Naujienos

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba gyvuoja tris dešimtmečius

  2023-06-05

Lygiai prieš 30 metų, birželio 1 d., tuometinės Ekonomikos ministerijos nutarimu buvo įregistruota Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba. Veiklos trisdešimtmečio proga į šios tarnybos Šilutės biurą susirinko šios organizacijos kūrimo iniciatoriai, pirmasis vadovas, aktyviausi šių laikų partneriai. Kolektyvą pasveikino Šilutės rajono savivaldybės meras.

Konsultantų prireikė, kai masiškai kūrėsi privatūs ūkiai

VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šilutės biuro vadovė, gyvulininkystės konsultantė Ina Edita Kuzmienė priminė biuro kūrimosi istoriją, papasakojo apie dabartinę veiklą.

Tuo metu masiškai steigėsi privatūs ūkininkų ūkiai. Per dvejus metus atsirado daugiau nei 100 tūkstančių tokių ūkių. Ūkininkauti pradėję žemdirbiai pasigedo tam reikalingų žinių. Reikėjo kažką daryti. Šilutės rajone iniciatyvą steigti konsultavimo tarnybą parodė juknaitiškis Albinas Bakutis. Šilutiškiai pirmieji Lietuvoje įsteigė tokį konsultavimo biurą, kuriam anuomet vadovavo Leonas Anskaitis. Kurį laiką naujajai tarnybai teko darbuotis ir be atlygio, vien iš idėjos…

Pasirinktas Danijos modelis

Tarnybai reikėjo surasti savo veiklos modelį. Patirties žvalgytasi Skandinavijos šalyse, Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose. Buvo pasirinktas patobulintas Danijos modelis.

„Ko reikia klientams, ką veikiame mes? – klausė Šilutės biuro vadovė I. E. Kuzmienė ir atsakė, – pagrindinė paslauga, kuria naudojasi ūkininkai, yra buhalterinės apskaitos paslauga. Nuo pat įstojimo į ES dienos žemdirbiai domisi ir pasinaudojimo ES paramos galimybėmis. Todėl aktualios ekonomikos konsultacijos, verslo planų rengimo bei administravimo paslaugos. Aktualios yra ir dirvožemio tyrimų, tręšimo planų, augalininkystės konsultacijas.

Gyvulininkystės sritį kuruoju aš, organizuoju lauko dienas, įvairius mokymus, seminarus, prisidedu rengiant gyvulininkystės verslo planus. Pagrindinį ekonominį darbą atlieka mūsų ekonomikos konsultantė Simona Kazlauskienė. Didžiuojuosi, kad biure dirba kompetentingos buhalteriai Rita Rutkauskienė, Aldona Čėsnienė, Svaigedas Jankauskas ir labai atsakinga apskaitininkė Rasa Pocienė“.

Konsultuoja ir įmones

Pasak Šilutės biuro vadovės I. E. Kuzmienės, šiuo metu konsultuojami ne tik privačių ūkių atstovai, bet ir uždarosios akcinės bendrovės, stambesnės įmonės. Reikšmingos 30 metų veiklos sukakties proga kolektyvą sveikinęs ir už nuoširdų darbą dėkojęs Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, įteikė puokštę rožių ir suvenyrinę plaketę. Palinkėjo gyvuoti dar ne vieną dešimtmetį. Anot jo, konsultacinės pagalbos gyventojams ypač prireikė įstojus į Europos Sąjungą ir pradėjus ruošti projektus, dalyvauti įsisavinant įvairius fondus.

„Jūs esate tarsi ūkininkų smegenys, iniciatoriai ir stūmėjai į priekį. Juk kartais neužtenka vien patarti, bet tenka ir įtikinti žmogų pasinaudoti teikiamomis galimybėmis“, – sakė meras.

Apie biuro veiklą, svarbą ir reikšmę kalbėjo Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus vadovas Kęstutis Andrijauskas.

„Esame laimingi, kad į mūsų šventę atvyko Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos regiono vadovė Sonata Karpavičienė bei keletas mūsų ištikimiausių klientų. Tai ūkininkai Jonas Kleinas, Algimantas Kliučinskas, Virginija Macijauskienė, Kęstutis Andrijauskas. Trūksta Vaclovo Jaso, – sutrukdė  statybų reikalai.

Mūsų trisdešimtmečio šventė tik prasideda. Šiandien ir rytoj kviečiame visus esamus ir būsimus klientus  užsukti į biurą pabendrauti prie kavos puodelio, prisiminti kartu nueitą konsultavimo ir konsultavimosi kelią, įveiktus iššūkius, pasidalinti džiaugsmais ir patirtimi. O su naujais – susipažinti, pristatyti  biurą, tarnybą ir teikiamas paslaugas“,– kalbėjo Ina Edita Kuzmienė.

Galima pridurti, kad centrinė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos būstinė yra Akademijos miestelyje, Kėdainių r.

 Šilutės r. laikraščio „Pamarys“ informacija