Naujienos

Kodėl svarbu tirti geriamąjį vandenį?

  2020-04-24

Daugiau nei 60 proc. suaugusio žmogaus organizmo sudaro vanduo. Mokslininkai yra apskaičiavę, kad be vandens žmogus gali išgyventi mažiau nei savaitę. Faktai rodo, kad vanduo žmogui – gyvybiškai svarbus, tačiau nereikia pamiršti, kad geriamasis vanduo turi būti kokybiškas, neužterštas, nenuodyti mūsų organizmo.

Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, geriamojo vandens kokybę lemia daugybė veiksnių. Jai įtakos turi ne tik geriamojo vandens formavimosi geologinės sąlygos, bet ir jo ruošimas, vandentiekio skirstomojo tinklo, vartotojui priklausančio pastato ar teritorijos vidaus tinklo būklė, geriamojo vandens sunaudojimas, jo šaltinių apsauga nuo taršos. Jei geležies, mangano perteklius nepašalinamas, jų junginiai nuosėdų pavidalu susikaupia vandentiekio vamzdžiuose. Vandens kokybė nukenčia ir dėl mažo vandens tekėjimo greičio, vandens tiekimo netolygumo bei pasenusių vandentiekio tinklų.

LŽŪKT laboratorijos vedėja Lina Šmakovienė teigia, kad  sužinoti, koks vanduo bėga iš privačių gręžinių, koks semiamas iš šulinių ar šaltinių, galima tik ištyrus vandens mėginius laboratorijoje. Geriamasis vanduo tinkamas naudoti ir laikomas švariu, jei jame nėra mikroorganizmų, parazitų ir medžiagų, galinčių sukelti pavojų žmonių sveikatai.

„Šulinių ir gręžinių vandenį tirti rekomenduojama bent kartą ar du per metus.  LŽŪKT laboratorijoje atliekame geriamojo vandens analizę, kurios metu tiriame svarbiausius elementus:  vandens pH, nitritus, nitratus, amonį, bendrąją geležį, permanganato sk., sulfatą, natrį“, – sakė L. Šmakovienė.

Faktai apie vandenį arba kas gali paskatinti išsitirti geriamą vandenį?

  • Jei vandens pH <6,5, mūsų organizmui jis per rūgštus – vartokime vandenį tik nuo 6,5 iki 9,5 pH.
  • Patikrinkime geriamojo vandens azoto (nitratai, nitritai, amonis) taršą – gali būti, kad jis užterštas nuotekomis bei bakterijomis.
  • Nitritai ypač pavojingi naujagimiams – esant didesniems jų kiekiams, kraujyje atsiranda methemoglobino, pažeidžiančio kraujo oksidacinę funkciją, todėl organizme atsiranda vidinis deguonies stygius.
  • Jei vanduo sūrokas – jame gali būti chloridų.
  • Jei vandens kvapas panašus į supuvusio kiaušinio – tikrinkime sulfatų kiekį.
  • Organinę ir neorganinę vandens sudėtį parodo permanganato indeksas. Ilgiau nenaudojant vandens šuliniuose, jo rodiklis gali viršyti normą – 0,5 mg/l (šis rodiklis rodo bendrą vandens užterštumą).
  • Jei vanduo rudas, blogo skonio – jame viršijama geležies norma. 

Kviečiame įsitikinti, kokį vandenį geriate kiekvieną dieną. Ištirsime jį LŽŪKT laboratorijoje.

Daugiau informacijos.