Kovo 21-oji – Pasaulinė miško diena. Ta proga daugiau sužinoti apie miškus, miškininko darbą į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybą atvyko Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros” progimnazijos moksleiviai. Su jais bendravo Miškininkystės paslaugų biuro specialistai.
Kaip atrodo mūsų miškai, ką veikia Lietuvos miškininkai? – klausimai, į kuriuos mokiniams atsakė Miškininkystės paslaugų biuro specialistas Benas Švedas.
„Jau greitai bus galima stebėti, kaip pradės busti visi medžiai Jų laja, kaip viena didelė chemijos laboratorija. Medis geba į save traukti šviesą, šilumą, energiją. Iš oro pasiimti anglies dvideginį. Jo daugėja, todėl labai svarbu, kad medžiai jį susiurbia“, – vaizdžiai pasakojo Benas.
Su vaikais diskutuota apie tai, kaip atsiranda miškas, kokie medžiai Lietuvos miškuose dažniausi. Mokiniai vardijo pušį, eglę. Iš dažniausiai augančių sunkiau buvo atpažinti drebulę ir juodalksnį.
Vaikams įdomu buvo išgirsti, kaip renkamos ir saugomos medžių sėklos, auginami ir sodinami sodinukai. „Miškininkai surenka kankorėžius. Jie išaižomi, sėklytės surūšiuojamos, uždedamos etiketės ir sudedamos į saugyklas. Medžiai dera ne kiekvienais metais, o sodinti norim kiekvienais, todėl reikia atsargų. Jos saugomos sėklų banke, Dubravoje“, – pasakojo B. Švedas.
Vaikai sužinojo, kad pasodintą mišką saugant nuo žvėrelių, viršūnes reikia tepti repelentais, aptrypti arba nušienauti žoles, o medeliams paaugus ir pradėjus lenktyniauti vieniems su kitais, miškininkai, pasak Beno, padeda jiems nesipykti ugdydami jaunuolynus (pagal tam tikras taisykles retindami medžius) „Užtikriname, kad miško užaugtų daugiau nei mes jo panaudojame“, – akcentavo miškininkystės specialistas.
Kalbėta apie įvairius matavimus, kuriuos atlieka miškininkai, apie jų rengiamus miškininkystės projektus, miško priežiūrą nuo gaisrų, kaip tvarkoma mediena, kuriuos medžius lengviausiai nuversi audrai, kas gaminama iš medienos. Labai vaikus sudomino filmukas apie tai, kaip inkilėlyje suka lizdą ir augina mažylius zylutė.
„Mes žiūrim, kad pas mus miškų tik daugėtų. Nuo Pirmo pasaulinio karo miškų tūris Lietuvoje padidėjo 4 kartus, miškingumas nuo 19 iki 33 proc.“,– kas miškininkams svarbiausia akcentavo Benas.
Vaikai pamatė pagrindinius miškininkų įrankius, sužinojo kada ir kaip jie naudojami. Pagal ką ir kaip nustatomas medžių amžius? Atsakyti į šį klausimą mokiniai galėjo praktiškai. Amžiaus grąžtu paėmęs griežinėlį, Miškininkystės paslaugų biuro vadovas Justinas Zenevičius drauge su vaikais nustatė, kad Konsultavimo tarnybos centrinės buveinės kieme augančiai eglei per 30 metų, o jos aukštį pamatuoti panoro ne vienas mokinys.
Linkėdami domėtis mišku, nešiukšlinti ir sudrausti tai darančius, įteikę pačių pagamintą inkilą, Konsultavimo tarnybos specialistai atsisveikino su vaikais, o jie sakė, kad viskas buvo nauja ir įdomu.
Autorė J.D. Abarienė
© 2025 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |