Naujienos

Tarptautinio projekto OPTAIN partnerių susitikime dėmesys vandens apsaugai

  2024-10-02

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba dalyvauja tarptautiniame projekte „Optimalios vandens ir maistinių medžiagų išsaugojimo ir pakartotinio naudojimo strategijos mažuose žemės ūkio baseinuose įvairiuose Europos dirvožemio ir klimato regionuose“ (OPTAIN). Viena iš Lietuvoje organizuoto projekto partnerių susitikimo dienų buvo skirta pristatyti įstaigos veiklą, ūkininkams teikiamas paslaugas, akcentuojant vandens apsaugos klausimus.

Įgyvendinant projektą OPTAIN, Lietuvoje pasirinktas Dotnuvėlės upės baseinas. Šalia jo atrinkus tris ūkius, įrengus meteorologines stoteles, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT)  specialistai, bendradarbiaudami su Klaipėdos universitetu ir ūkininkais, atlieka projekte numatytus darbus.

Projekto partneriams atvykus į LŽŪKT centrinę buveinę, įstaigos veiklą pristatė direktoriaus pavaduotojas Rimtautas Petraitis, Technologinių paslaugų skyriaus vadovas Rimas Magyla. Akcentuotas LŽŪKT dalyvavimas EUFRAS, SCAR, Lietuvos kaimo tinklo veikloje. Išsamiau kalbėta apie ūkininkams teikiamas dirvožemio ėminių paėmimo, laukų žemėlapių parengimo, pasėlių stebėjimo paslaugas, informacinėje sistemoje IKMIS fiksuojamus tų stebėjimų rezultatus ir ligų bei kenkėjų plitimo prevenciją, susietą su ūkiuose įrengtomis meteorologinėmis stotelėmis, laboratorijoje atliekamus vandens, dirvožemio, nuotekų ir kitus tyrimus. Taip pat minėta, kad LŽŪKT dalinasi ūkininkams aktualia informacija ir kituose informaciniuose portaluose: www.agroakademija.lt, www.manoukis.lt, TITRIS.  

LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus augalininkystės ekspertė Kristina Narvidienė pristatė, kas privalo ir kiek kartų per metus turi pildyti augalų apsaugos, trąšų žurnalus, turėti parengtus tręšimo planus organinėmis trąšomis ir jais vadovautis. Ji  išsamiau aptarė Lietuvoje patvirtintas ekologines sistemas ir jų išmokų dydžius, valdymo ir gerosios būklės reikalavimus, susijusius su vandens apsauga.

Projektui įgyvendinti įrengtos meteorologinės stotys

LŽŪKT įdiegtą ir naudojamą meteorologinių stočių tinklą pristatė Informacinių technologijų skyriaus vyriausiasis tiksliojo ūkininkavimo įrangos inžinierius Sergejus Dorochinas. Šiuo metu įsigytos ir visoje Lietuvos teritorijoje, LŽŪKT klientų ūkiuose, sumontuotos 93 meteorologinės stotys. Jų įranga matuoja ir kas 1 val. į duomenų surinkimo ir stebėjimo platformą perduoda šiuos duomenis: oro temperatūrą 2 m ir 20 cm aukščiuose, santykinį oro drėgnumą,  kritulių kiekį, vėjo greitį ir kryptį, oro slėgį, lapo drėgnumą, dirvos temperatūrą iki 60 cm gylio, dirvos drėgnumą iki 60 cm gylio, taip pat paskaičiuojamas rasos taškas. Duomenys pateikiami informacinėje sistemoje IKMIS.

Akcentuota, kad meteorologinių stočių duomenys naudojami vertinant stichinės sausros ir ilgo lietingo laikotarpio pasireiškimą Lietuvoje, taip pat įvairių lauko ir sodo augalų ligų ir kenkėjų plitimo prognozėms paskaičiuoti. 

„Įgyvendinant projektą OPTAIN, padėjome Klaipėdos universitetui įrengti 3 meteostotis – dvi Kėdainių ir vieną Radviliškio r. ūkininkų ūkiuose, priklausančiuose Dotnuvėlės upės baseinui. Jos matuoja visus anksčiau minėtus oro ir dirvožemio parametrus. Tik dirvožemio temperatūra ir drėgnumas matuojami net iki 120 cm gylio. Duomenys kas valandą perduodami į pateikiami gamintojo FieldClimate platformoje. Čia juos stebi ir analizuoja projekto partneriai iš Klaipėdos universiteto“, – bendradarbiavimo ypatumus komentavo S. Dorochinas. 

 Viena iš stočių įrengta Vikaičiuose, Kėdainių r., Mindaugo Šemežio ūkyje. Susitikime dalyvavęs ūkininkas sakė, kad stengiasi skaitmenizuoti ūkį, dirbti preciziškai. Jis taiko bearimę technologiją, augina tarpinius augalus, laikosi apsaugos juostų reikalavimų, naudojasi meteorologinės stoties duomenimis. 

„Reikalavimų nemažai. Turime mokytis dirbti pagal juos. Įtakos darbui turi ir klimato kaita. Svarbu išsaugoti drėgmę, tolygų sudygimą. Todėl stebime dirvožemio drėgmę, dirbame tada, kai optimaliausias laikas. Tręšiame pagal tręšimo planus kur reikia, ir tada, kai reikia. Pernai visame ūkyje įrengta drenavimo sistema. Mūsų laukai suskirstyti pagal lygius, matome, kiek produkcijos galima užauginti kiekviename“, – apie  ūkininkavimo principus kalbėjo ūkininkas, o į klausimą, koks jo požiūris į šlapynių ir apsaugos juostų įrengimą, atsakė, kad tai viena iš galimybių teisingai sulaikyti taršą.

LŽŪKT specialistai ir ūkininkas M. Šemežys atsakė į susitikime dalyvavusių projekto OPTAIN partnerių klausimus. Lankytasi M. Šemežio ūkyje ir LŽŪKT laboratorijoje.

Autorė Jolanta Dalia Abarienė, LŽŪKT redaktorė

Egidijaus Vilkevičiaus nuotraukos