Naujienos

Pasėliams padaryti nuostoliai vertinami dronais

  2021-05-24

Ūkininkų pasėliai pažeidžiami kasmet: stichinės nelaimės, laukinių gyvūnų ir paukščių žiemą ir ankstyvą pavasarį padaryti pažeidimai ar per laukus vykdomi strateginiai darbai. Patiriama nemažų nuostolių. Sprendimas – pažeistų plotų dydžius gali padėti įvertinti dronai. Apie tai, kaip pritaikyti dronus ir jų teikiamus duomenis sprendžiant nestandartines ūkio situacijas kalbamės su Luku Šapranausku, LŽŪKT Tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų centro vadovu.

Kokiais būdais galima įvertinti pasėlio pažeidimų dydį?

Pasėlio pažeidimo vertinimo būdai gali būti įvairūs: tiek antžeminiai, kai vertina specialistai, ir taip vadinami virš žeminiai, kai pasitelkiami dronai ir palydovai.

Specialistui vertinant, sakykime, gyvūnų padarytą žalą, visuomet išlieka žmogiškasis faktorius suklysti tiksliai apskaičiuojant pažeistą plotą, ypač kuris yra netaisyklingos formos, todėl tai gali turėti įtakos teisiniams ginčams.

Bepiločiai orlaiviai neprisiriša prie tam tikrų matavimų, o fotografuoja lauką iš viršaus ir programinė įranga išskiria tik pažeistas lauko vietas. Žinoma, darbo našumas, pažeistus laukus vertinant dronu, yra daug didesnis – jis atliekamas apie šešis kartus greičiau už visą žmonių komandą. Vieno pakilimo metu per 30 min. dronas gali apskristi 30–50  ha, priklausomai nuo lauko konfigūracijos ir oro sąlygų.

Toliau skaitykite www.agroakademija.lt