Naujienos

IKMIS – operatyvi pasėlių stebėjimo apžvalga ir rekomendacijos. Nuotoliniai mokymai

  2020-03-25

Jau kelerius metus nemažai žemdirbių, planuodami ir atlikdami kasdienius augalininkystės ūkio sezoninius darbus, jungiasi prie www.ikmis.lt.

Integruotoje augalų  apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinėje sistemoje sezono metu ūkininkai randa nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių (žieminių rapsų, žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, bulvių ir sėjamųjų žirnių) situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje. Gali sužinoti, kokios ligos ar kenkėjai plinta, naudotis elektroniniais augalų ligų, kenkėjų, piktžolių ir Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų katalogais, rasti augalų apsaugos priemonių naudojimo rekomendacijų bei inovatyvių pasiūlymų, padedančių laiku priimti tinkamiausius sprendimus. Taip pat sistemoje žemdirbiai gali mokytis ir gauti reikiamus pažymėjimus nuotoliniu būdu.

IKMIS esančia informacija nemokamai gali naudotis kiekvienas – tereikia interneto ir per kelias sekundes užsiregistruoti sistemoje. Nuo kovo 31 d. prisijungę prie sistemos, lankytojai bus operatyviai informuojami apie kenksmingųjų organizmų plitimą įvairių žemės ūkio augalų pasėliuose visuose Lietuvos rajonuose, o vaizdo reportažus iš skirtingų šalies rajonų žiūrėti portale www.agroakademija.lt. Kas savaitę pagal mokslininkų parengtą metodiką pasėlių stebėjimus atliks ir informaciją į sistemą suves Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) biurų augalininkystės konsultantai, stebintys pasėlius augalų vegetacijos metu.

„Ši sistema išskirtinė ir inovatyvi, nes kenksmingųjų organizmų plitimo prognozės susietos su kiekviename Lietuvos rajone fiksuojamais meteorologiniais ir dirvožemio duomenimis, kuriuos apdoroja specializuoti augalų kenksmingųjų organizmų plitimo prognozavimo kompiuteriniai matematiniai skaičiavimo moduliai. Jų apdorota informacija pateikiama IKMIS sistemoje, kurioje žemdirbiai gali stebėti pagrindinių žemės ūkio augalų ligų ir kenkėjų pasireiškimo bei plitimo prognozę. Šiam tikslui LŽŪKT visoje Lietuvoje įrengusi 55 meteorologines stoteles, fiksuojančias ir į sistemoje esančius matematinius modulius kas valandą siunčiančias aplinkos meteorologinius duomenis, fiksuojamus tam tikrus dirvožemio parametrus, kuriuos taip pat galima stebėti prisijungus į IKMIS sistemą“, – sakė Rimtautas Petraitis, LŽŪKT Plėtros padalinio vadovas.

Informacinėje sistemoje taip pat skelbiami augalų apsaugos produktų, ligų, kenkėjų ir piktžolių katalogai, padedantys sistemos naudotojams greičiau atpažinti ligą ar kenkėją ir tikslingiau pasirinkti juos naikinančius Lietuvoje registruotus augalų apsaugos produktus. Jei ūkininkui neužtenka žinių ligai ar kenkėjui nustatyti pagal katalogą, jis gali interaktyviai konsultuotis su LŽŪKT specialistais ir biurų konsultantais dėl integruotos augalų apsaugos metodų taikymo, pvz., nusiųsdamas ligos užpultų augalų ar kenkėjų nuotraukas konsultantui. Taip ne tik operatyviai parenkama ir panaudojama tinkamiausia apsauga, bet ir sutaupoma žemdirbio laiko bei lėšų, tikslingiau ir racionaliau naudojami augalų apsaugos produktai, atitinkamai, mažiau alinama gamta. 

Nuotoliniai mokymai pagal žemdirbių poreikius

Sistemoje IKMIS skelbiama 14 ūkininkams aktualių nuotolinio mokymo programų, kuriose pateikiama informacija padeda sėkmingiau plėtoti ūkio veiklą. Šiuo metu viena aktualiausių – augalų apsaugos naudotojams skirta mokymo programa.

„Prasidedant pavasario darbų įkarščiui, daug žemdirbių buvo suplanavę dalyvauti mūsų rajonų biuruose organizuojamuose „Augalų apsaugos produktų naudotojų“ kursuose, kuriuos baigusiems išduodami Augalų apsaugos pažymėjimai, leidžiantys pirkti ir dirbti su augalų apsaugos produktais. Nors planuotus mokymus auditorijose turėjome atšaukti, žemdirbius ir jų ūkių darbuotojus kviečiame minėtus kursus išklausyti ir reikalingas užduotis atlikti www.ikmis.lt sistemoje nuotoliniu būdu. Teisingai atlikę testo užduotis, jie gaus galiojantį Augalų apsaugos produktų naudotojo pažymėjimą arba prasitęs jau turimo pažymėjimo galiojimą“, – akcentavo R. Petraitis.

Kviečiame jungtis prie sistemos IKMIS!