno augalo.
Informaciją pagal Geros augalų apsaugos praktikos taisykles rengė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė ir konsultantų komanda.
© 2024 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |