Naujienos

Svarstantiems apie savą verslą

  2022-05-16

Kokią pagalbą plėtojantiems verslą kaime gali suteikti nešališki konsultantai? Atsako LŽŪKT Konsultavimo paslaugų ir produktų valdymo skyriaus vadovė Reda Milčiuvienė. 

Pastaruoju metu suteikiama nemažai galimybių ketinantiems kurti ir plėtoti verslą kaime: dirbti pagal verslo liudijimą arba kurti savo mažą įmonę ir kepti pyragus, gaminti baldus ar vystyti kaimo turizmą. Neretai ieškodami stimulo imtis veiklos ir jos ėmęsi, dairomės sėkmės pavyzdžių, naujų koncepcijų ar paprasčiausios pagalbos. Ją suteikti pasirengusi Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, kuri bendradarbiauja ne tik su pasirinkusiais žemės ūkio kryptį. Apie tai, kokią pagalbą plėtojantiems verslą kaime gali suteikti nešališki konsultantai, kalbamės su įstaigos Konsultavimo paslaugų ir produktų valdymo skyriaus vadove Reda Milčiuviene. 

Sakoma, kad verslumas – tai gebėjimas atrasti savo pašaukimą. Kaip jį atrasti pradedantiesiems padeda Konsultavimo tarnyba? 

Su šiuo teiginiu sutikčiau iš dalies. Verslumo samprata yra labai plati. Savo pašaukimo suvokimas ir jo atradimo džiaugsmas – tai tik kelio pradžia, kuri nebūtinai bus lengva ir sėkminga. Pirmiausia, žmogus turi tikėti savo idėja, pasitikėti savimi, būti iniciatyvus, ambicingas, gebėti numatyti kelis žingsnius į priekį, jausti atsakomybę ir stiprią vidinę motyvaciją. Verslumą labiau apibūdinčiau kaip gebėjimą idėją paversti pelninga veikla, prisiimant visas galimas rizikas ir, žinoma, jei ši idėja yra ir jūsų pašaukimas sukurti ką nors gražaus, užauginti, skaniai pagaminti, suteikti džiaugsmą ar žinių, visuomet tas kelias bus šiek tiek lengvesnis.

Mes nesiūlome verslo idėjų. Gyvenimiška patirtis rodo, kad „primestas” verslas dažnai būna pasmerktas nesėkmei, jei žmogui nepatinka tai, ką jis daro ar ketina daryti. Mes kalbamės ir konsultuojame tuos, kurie ateina jau turėdami vieną ar kelias verslo idėjas, yra motyvuoti ir nori pasitarti, „sudėti visus taškus ant i”, kad būtų lengviau apsispręsti, kuriuo keliu eiti. Apjungus jėgas, visuomet galima nuveikti daugiau. 

Įmonė taip pat keičia ir pildo savo paslaugų krepšelį. Ūkininkus konsultuojate jau beveik tris dešimtmečius. Kodėl nutarta konsultuoti ir pasirinkusius ne žemės ūkio verslo kryptį?

Ši kryptis buvo pasirinkta tikslingai atsižvelgiant į besikeičiančias aplinkos ir rinkos sąlygas, analizuojant naujosios Bendrosios žemės ūkio politikos gaires, aplink vykstančius pokyčius ir tendencijas, kurios didžiąja dalimi susijusios su klimato kaitos švelninimo bei prisitaikymo prie jos priemonėmis. Manome, kad šios priemonės skatins socialinių verslų įsikūrimą kaimiškose vietovėse, todėl Konsultavimo tarnyba išplėtė savo teikiamų paslaugų krepšelį norėdama prisidėti ir dalintis turima patirtimi su ketinančiais kurti savo ateitį kaime.

 Daugiau www.agroakademija.lt