Praeitą savaitę, kai orai buvo atvėsę, ūkininkai nesėdėjo sudėję rankų, o ruošėsi vasarojaus sėjai: kas beicavosi sėklas, kas dirbo žemę, o kas net ir padėjo sėti vasarojų. 16 metų savaitę atšilę orai ir lietus žymiai paspartins augalų augimą ir darbus laukuose. Svarbu nepadaryti klaidų, nes gali tekti į vieną darbinį tirpalą įtraukti nemažai skirtingų preparatų. Todėl ypač svarbu viską atlikti preciziškai ir atsakingai, kad užtikrintume veiksmingumą ir apsaugotume augalus jiems nepadarydami žalos.
Žieminių kviečių būklė
Dinaminių stebėjimų duomenimis, žieminių kviečių pasėlių vyraujantis tarpsnis BBCH 30, t. y. bamblėjimo pradžia. Permainingi orai pristabdė pasėlio fiziologinius procesus. Ant viršutinių augalų lapų galime matyti praėjusią savaitę sugrįžusios žiemos pasekmės – pašaldytos lapų viršūnės. Žinoma, toks viršūnių pašaldymas gali turėti tiek neigiamų, tiek teigiamų pasekmių. Galiukų pašaldymas, kaip ir apdeginimas trąšomis, gali išsaukti augalo augimo suintensyvėjimą, tačiau tai kartu ir lengvesnis kelias ligoms ir infekcijoms patekti į augalo vidų.
Tręšimas
Sušilus orams, rekomenduojama panaudoti augimo reguliatorius su mikroelementinėmis trąšomis, kuriose būtų mangano – suaktyvinti fotosintezei, cinko – skatinti auksinų gamybai, šaknų sistemos stiprinimui, vario – stiprinti baltymų sintezę ir augimo procesus. Taip pat situaciją pagerintų biostimuliatoriai, kurie padėtų sustiprinti tręšimo per lapus poveikį.
Po šalnų pažeisti augalai gali būti jautresni ligoms, ypač dabar reikėtų stebėti, ar neatsiras miltligės ir septoriozės, nes prognozuojami trumpi lietūs ir šiluma. Tai palanki terpė šių ligų sukėlėjams.
Augimo reguliatoriai
Augalų bamblėjimo tarpsniu reikia naudoti augimo reguliatorių, kad sutrumpėtų, sustiprėtų, sustorėtų stiebai. Pasirenkant augimo reguliatorių svarbu žiūrėti augalų augimo tarpsnį ant pagrindinio stiebo, ne šalutinių.
Augimo reguliatoriaus veiklioji medžiaga – trineksapak-etilas ir kalcio proheksadionas – yra sisteminis augalų augimo reguliatorius, kuris gerina šaknijimąsi, trumpina ir stiprina javų stiebus ir apsaugo žieminius nuo išgulimo. Jis sudarytas iš dviejų veikliųjų medžiagų – kalcio proheksadiono ir trineksapak-etilo, kurie abu yra acil-cikloheksandionų cheminės klasės junginiai. Abi šios veikliosios medžiagos mažina giberelinų kiekį augale, sumažina tarpubamblių ilgį, tokiu būdu pristabdydamos javų augimą 3–4 savaitėms. Trineksapak-etilas yra sisteminis augimo reguliatorius. Jis patenka į augalus per lapus ir stiebus ir juose juda sistemiškai visomis kryptimis. Kalcio proheksadionas patenka į augalus per lapus, didesnis jo kiekis juda į viršutines augalo dalis (akropetaliai), o į šaknis (bazipetaliai) juda mažiau. Naudojamas krūmijimosi pabaigoje–bamblėjimo pradžioje šis augimo reguliatorius sutrumpina ir sustiprina stiebą, o ypač apatinius tarpubamblius, didina stiebo skersmenį. Jis taip pat skatina šaknijimąsi, taip apsaugodamas javus nuo išgulimo dėl silpnai išsivysčiusių šaknų.
Herbicidų panaudojimas
Atšilus pasėliuose dar labiau suintensyvėja piktžolių augimas. Kad išvengtume herbicidų prasto veikimo ir daromos žalos augalams,reikėtų įvertinti piktžolių rūšinę sudėtį, augalų ir piktžolių išsivystymo tarpsnį bei aplinkos sąlygas, kai temperatūra ne žemesnė nei 10 oC ir vėjas ne didesnis nei 3 m/s.
Pasėlius jau lanko naudingi vabzdžiai, natūralus plėšrūnai, kurie minta amarais – boružės, nors pačių amarų dar neaptikta.
© 2025 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |