Konsultavimo tarnyba, vadovaudamasi su Nacionaline mokėjimo agentūra prie žemės ūkio ministerijos 2018 m. gruodžio 10 d. pasirašyta paramos sutartimi Nr. 14PA-KK-18-1-03440-PR001, pradėjo vykdyti projektą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Žinių perdavimo ir informavimo veikla“ veiklos sritį ,,Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veikla“.
Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2018-12-10–2021-12-10
Projekto pagrindinis tikslas – skatinti žemdirbius gerinti dirvožemio derlumą naudojant ekonomiškai pagrįstus technologinius sprendimus, leidžiančius tausiai naudoti maisto medžiagas potencialiai didesniems žemės ūkio augalų derliams gauti potencialiai derlingose, tačiau rūgščiuose dirvožemiuose.
Veiklos tikslas – atlikti parodomuosius gamybinius bandymus sąlygiškai rūgščiuose dirvožemiuose, perteikti žemdirbiams moksliniais tyrimais paremtas žinias ir inovacijas augalų auginimo technologijose naudojant dirvožemio derlumą gerinančius produktus, didinti užaugintos žemės ūkio produkcijos konkurencingumą ir pelningumą.
Dalyviai ir vieta. Projekte dalyvauja 24 augalininkystės ir mišrios krypties ūkius turintys ūkininkai iš skirtingų Lietuvos rajonų, kurie suburti į 4 atskiras pasidalinimo patirtimi grupes. Projekto metu numatyta įrengti 8 parodomuosius bandymus. Jie bus vykdomi Vakarų Lietuvos (Tauragės, Telšių, Klaipėdos, Plungės r.) ir Rytinės Lietuvos (Šalčininkų r.) dalyje esančiuose ūkiuose, kur rūgščių dirvožemių daugiausia.
Projekto uždaviniai:
Projekto nauda. Šiuo metu aiškiai matoma problema – dirvožemių rūgštėjimo procesas, ypač vakariniuose ir rytiniuose Lietuvos regionuose. Dirvožemio intensyvus kalkinimas 6–7 dešimtmečiuose žymiai sumažino rūgščių dirvožemių plotus nuo 41 iki 19 procentų. Tačiau pastaruosius tris dešimtmečius dirvožemio kalkinimo klausimams nebuvo skirta dėmesio ir dirvožemio rūgštėjimo problema dėl jame vykstančių natūralių procesų vėl atsinaujino.
Šiuo metu vietų, kuriose rūgštūs dirvožemiai sudaro nuo 21 iki 66 proc., yra 9-iose Lietuvos apskrityse iš 10-ies. Jose auginamų augalų derlingumas gali būti net 20–50 proc. mažesnis. Rūgšti dirvožemio reakcija riboja augalų maisto elementų pasisavinimą ir derlingumą. Rūgščiuose dirvožemiuose trūksta kalcio ir magnio, yra daug mangano ir boro, maisto medžiagos pereina į netirpias, augalams neprieinamas formas, patiriama daugiau maisto medžiagų, ypač azoto, nuostolių. Ribotas maisto medžiagų pasisavinimas didina augalų auginimo savikainą, mažina ekonominį augalininkystės efektyvumą ir gyvybingumą. Dirvožemio kalkinimas – pagrindinė jo derlumo didinimo priemonė rūgščiuose dirvožemiuose.
Projekto įgyvendinimo metu rūgščiuose dirvožemiuose įrengtuose gamybiniuose bandymuose bus panaudotos dirvožemio rūgštingumą reguliuojančios medžiagos ir surinkti tyrimų duomenys apie kalkinių medžiagų poveikį dirvožemio rūgštingumui (pH) bei augalų derliui. Vadovaujantis gautais tyrimų rezultatais parengtos rekomendacijos padės žemdirbiams palaikyti dirvožemio derlumą, bus išlaikoma įprasta tai vietovei ekosistema, mažės augalų auginimo savikaina, kis ūkio ekonominiai rezultatai, taip pat didės ir ūkio konkurencingumas.
© 2024 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |