Naujienos

Ūkininkavimas nėra hobis – reikia skaičiuoti

  2025-01-24

Antrasis „Jaunųjų ūkininkų forumo“ seminaras organizuotas Panevėžyje. Diskusijos apie ES investicijas ūkio plėtrai, galimybes gauti paramą ir ją gavusiųjų patirtį tęsėsi net ir renginiui pasibaigus.

Seminare apie ūkininkaujantiems aktualiausias Europos Sąjungos paramos priemones kalbėjo LŽŪKT Panevėžio r. biuro finansinės apskaitos-ekonomikos konsultantė Edita Tamošiūnienė.

Biuro vadovė Asta Varanauskienė trumpai pristatė teikiamas paslaugas ir seminare dalyvaujančius klientus, kurie bendradarbiaudami su biuru gavo ES paramą.

Žiūrėti, koks yra ūkio VED, gerai apgalvoti paramos planą seminaro dalyviams patarė LŽŪKT Finansinės apskaitos ir ekonomikos skyriaus vadovė Vaida Gomoliauskienė. Ji akcentavo, kad prioritetinės sritys dabar yra ekologija, produkcijos perdirbimas, inovacijos ir rekomendavo kuo anksčiau pradėti domėtis paramos gavimo galimybėmis.

Ar apsimoka investuoti į  dirvožemio sveikatingumo didinimą? Aptardamas mokslinių tyrimų rezultatus, įžvalgomis dalinosi ekonomistas, verslo analitikas Rolandas Rakštys.

Ar verta bandyti?

Ūkininkas Tadas Lebedis, kalbėdamas apie savo patirtį, sakė, kad nesurinkus reikalingų prioritetinių balų ES ūkio modernizavimo paramą jam pavyko gauti po kelių bandymų. Pasak jo, įsigijus reikalingos technikos, pagerėjo sėjos kokybė, sutrumpėjo darbų atlikimo laikas.

„Konsultavimo tarnybos biurą visi žino. Pirma vieta, kur kreipiausi. Čia tvarkausi finansinę ūkio apskaitą, pakonsultavo ir dėl verslo planų“, – apie konsultantų pagalbą kalbėjo ūkininkas. 

Jo manymu, pretenduoti į ES paramą verta. Tik labai svarbu pamatuoti galimybes, nes pasirinkus ne jaunųjų ūkininkų, o kitokią paramą, jau reikia skirti dalį savų pinigų, penkeriems metams tenka prisiimti įsipareigojimus.

Bitininkaujantis Vaidas Arbutavičius sakė, kad jo verslo srityje nėra didelės konkurencijos dėl ES paramos, todėl drąsiai ją renkasi. Pradžioje pats pildė paraiškas, o vėliau kreipėsi į LŽŪKT Panevėžio r. biurą. Su verslo ekonomikos konsultantėmis parašyti ir teigiamai įvertinti keturi projektai paramai gauti, trys iš jų – dirbant drauge su apskaitos-ekonomikos konsultante Edita Tamošiūnienė.

„Už paramą įsigijau avilių, bitininkavimui reikalingos įrangos ir technikos. Galiu drąsiai sakyti, kad ūkį užaugino projektai“, – teigė bitininkas, kurio bityne dabar apie 400 bičių šeimų.

V. Arbutavičius kvietė drąsiai rinktis paramą ir užsiminė, kad ateity galvoja apie trumpąsias tiekimo grandines.

Diskusijos apie paramos galimybes, naudojimąsi sėjos, kūlimo paslaugomis, pasėlių draudimo privalumus, dėvėtos technikos įsigijimą, paskolas ir kitais klausimais tęsėsi net renginiui pasibaigus. O išvada tokia – ūkininkavimas nėra hobis, reikia skaičiuoti.

Projektą „Jaunųjų ūkininkų forumas“  Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) įgyvendina gavusi paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Lietuvos kaimo tinklas“.

Autorė Jolanta Dalia Abarienė, LŽŪKT redaktorė

Jolantos Dalios Abarienės ir Erikos Mankutės nuotraukos