Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba dalyvauja tarptautiniame projekte „Optimalios vandens ir maistinių medžiagų išsaugojimo ir pakartotinio naudojimo strategijos mažuose žemės ūkio baseinuose įvairiuose Europos dirvožemio ir klimato regionuose“ (OPTAIN). Viena iš Lietuvoje organizuoto projekto partnerių susitikimo dienų buvo skirta pristatyti įstaigos veiklą, ūkininkams teikiamas paslaugas, akcentuojant vandens apsaugos klausimus.
Įgyvendinant projektą OPTAIN, Lietuvoje pasirinktas Dotnuvėlės upės baseinas. Šalia jo atrinkus tris ūkius, įrengus meteorologines stoteles, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) specialistai, bendradarbiaudami su Klaipėdos universitetu ir ūkininkais, atlieka projekte numatytus darbus.
Projekto partneriams atvykus į LŽŪKT centrinę buveinę, įstaigos veiklą pristatė direktoriaus pavaduotojas Rimtautas Petraitis, Technologinių paslaugų skyriaus vadovas Rimas Magyla. Akcentuotas LŽŪKT dalyvavimas EUFRAS, SCAR, Lietuvos kaimo tinklo veikloje. Išsamiau kalbėta apie ūkininkams teikiamas dirvožemio ėminių paėmimo, laukų žemėlapių parengimo, pasėlių stebėjimo paslaugas, informacinėje sistemoje IKMIS fiksuojamus tų stebėjimų rezultatus ir ligų bei kenkėjų plitimo prevenciją, susietą su ūkiuose įrengtomis meteorologinėmis stotelėmis, laboratorijoje atliekamus vandens, dirvožemio, nuotekų ir kitus tyrimus. Taip pat minėta, kad LŽŪKT dalinasi ūkininkams aktualia informacija ir kituose informaciniuose portaluose: www.agroakademija.lt, www.manoukis.lt, TITRIS.
LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus augalininkystės ekspertė Kristina Narvidienė pristatė, kas privalo ir kiek kartų per metus turi pildyti augalų apsaugos, trąšų žurnalus, turėti parengtus tręšimo planus organinėmis trąšomis ir jais vadovautis. Ji išsamiau aptarė Lietuvoje patvirtintas ekologines sistemas ir jų išmokų dydžius, valdymo ir gerosios būklės reikalavimus, susijusius su vandens apsauga.
Projektui įgyvendinti įrengtos meteorologinės stotys
LŽŪKT įdiegtą ir naudojamą meteorologinių stočių tinklą pristatė Informacinių technologijų skyriaus vyriausiasis tiksliojo ūkininkavimo įrangos inžinierius Sergejus Dorochinas. Šiuo metu įsigytos ir visoje Lietuvos teritorijoje, LŽŪKT klientų ūkiuose, sumontuotos 93 meteorologinės stotys. Jų įranga matuoja ir kas 1 val. į duomenų surinkimo ir stebėjimo platformą perduoda šiuos duomenis: oro temperatūrą 2 m ir 20 cm aukščiuose, santykinį oro drėgnumą, kritulių kiekį, vėjo greitį ir kryptį, oro slėgį, lapo drėgnumą, dirvos temperatūrą iki 60 cm gylio, dirvos drėgnumą iki 60 cm gylio, taip pat paskaičiuojamas rasos taškas. Duomenys pateikiami informacinėje sistemoje IKMIS.
Akcentuota, kad meteorologinių stočių duomenys naudojami vertinant stichinės sausros ir ilgo lietingo laikotarpio pasireiškimą Lietuvoje, taip pat įvairių lauko ir sodo augalų ligų ir kenkėjų plitimo prognozėms paskaičiuoti.
„Įgyvendinant projektą OPTAIN, padėjome Klaipėdos universitetui įrengti 3 meteostotis – dvi Kėdainių ir vieną Radviliškio r. ūkininkų ūkiuose, priklausančiuose Dotnuvėlės upės baseinui. Jos matuoja visus anksčiau minėtus oro ir dirvožemio parametrus. Tik dirvožemio temperatūra ir drėgnumas matuojami net iki 120 cm gylio. Duomenys kas valandą perduodami į pateikiami gamintojo FieldClimate platformoje. Čia juos stebi ir analizuoja projekto partneriai iš Klaipėdos universiteto“, – bendradarbiavimo ypatumus komentavo S. Dorochinas.
Viena iš stočių įrengta Vikaičiuose, Kėdainių r., Mindaugo Šemežio ūkyje. Susitikime dalyvavęs ūkininkas sakė, kad stengiasi skaitmenizuoti ūkį, dirbti preciziškai. Jis taiko bearimę technologiją, augina tarpinius augalus, laikosi apsaugos juostų reikalavimų, naudojasi meteorologinės stoties duomenimis.
„Reikalavimų nemažai. Turime mokytis dirbti pagal juos. Įtakos darbui turi ir klimato kaita. Svarbu išsaugoti drėgmę, tolygų sudygimą. Todėl stebime dirvožemio drėgmę, dirbame tada, kai optimaliausias laikas. Tręšiame pagal tręšimo planus kur reikia, ir tada, kai reikia. Pernai visame ūkyje įrengta drenavimo sistema. Mūsų laukai suskirstyti pagal lygius, matome, kiek produkcijos galima užauginti kiekviename“, – apie ūkininkavimo principus kalbėjo ūkininkas, o į klausimą, koks jo požiūris į šlapynių ir apsaugos juostų įrengimą, atsakė, kad tai viena iš galimybių teisingai sulaikyti taršą.
LŽŪKT specialistai ir ūkininkas M. Šemežys atsakė į susitikime dalyvavusių projekto OPTAIN partnerių klausimus. Lankytasi M. Šemežio ūkyje ir LŽŪKT laboratorijoje.
Autorė Jolanta Dalia Abarienė, LŽŪKT redaktorė
Egidijaus Vilkevičiaus nuotraukos
© 2024 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |