Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyboje vyko projekto „Konkurencingas ūkis“ baigiamoji konferencija „Inovacijų pritaikymas žemės ūkyje. Iššūkiai ir galimybės“. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba buvo viena iš projekto partnerių.
Konferencijos dalyvius sveikinęs LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis sakė, kad šiuo metu bendrojoje žemės ūkio politikoje daug vietos skiriama inovacijoms ir žinių apie jas sklaidai. Kiekviena inovacija svarbi, jei jos nauda apčiuopiama.
Apie žemės ūkio žinių ir inovacijų kūrimo, perdavimo bei diegimo poreikius ES ir sistemos plėtrą Lietuvoje kalbėjęs LŽŪKT Plėtros padalinio vadovas Rimtautas Petraitis akcentavo, kad dabar vien Europoje įgyvendinama daugybė su žemės ūkiu susijusių inovacijų diegimo projektų. Susipažinti su visais atradimais ir jais pasinaudoti – didžiausias iššūkis. Jis pastebėjo, kad inovacijos šiuo metu diegiamos labai lėtai. „Žinių rinkoje yra masė informacijos. Svarbu atsirinkti, išbandyti ir įdiegti. Konsultantų veikla ateityje bus su tuo susijusi“, – sakė Rimtautas Petraitis. Jis nurodė, kad Lietuvoje kuriama Žemės ūkio žinių informacinė sistema (ŽŪŽIS), kurioje turės jėgas sujungti mokslininkai, konsultantai, žemės ūkio verslas, firmos, įvairios žemdirbių organizacijos. Labai svarbus bus nešališkų konsultantų ir žiniasklaidos vaidmuo. Šiuo metu svarbiausia atrasti būdus, kaip visi galėtų dalyvauti šioje sistemoje. Vieną iš jų jau pasiūlė LŽŪKT, įgyvendindama projektą „Inovacijų vartai“. Buvo sukurta nemokama žinių perdavimo sistema TITRIS. Joje LŽŪKT specialistai skelbia ūkininkams naudingą informaciją apie nekomercinius mokslo tyrimus ir praktikų sukurtas inovacijas, turinčias ar galinčias turėti reikšmės tvariai žemės ūkio gamybai. Šioje sistemoje inovacijas gali skelbti ir mokslininkai, ir žemės ūkio praktikai. „Taigi laukia pokyčiai. Tik jie – ne problema, o galimybė“, – apibendrino Rimtautas Petraitis.
Aptarti projekto rezultatai ir ūkininkų mokestinės lengvatos
Projekto „Konkurencingas ūkis“ rezultatus pranešimuose apibendrino VDU Žemės ūkio akademijos doc. dr. Živilė Tarasevičienė (pranešimas) ir dr. Edita Miškinytė-Kaušilienė (pranešimas).
Projekto metu VDU Žemės ūkio akademijos mokslininkų sukurta inovacija – laikomų galvijų raciono praturtinimas daigintų sėklų želmenimis – išbandyta šešiuose Kauno, Biržų, Marijampolės, Šilutės ir Panevėžio rajonų ūkiuose.
Įgyvendinant projektą, išsiaiškinta, kokių rūšių sėklos ar jų mišiniai efektyviausi siekiant didesnio melžiamų karvių ir mėsai penimų galvijų produktyvumo. Eksperimente dalyvaujančiuose ūkiuose buvo sumontuota speciali įranga želmenims auginti. Tokia technologija nauja ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje bei pasaulyje. Iki šiol ji dažniau taikyta tik karšto klimato regionuose, kuriuose stinga žalienų.
Aktualus klausytojams buvo VDU Žemės ūkio akademijos profesorės dr. Astridos Miceikienės pranešimas apie Lietuvos žemės ūkio mokestines lengvatas.
Konferencijos dalyviai lankėsi LŽŪKT laboratorijoje, sužinojo apie joje atliekamus tyrimus.
© 2025 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |