Naujienos

Kokie svarbiausi verslo projekto rengimo ypatumai

  2022-03-25

Jei interneto paieškos laukelyje įvesite žodžius „ES projektų rengimas“, jums pasiūlys keliasdešimt variantų. Kaip elgtis, kokius konsultantus pasirinkti, kokie verslo projektų rašymo ypatumai ir kodėl ūkininkai turėtų būti akyli, kad vėliau netektų dvigubai susimokėti ar įgyvendinti nerealių rodiklių? Agroakademija.lt vyr. redaktorė Ramunė Sutkevičienė kalbina kelių dešimtmečių projektų rengimo patirties turinčią Vaidą Gomoliauskienę, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Verslo ekonomikos skyriaus vadovę.

Sakoma, kad nemokamas sūris – tik  pelėkautuose , todėl ieškodami partnerių, parengsiančių verslo projektus ES paramai gauti, ūkininkai turėtų būti akyli, be to, atlikti ir tam tikrus namų darbus. Kokius?
Tikra tiesa – nieko neduodama už dyką. Valstybė, skirdama paramą, siekia įvairių tikslų, prie kurių įgyvendinimo ir turi prisidėti paramos gavėjai: diegti inovacijas, didinti gamybos apimtis, vystyti konkurencingą, inovatyvų ūkį. Visiems šiems tikslams pasiekti yra numatyti rodikliai, kurių ir turi siekti paramos gavėjai.
Prieš nusprendžiant kreiptis paramos, vertėtų atsakingai išsiaiškinti jos gavimo sąlygas, įsipareigojimus, įvertinti ūkio pajėgumus juos vykdyti, ką reikės padaryti, kad būtų gauta parama, kokius rodiklius pasiekti. Beje, ir gavęs paramą ūkininkas negalės ramiai sėdėti. Kasmet reikės teikti projekto ataskaitas ir įrodyti, kad rodikliai bei įsipareigojimai pasiekti. Ir jei to nepadarys, yra didelė tikimybė gauti sankcijų. Jei kasmet taip neatsakingai bus elgiamasi, rezultatų nebus, o paramą gali prireikti grąžinti.
Labai džiaugiamės klientais, kurie atsakingai pamatuoja savo galimybes, įvertina galimas grėsmes, rizikas. Įmonių, konsultantų, teikiančių verslo projektų rengimo paslaugas, yra nemažai. Jei projekto rengėjui pasakai, kad darytų viską, tai galima ir prisifantazuoti. Pvz. į pasakymą: „daryk bet ką, kad gaučiau paramą“ juokaudami atsakome, kad įpareigosime auginti skėrius. Tuomet pašnekovas sutrinka. Reikėtų realiai pamatuoti, ar paramoje numatyti įsipareigojimai pakeliui su ūkio vizija, nes parama įpareigos duoti ir tam tikrą grąžą.
Kokių klausimų dažniausiai sulaukiate iš norinčių pretenduoti į paramą? Ką įmanoma numatyti, o ko nelabai?
Dažniausias pastarųjų metų klausimas – ar galite garantuoti, kad 100 proc. gausiu paramą? Galime garantuoti tik už konsultantų teikiamų pasaugų kokybę. Niekada klientui nemeluojame, nežadame to, kas nuo mūsų nepriklauso. Stebime rinką, žinome, kad yra įmonių, garantuojančių, jog ūkininkas tikrai paramą gaus. Konsultavimo tarnyboje dirbantys specialistai ir konsultantai to nedaro. Bendradarbiaujame sąžiningai. Klientams paaiškiname rizikas, kurioms pasireiškus paramos galima ir negauti. Pagrindinė rizika – konkurencija rinkoje. Konkurencija priklauso nuo to, kiek bus numatyta lėšų ir kiek bus norinčiųjų gauti paramą. Kuo lėšų mažiau, tuo mažesnis skaičius pareiškėjų gali tikėtis paramos. Kitas
dalykas – kokia norinčiųjų gauti paramą elgsena: ar pabijos konkurencijos, įsipareigojimų ir lauks geresnių aplinkybių, ar išdrįs rizikuoti. Faktas, kad kuo daugiau kreipsis paramos, tuo bus didesnė konkurencija.
Galutinis sprendimas – rizikuoti ir kreiptis paramos ar ne – priklauso nuo kliento, o ne atvirkščiai. Garantuoti, kad paramą gaus 100 proc., žinoma, dažniausiai galima tiems, kurie renka didžiausius atrankos balus, pvz. 80 ir daugiau. Tuomet konkurencinė rizika mažėja, lieka tik tinkamai parengti projektą ir jį įgyvendinti.​
Siekdami numatyti galimą konkurenciją ir kad klientas žinotų, ko tikėtis, LŽŪKT ekonomikos konsultantai analizuoja praėjusių laikotarpių statistinius duomenis: kiek kiekvienu etapu buvo skirta lėšų, kiek buvo prašančiųjų, koks kiekvieno etapo praeinamasis balas, kiek pareiškėjų galėtų gauti paramą pagal skirtą biudžetą ir pan. Visa šia informacija dalijamės su klientu, aptariame, svarstome. Už tinkamai parengtą verslo projektą šiuo atveju atsakomybę prisiimame mes, Konsultavimo tarnyba.