Naujienos

Pluoštinės kanapės: susidomėjimas didėja, galimybės ribotos

  2020-03-02

Pluoštinių kanapių auginimo ir perdirbimo verslas Lietuvoje – jau ne naujiena. Yra puikių pavyzdžių, sukaupta patirties, kuria pasidalinti rinktasi į Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje organizuotą parodą „Pluoštinių kanapių verslo vystymas: gerosios patirties, inovacijų sklaida skatinant verslo partnerystę“. Išsamioje programoje – Lietuvos ir užsienio mokslininkų, verslininkų, ūkininkų įžvalgos. Parodoje dalyvavo  ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Konsultavimo paslaugų ir produktų valdymo skyriaus specialistai.

Pluoštines kanapes auginti Lietuvoje leista nuo 2014 m., pernai jų auginta per 9 tūkst. hektarų. Pagal galiojančius įstatymus dabar Lietuvoje galima perdirbti sėklas ir pluoštą. Akcentuota, kad tikimasi įstatymo pakeitimo, kuriame būtų leista perdirbti visą augalą: stiebus, lapus, žiedus ir žiedadulkes.

Pasak Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos direktorius Rimanto Čiūto, pluoštinių kanapių auginimas yra labai inovatyvus, o jas auginant labai svarbus verslininkų ir ūkininkų bendradarbiavimas su mokslininkais. Konsultavimo tarnybos konsultantai – tarpininkai tarp mokslininkų ir ūkininkų, todėl gilintis į šią verslo sritį taip pat svarbu.

Svarbu parinkti tinkamą dirvožemį

„Dalyvaudami parodoje, pirmiausia akcentavome, kad įsigijus sertifikuotų pluoštinių kanapių sėklų reikia joms parinkti tinkamą dirvožemį. Kvietėme ūkininkus jį išsitirti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos laboratorijoje. Jei plotai didesni, augalininkystės specialistai atvyksta keturračiu, paimtus dirvožemio ėminius jie atveža į laboratoriją. Po savaitės jau gaunami rezultatai su rekomendacijomis. Jei kanapių plotas nedidelis, galima kreiptis į rajonų biuruose dirbančius konsultantus. Ėminiai bus paimti rankiniu būdu ir pristatyti į laboratoriją. Žinoma, ėminį gali pristatyti ir pats ūkininkas“,– sakė Konsultavimo paslaugų ir produktų valdymo skyriaus vadovė Reda Milčiuvienė.

Verta teikti paraiškas ES paramai gauti

Parodoje dalyvavęs Konsultavimo paslaugų ir produktų skyriaus specialistas Mindaugas Mižutavičius akcentavo, kad susidomėjusiems pluoštinių kanapių auginimu ir perdirbimu šiuo metu naudinga kreiptis į Konsultavimo tarnybos biuruose dirbančius ekonomikos konsultantus. „Nuo kovo 16 d. galima teikti paraiškas ES paramai siekiant bendradarbiauti žemės ūkio produktų tiekimo grandinėse. Ši paramos priemonė puikiai tinka planuojantiems plėsti, kurti ar bendradarbiauti pluoštinių kanapių perdirbimo versle. Ekonomikos konsultantai supažindins su paramos taisyklėmis, įvertins, ar ūkis atitinka keliamus reikalavimus, parengs verslo projektą ir padės sėkmingai įgyvendinti. Svarbu ir tai, kad dėl kanapių auginimo technologijos parinkimo jie gali konsultuotis su biure ar centro skyriuose dirbančiais augalininkystės konsultantais ir specialistais. Puiki galimybė pluoštinių kanapių verslo kūrėjams ir ūkiui modernizuoti skiriama parama. Jos paraiškų teikimo pradžia numatyta balandžio 1 dieną“,– sakė Mindaugas Mižutavičius.