Naujienos

LŽŪKT Anykščių r. biuras prisideda prie UAB „Vaja farm“ verslo projekto įgyvendinimo

  2021-07-12

Penktadienį, liepos 9-ąją, Anykščių seniūnijos Paulinavos kaimo laukuose vyko naujų pastatų komplekso atidarymo iškilmės. UAB „Vaja farm“ savininkas Vygantas Šližys juokavo, kad atidarytas „beveik SPA“. Tiesa, naujasis „beveik SPA“ skirtas karvėms. Jis pastatytas naudojantis ES parama. Verslo planą rengė ir jį administruoja LŽŪKT Anykščių r. biuro konsultantės. 

UAB „Vaja farm“ 260 motininių karvių - veislinių aubrakų ir mišrūnų - banda nuo šiol galės nuo sniego ir darganų slėptis naujuose tvartuose. Dviejų naujai pastatytų pastatų, skirtų auginti mėsiniams galvijams, komplekso atidarymo iškilmės surengtos specialiai šiai progai šalia pastatytoje palapinėje, kurioje vyko ir patiekalų iš čia užaugintų galvijų mėsos degustacija.

Renginyje dalyvavo Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis, Anykščių r. meras Sigutis Obelevičius ir jo pavaduotojas Dainius Žiogelis, Žemės ūkio ministerijos, valstybinių ir visuomeninių organizacijų atstovai, ūkininkai.

V. Pranckietis, pakviestas perkirpti simbolinę pastatų komplekso juostelę, džiaugėsi, kad Lietuvoje pradeda atsigauti galvijininkystė, kuri ypač svarbi, kad nebūtų nualinta žemė. Tačiau dabar Lietuvoje, pasak agronomo, profesoriaus V. Pranckiečio, ,,karvių yra likę panašiai tiek, kaip tuo metu, kai buvo panaikinta baudžiava“.
Naujais pastatais, kurie iškilo anksčiau apleistuose ir krūmais apaugusiuose buvusio Paulinavos dvaro laukuose, džiaugėsi ir Anykščių r. mero pavaduotojas D. Žiogelis, pastebėjęs, kad tai pirmieji modernūs pastatai gyvuliams, rajone pastatyti po 31 metų pertraukos.

Sudegusio Paulinavos dvaro laukus – 170 hektarų žemės iš jo palikuonių verslininkas V. Šližys nupirko po ypač trumpų derybų. Kaip jis sakė – į užsienį pasitraukusiems buvusiems dvaro savininkams yra visiškai suprantama, kad žemė negali būti apleista – jeigu jos nedirba patys, vadinasi, reikia perleisti tiems, kas dirbs.

Į verslininko ir rajono Tarybos nario įžvalgumą atkreipė dėmesį ir Anykščių r. savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velikonis savo sveikinimo kalboje ,,Vaja farm“ savininką pavadinęs ,,vizionieriumi“, kuris 2013 m. pradėdamas auginti mėsinius galvijus įžvelgė šios žemės ūkio šakos perspektyvas ir pataikė į Europos žaliąjį kursą.

Iškilmėse dalyvavęs V. Šližiui ypač brangus svečias, jo vyresnysis brolis, taip pat verslininkas Eugenijus Šližys, juokavo, kad Vygantas polinkį į inovacijas žemės ūkyje bus paveldėjęs iš šiose apylinkėse ūkininkavusio savo senelio, kuris į Kurklių pieninę pristatydavęs pieno tiek pat, kiek vietos dvarininkai, nors valdė tik 20 ha žemės.

Aubrakai prisitaikę gyventi lauke, tačiau V. Šližys kalbėjo, jog investicija į tvartus yra ūkio kokybės pagerinimas. „Buvome iki kelių mėšle, dabar būsime tik iki kulniukų. O tikslas - visiškai švariems išlikti“, - juokėsi V. Šližys. „Jeigu ūkininkai nenori investuoti, gerinti savo ūkio kokybės, tokių ūkių ateitis yra miglota. Paprastai niekas nesiveržia perimti tokių ūkių į savo rankas“, - kalbėjo ūkininkas ir verslininkas. 

Tvartuose telpa 360 karvių

Tvartai pritaikyti 360 karvių bandai. Vienai karvei numatytas 8 kv. m. plotas, tai atitinka ekologinius reikalavimus. „Statėme galvodami apie perspektyvas“, apie rezervinį tvartų plotą kalbėjo V. Šližys. Tiesa, be karvių „Vaja farm“ laukuose ganosi ir prieauglis. „Jaunimo“ skaičius nuolat kinta. Šiuo metu jo yra netgi daugiau nei karvių. Dalis paaugusių veršių iš „Vaja farm“ keliauja į kooperatyvo „Dievo karvutė“ tvartus Šiaudiniuose (Utenos r.), kur jie auginami iki realizuoti tinkamo svorio, dalis paliekama Anykščių seniūnijos laukuose ir papildo bandą.

Komplekso statybos ir įranga kainavo 700 tūkst. eurų. Pastatus projektavo anykštėnas Vytenis Daunoras, pasak V. Šližio, remdamasis geriausių Vokietijos ūkių pavyzdžiais. Tvartus pastatė UAB „Panevėžio statybos trestas“.
Pusę projekto vertės padengė Europos Sąjungos fondai pagal LŽŪKT Anykščių r. biuro konsultantų parengtą verslo projektą, pusė – pačios bendrovės ir skolintos lėšos.

Įrangai išleista apie 100 tūkst. eurų. „Vadovaujuosi mamos patarimu – „daryk kaip sau“. Dariau, kaip sau...“, – apie įrangos kokybę kalbėjo UAB „Vaja farm“ savininkas.

UAB „Vaja farm“ deklaruoja 560 ha žemės. Apie 250 ha yra bendrovės žemė, apie 140 ha – valstybinė, kurią bendrovė išsinuomojo 25-eriems metams. Likusius hektarus UAB „Vaja farm“ nuomojasi iš fizinių ir juridinių asmenų.

www.anyksta.lt nuotraukose renginio akimirkos. Antroje pasveikinti atvykusios (iš kairės) LŽŪKT Tiksliojo ūkininkavimo biuro gyvulininkystės specialistės Žyginta Prokopavičiūtė ir Kamilė Turskytė, Anykščių r. biuro vadovė Vilma Lebedė, regiono vadovė Sonta Karpavičienė.

www.anyksta.lt ir LŽŪKT informacija