Naujienos

LŽŪKT Kelmės r. biuro klientai Puidokai – tiesioginės sėjos šalininkai

  2020-11-18

Kelmės r. biuro klientai Vytautas, Maridijus ir Martynas Puodokai darbuojasi drauge. Visi trys ūkiai užima apie 900 hektarų. Auginami kviečiai, rapsai, pupos, cukriniai runkeliai. Ūkininkai ieško naujų žemės dirbimo ir ūkio vadybos būdų, yra beariminės žemdirbystės ir tiesioginės sėjos šalininkai.

Išbandyti tiesioginę sėją ūkininkai nusprendė daug bendraudami su pasirinkusiais šią žemės dirbimo technologiją ir Lietuvoje, ir užsienyje. „Pirmiausia daug domėjomės, brolis lankėsi Vokietijoje pas daug metų šią technologiją taikantį ūkininką. Labai patiko, todėl nusprendėme išsinuomoti monodiskinę sėjamąją ir užsėjome 30 hektarų. Technologija patiko. Kitais metais tokią sėjamąją įsigijome patys“, – apie pradžią pasakojo Martynas Puidokas. Jis akcentavo, kad sėjamoji šiuo atveju – pagrindinis padargas, todėl reikia rinktis geriausią.  

Paklaustas, kodėl pasirinko neariminę žemdirbystę ir tiesioginės sėjos technologiją, Martynas Puidokas atsakė: „Toks mūsų būdas – nepasitenkiname tuo, ką turime. Ieškome naujų ir žemės dirbimo, ir ūkio vadybos būdų. Juk susiduriame su iššūkiais – klimato kaita, žemės ūko politika“.

Pasirinkę tiesioginę sėją, ūkininkai iš karto intensyviai sėjo tarpinius pasėlius, teko daugiau galvoti apie sėjomainą, šiaudų tvarkymą, kaip išvengti dirvos suspaudimo. „Į laukus važiuojame tik technologinėmis vėžėmis. Panaikinti dirvos padą stengiamės augindami tarpinius pasėlius. Kur žemė suspausta, sėjame šakninius ridikus ar kitus augalus, kurių šaknys purena žemę“.

Ūkyje išbandomi įvairūs tarpiniai pasėliai. Martynas sakė, kad labai patiko facelijos, gerai užaugo ir saulėgrąžos. Šiemet tarpinį pasėlį sudaro net 7 komponentai.

„Kol kas nepastebime, kad reikia daugiau naudoti pesticidų. Nors ir nesame ekologinis ūkis, siekiame dirbti kiek įmanoma ekologiškiau. Tręšiame naudodami kintamą normą. Labai svarbu, kad laukų rūgštingumas būtų tinkamas, todėl tiriame dirvožemį, kritines vietas kalkiname. Pastebime, kad dirvoje daugėja sliekų, o  jie – pagrindiniai žemės purentojai“, – sakė Martynas.

Su biuru daugiau nei dešimtmetį

Kelmės r. biuro vadovė Bronė Vaičiulienė ir buhalterinės apskaitos konsultantė Marija Vaičiūnienė džiaugėsi klientais, kurie yra lojalūs, atsakingi, inovatyvūs, nuolat ieškantys būdų, kaip  įveikti ūkininkavimo iššūkius.

Martynas pasakojo, kad Kelmės r. biuro paslaugomis ūkininkavimo pradžioje pradėjo naudotis tėtis Vytautas Puidokas. Tada ypač stigo žinių. Dabar konsultantai tvarko Vytauto, Maridijaus ir Martyno Puidokų ūkių buhalterinę apskaitą, rengia verslo projektus ES paramai gauti, pildo augalininkystės ūkiams reikalingus žurnalus. Vytautas naudojasi ir darbų saugos paslaugomis. Visi dalyvauja biuro konsultantų organizuojamuose mokymuose, projektuose.

Daugiau apie klientų patirtį videoreportaže.