Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) direktorius Gintas Saulius Cironka ir Inovacijų paramos tarnybos vadovė Lina Žukauskienė dalyvavo Europos žemės ūkio ir kaimo vietovių konsultavimo tarnybų asociacijos EUFRAS (European Forum for Agricultural and Rural Advisory Services) metinėje asamblėjoje, Suomijoje. Šiuo metu EUFRAS tinklą sudaro 52 organizacijos iš 30 Europos šalių. Tarp jų ir LŽŪKT.
EUFRAS asamblėjoje dalyvavo konsultavimo institucijų atstovai iš 19 Europos šalių, iš viso 39 asmenys. Pirmąją asamblėjos dieną pristatytas EUFRAS 2023 m. biudžetas ir veikla. Svarbiausiomis įvardintos EUFRAS-YPARD jaunųjų konsultantų mentorystės ir mokymų programa, EUFRAS valdybos strateginė sesija Helsinkyje, metinė asamblėja Taline, tarptautinė jungtinė IALB / EUFRAS / SEASN konferencija Dresdene, aktyvus EUFRAS ir jos narių dalyvavimas programos „Europos horizontas“ projektuose.
Asamblėjoje pristatytas 2024 m. biudžetas ir veiklos planas, akcentuojant būsimus darbus: jaunųjų konsultantų mentorystės ir mokymų programą, tarptautinę jungtinę IALB / EUFRAS / SEASN konferenciją Škotijoje, tolesnį bendradarbiavimą su EK pilietinio dialogo grupėmis (angl. Civil Dialogue Groups), dalyvavimą būsimuose programos „Europos horizontas“ kvietimuose, aktyvesnį komunikavimą su politikos formuotojais. Dvejų metų kadenciją pradėjo naujoji EUFRAS valdyba.
Pirmąją asamblėjos dieną diskutuota, kaip EUFRAS nariams efektyviau bendradarbiauti rengiant programos „Europos horizontas“ projektų paraiškas, pristatytos preliminarios kvietimų temos. Pasak Inovacijų paramos tarnybos vadovės Linos Žukauskienės, LŽŪKT iš jų aktualiausios yra susijusios su dirvožemio sveikata, anglies sekvestravimu, gyvųjų laboratorijų kūrimu.
Taip pat išsamiau pristatyti keli šiuo metu įgyvendinami tarptautiniai projektai: i2connect, ATTRACTISS, ClimateSmartAdvisors.
Vyko interaktyvios dirbtuvės (angl. workshops), kurių metu dalyviai dalijosi idėjomis apie efektyviausius pasikeitimo patirtimi metodus, diskutavo apie žemės ūkio konsultantų kompetencijas, reikalingas botom-up ir top-down inovacijų kūrimo procesuose.
Organizuota EUFRAS narių įgyvendinamų projektų pristatymo ir tinklaveikos sesija. Jos metu pristatytas LŽŪKT projektas IKMIS 3. Kiti nariai pristatė projektus IPM, AEDIH, ClimateFarmDemo, i2connect, EU-FarmBook ir kt.
Pirmoji asamblėjos diena baigėsi Suomijos įmonės „MTech Digital Solutions“ kuriamų inovatyvių sprendimų žemės ūkiui pristatymu. Pristatyta ūkio valdymo programa „My Farm“, jos moduliai, skirti gyvulininkystės ir augalininkystės ūkiams, diskutuota apie dirbtinio intelekto panaudojimo galimybes žemės ūkyje.
Išskirtinis dėmesys jaunųjų žemės ūkio konsultantų kompetencijoms
Asamblėjos dalyviams pristatyti 2023 m. pirmą kartą organizuotos EUFRAS-YPARD jaunųjų konsultantų mentorystės ir mokymo programos rezultatai. Programa skirta plėtoti ir stiprinti jaunųjų žemės ūkio konsultantų kompetencijas ir įgūdžius, skatinti tinklaveiką, spręsti bendrus iššūkius ir dalintis patirtimi. 2023 m. programą baigė 20 jaunųjų konsultantų iš Austrijos, Airijos, Latvijos, Makedonijos, Slovėnijos ir Ukrainos. Visiems baigusiems buvo įteikti CECRA sertifikatai (angl. Certificate for European Consultants in Rural Areas).
Dalyvavimo programoje patirtimi asamblėjoje pasidalijo du jaunieji konsultantai iš Teagasc (Airija) ir Latvijos žemės ūkio konsultavimo ir mokymų centro (LLKC). Jų nuomone, nors programa buvo pakankamai intensyvi ir iššūkis derinant ją su darbu, dalyvauti joje buvo labai naudinga. Mokymų metu jie gavo ne tik teorinių ir praktinių žinių, susijusių su konsultavimu, galėjo vykti į susitikimus su mentoriais iš kitų šalių, dalyvauti renginiuose, bet užmezgė ir toliau palaiko ryšius su kitų šalių jaunaisiais konsultantais, žymiai patobulino anglų kalbos įgūdžius.
Jaunųjų konsultantų mokymus planuojama organizuoti ir 2024 metais. Šį kartą bus bendradarbiaujama su Pietryčių Europos konsultavimo tarnybų tinklu SEASN (South Eastern Europe Advisory Service Network). Mokymai bus labiau orientuoti į šio tinklo narius, tačiau galimybę dalyvauti turės visų EUFRAS narių jaunieji konsultantai.
Helsinkio universiteto Viikki studentų miestelyje
Antrosios dienos renginiai vyko Helsinkio universitete, Viikki studentų miestelyje (angl. Viikki campus). Šio universiteto Žemės ūkio ir miškininkystės fakultetą kasmet baigia apie 200 bakalauro ir apie 240 magistrantūros studijų absolventų. Magistrantūros studijos organizuojamos anglų kalba, todėl pritraukia daug studentų iš užsienio.
Asamblėjos dalyviams pristatytas Suomijoje sukurtas ŠESD skaičiavimo įrankis BIOCODE.
Suomijos gamtos išteklių instituto (Luke) atstovas pasidalijo planais, įžvalgomis ir iššūkiais dėl Suomijos perėjimo iš Ūkių apskaitos duomenų tinklo (ŪADT) prie Ūkių tvarumo duomenų tinklo (ŪTDT). Siekdama pereiti prie ŪTDT, Suomija turi įgyvendinti daug įvairių pokyčių, įskaitant IT sistemas. Pagrindiniais iššūkiais įvardinti reikalingų tvarumo duomenų neturėjimas ūkiuose, ūkininkų nenoras dalyvauti ŪTDT tinkle, pokyčiai, susiję su IT sistemomis ir kt.
Asamblėjos dalyviams pristatytas 2021 m. įkurtas AgriHubi centras, vykdantis Suomijos ŽŪŽIS dalyvių ryšių stiprinimo ir ŽŪŽIS plėtros funkcijas. Pagrindinės centro funkcijos – stiprinti bendradarbiavimą tarp mokslo, studijų, konsultavimo, verslo ir kitų suinteresuotųjų šalių, įvairių darbo grupių organizavimas, klimato požiūriu pažangaus ūkininkavimo stiprinimas, dalyvavimas kuriant studijų programas, įvairių renginių organizavimas ir t. t.
„Kalbant apie Suomijos ŽŪŽIS stiprinimą ir plėtrą, šalis ėmėsi konkrečių ir aktyvių veiksmų: centro AgriHubi įsteigimas, kuris turi aiškų ir konkretų veiklos planą, aktyviai vykdo veiklą, bendradarbiauja su BŽŪP tinklu ir kt. Lietuvos veiksmai šioje srityje kol labiau formalūs, ir norint pasiekti realių rezultatų, reikia aktyvesnių veiksmų bei politinių sprendimų“, – įžvalgomis dalinosi L. Žukauskienė.
Asamblėjos dalyviai apsilankė Helsinkio universiteto Gyvybės mokslų instituto (HiLIFE) tyrimų ir mokomajame ūkyje Viikki. Jis valdo 155 ha dirbamos žemės ir pieninių galvijų fermą. Joje yra visa reikalinga infrastruktūra Žemės ūkio ir miškininkystės fakulteto vykdomiems gyvulininkystės srities tyrimams bei studentų mokymams. Fermoje laikoma 60 melžiamų karvių, dirba 5 samdomi darbuotojai. Karvių melžimas ir pašarų paskirstymas automatizuotas. Fermoje įrengta sistema, leidžianti stebėti kiekvienos karvės pašarų suvartojimą, bei metano emisijų matavimo realiu laiku sistema. Fermoje per metus pagaminama 600 tūkst. litrų pieno, kuris parduodamas perdirbti.
Antroji asamblėjos diena baigėsi diskusija apie Suomijos maisto sistemos stiprybes, kurioje dalyvavo ProAgria, Helsinkio universiteto ir Suomijos verslo įmonių atstovai. Pagrindinėmis Suomijos maisto sistemos stiprybėmis įvardintos vartotojų pasitikėjimas vietine maisto sistema, saugi, skaidri ir sąlyginai trumpa maisto grandinė.
Siekis – tarptautinio bendradarbiavimo ryšiai
Dalyvavimas tokiuose renginiuose LŽŪKT naudingas siekiant palaikyti ir plėtoti tarptautinio bendradarbiavimo ryšius.
„2024 m. svarstysime galimybę deleguoti mūsų konsultantus į EUFRAS jaunųjų konsultantų mentorystės ir mokymų programą. Taip pat svarstysime galimybę prisidėti prie programos organizavimo deleguojant mentorių. Projektų pristatymo sesijos metu Prancūzijos žemės ūkio rūmų atstovas pasiūlė suorganizuoti nuotolinį susitikimą, kuriame LŽŪKT atstovai detaliau pristatytų IKMIS sistemą, šiuo metu vykdomą IKMIS 3 projektą, o prancūzai pristatytų jų šalyje veikiančią panašią sistemą. Planuojame 2024 m. suorganizuoti tokį susitikimą, kurio metu turėsime galimybę pasikeisti patirtimi“, – apie planuojamą bendradarbiavimą kalbėjo L. Žukauskienė.
Asamblėjos metu pristatytas 2023 m. prasidėjęs programos „Europos horizontas“ projektas ATTRACTISS, kurio vienas iš tikslų – įgalinti Inovacijų paramos tarnybas efektyviau dalyvauti inovacijų diegime ir sklaidoje, siūlant tam tinkamus metodus bei įrankius. Kviesta sekti projekto eigą, palaikyti ryšius su projekto komanda, kad būtų galima pasinaudoti projekto siūlomomis galimybėmis inovacijų paramos tarnyboms, pvz., dalyvavimas mokymuose ir pan. Aptartos bendradarbiavimo galimybės, teikiant būsimas programos „Europos horizontas“ paraiškas.
L. Žukauskienės ir organizatorių nuotraukos (iš kairės į dešinę): asamblėjos dalyviai, EUFRAS metinė asamblėja, Viikki tyrimų ir mokomojo ūkio pieninių galvijų fermoje.
LŽŪKT informacija
© 2024 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |