Naujienos

Žemdirbiai domisi tiksliosios žemdirbystės sprendimais

  2019-12-19

Pagrindinis technologinio amžiaus iššūkis, tenkantis šiuolaikiniam žemės ūkiui, – tvarus jo vystymas, orientacija į tiksliosios žemdirbystės sprendimus. Nors inovacijų diegimas Lietuvos ūkiuose nėra naujovė, tačiau (skirtingais duomenimis) tikslaus ūkininkavimo sistemas taiko apie 10 proc. ūkių. Vis tik jų poreikis auga kiekvieną dieną: ūkininkai ieško technologijų, kurios padėtų mažinti išlaidas nemažinant gamybos ir išlaikyti stabilų dirvožemio našumą bei sveiką aplinką. Tad besidomintys tiksliąja žemdirbyste gruodžio 16–18 dienomis rinkosi į LŽŪKT mokymų centre „Agroakademija“ organizuotus teorinius ir praktinius 8 akad. val. mokymus „Tiksliojo ūkininkavimo technologijos žemės ūkyje“.

Šie mokymai – tai vos prieš kelias savaitės atidarytų „Inovacijos vartų“ rezultatas. Pagal LŽŪKT specialistų parengtą mokymo programą, pasitelkdami specializuotus mokymo stendus, naujausią techniką ir įrangą, augalininkystės paslaugų vadovas Karolis Urba, augalininkystės specialistai Gintautas Klevinskas, Lukas Šapranauskas ir  paslaugų ir produktų valdymo specialistas Mindaugas Mižutavičius mokymų dalyviams pristatė visą būtiną tiksliojo ūkininkavimo ciklą: nuo ūkio laukų, pasėlių, augalų būklės vertinimo, dirvožemio ėminių paėmimo, jų ištyrimo LŽŪKT laboratorijoje iki tręšimo planų kintama norma parengimo.

Dalyviai supažindinti su pirmąja nemokama skaitmenine inovacijų duomenų platforma TITIRIS, kurioje skelbiamos eksperimentinių šalies ūkių išbandytų technologijų  ar  įrenginių įdiegimo rezultatų analizės bei rekomendacijos. Ją kurdami, LŽŪKT specialistai siekė pateikti ūkininkaujantiems naudingą informaciją apie taikomųjų nekomercinių inovacijų tyrimų rezultatus ar sukurtas ir praktikoje išbandytas inovacijas Lietuvos ir užsienio žemės ūkio sektoriuose.

Naujajame tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų centre bei technologijų demonstravimo paviljone mokymų dalyviai galėjo išsiaiškinti, kokią naudą gali duoti tiksliojo ūkininkavimo sistemos, susipažino su jiems aktualių jau eksperimentiniuose ūkiuose įdiegtų inovacijų rezultatais ir ekonominiu efektu.

Apsilankyta ir LŽŪKT laboratorijoje, kur tiriama dirvožemio, paviršinio ir gruntinio vandens, nuotekų, organinių trąšų cheminė sudėtis, augalų NPK, atliekamos šiltnamio grunto analizės.

„Viena pagrindinių problemų, kurią norėta išspręsti įgyvendinant „Inovacijų vartus“ – turėti stabilią, nuolat veikiančią, koordinuotą sistemą su šiuolaikiška infrastruktūra ir kompetentingais darbuotojais, kuri operatyviai, kokybiškai ir nebrangiai padėtų spręsti ūkiuose kylančias problemas – teikiant moksliniais tyrimais ir geriausia praktika grįstas paslaugas, ugdant žemdirbių ir konsultantų kompetencijas, diegiant inovatyvias žemdirbystės technologijas ūkiuose“, – sakė Plėtros padalinio vadovas Rimtautas Petraitis.

Dalyviams išduoti pažymėjimai, tinkami ir jauniesiems ūkininkas, dalyvaujantiems ES paramos priemonėse.