Naujienos

Kviečiame į nuotolinę parodą „Inno panorama“

  2020-09-16

LŽŪKT dalyvauja rugsėjo 24–25 d. VDU ŽŪA organizuojamoje inovacijų parodoje „Inno panorama“. Kviečiame dalyvauti seminaruose ir daugiau sužinoti apie LŽŪKT sukurtas inovacijas.

Atsižvelgdami į šalyje vyraujančią situaciją, organizatoriai parodą „Inno panorama“ organizuoja nuotoliniu būdu. Nuotolinio renginio lankytojai galės virtualiai apžiūrėti žemės ūkio verslo įmonių ir organizacijų stendus, siūlomus išskirtinius produktus ir paslaugas, o naujų žinių pasisems jungdamiesi į nuotolinius seminarus.

Būtina pažymėti, kad į visus parodos šviečiamosios programos seminarus reikia registruotis iš anksto, iki rugsėjo 21 d. Programą rasti ir užsiregistruoti galite čia.  

Ką pristatys LŽŪKT?

Konsultavimo tarnyba „Inno panoramos“ lankytojams pristatys Tiksliojo ūkininkavimo centrą, kurio pagrindinis tikslas – parodant tiksliojo ūkininkavimo naudą, sukurti kuo didesnę pridėtinę vertę ūkininkams, siekiantiems nevienadienės ūkininkavimo sėkmės. Taip pat bus pristatoma modernizuota informavimo ir konsultavimo sistema IKMIS.

Išsamiau apie Tiksliojo ūkininkavimo centrą ir IKMIS parodos lankytojai galės sužinoti dalyvaudami nuotoliniuose seminaruose.

Sistema IKMIS bus pristatoma rugsėjo 24 d. 11 val. Lektoriaus Informacinių technologijų skyriaus vadovė Ilma Rimkevičienė.

Tiksliojo ūkininkavimo paslaugos bus pristatomos rugsėjo 25 d. 11 val. Lektoriaus vyresnysis augalininkystės specialistas, vykdantis biuro vadovo funkcijas, Lukas Šapranauskas, augalininkystės specialistas Gintautas Klevinskas ir gyvulininkystės ekspertas Vytas Gudaitis.

Kas naujo IKMIS?

Modernizuotas, išplėstas ir sutankintas Konsultavimo tarnybos meteorologinių stočių tinklas, integruojant Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos stočių duomenis, tad įvairių žemės ūkio augalų pasėlių situaciją galima matyti pasirinkus bet kurią šalies teritoriją. Duomenys susieti su naujais ligų ir kenkėjų prognozavimo moduliais, matematiniu būdu apskaičiuojančiais ligų ar kenkėjų pasireiškimo tikimybę.

Informacijos tikslumui ir operatyvumui užtikrinti naudojami bepiločiai orlaiviai ir azoto poreikio nustatymo matavimo prietaisai, o augalų apsaugos produktų, ligų, kenkėjų ir piktžolių katalogai papildyti aukštos kokybės vaizdine medžiaga. Tai padės greičiau atpažinti ligą, kenkėją ir lengviau pasirinkti juos naikinančius registruotus augalų apsaugos produktus.

Jei reikės patarimo dėl integruotos augalų apsaugos metodų taikymo, galima interaktyviu būdu susisiekti su augalininkystės specialistais ir rajonų biurų konsultantais.

Konsultavimo tarnyba, bendradarbiaudama su palydovinių vaizdų teikėja Vokietijos įmone „Geocledian“, viena pirmųjų šalyje suteikė galimybę visiems IKMIS vartotojams susipažinti su kosminių, dirbtinių žemės palydovų – Copernicus Sentinel-2 ir U.S. Geological Service Landsat-8 – fiksuojamais duomenimis, pritaikytais žemės ūkio augalų nuotoliniam vertinimui.

Sistemoje IKMIS pateikti ir erdviniai pasėlių stebėjimų duomenys. Vartotojai galės susipažinti su žemės palydovų teikiamų vaizdų / duomenų panaudojimo galimybėmis stebėdami pasėlius nuotoliniu būdu, identifikuodami NDVI (augmenijos vegetacijos augimo skirtumą) rodiklį. Šis rodiklis parodo augalo apsirūpinimą azotu ir chlorofilo koncentraciją, augalo gyvybingumą (-1–0 rodiklis rodo, kad augalas negyvas arba paviršius be augmenijos, 0,66–1 – augalas labai gyvybingas). Duomenys pateikiami iš žieminių kviečių ir žieminių rapsų pasėlių, kuriuos stebi LŽŪKT konsultantai. Ūkininkas, turėdamas šią informaciją, galės priimti efektyvesnius sprendimus dėl pasėlių priežiūros ir planuoti būsimą derlių.

Apsidraudusieji pasėlius ras standartizuoto kritulių indekso (SPI) – pagrindinio įrankio Europoje meteorologinei sausrai identifikuoti – reikšmes, taikomas apdraudusiems žemės ūkio pasėlius nuo stichinės sausros ir ilgalaikio lietaus. Dabar žemdirbiai sistemoje pirmieji sužino, ar jų rajonas bei savivaldybė patenka į stichinės sausros zoną. Turėdami šią informaciją, jie gali nedelsdami kreiptis į draudimo bendrovę ir tartis dėl tolesnių veiksmų.

Sistemoje IKMIS nuotoliniu būdu galima mokytis net pagal 13 mokymo programų, o įdiegtu elektroniniu parašu pasirašyti išduodamus kvalifikacijos ir Augalų apsaugos priemonių naudotojų ir platintojų pažymėjimus.

Sukurta ir mobili aplikacija, pritaikyta visoms išmaniųjų telefonų operacinėms sistemoms, tad reikalingiausia IKMIS informacija visada bus jūsų „kišenėje”.

Prioritetas – tikslusis ūkininkavimas

Jau daugiau nei penkmetį LŽŪKT skatina ūkininkus diegti tiksliojo ūkininkavimo priemones, įkūrė Tiksliojo ūkininkavimo centrą (TŪC).

TŪC augalininkystės specialistai, klientui pageidaujant, automatizuotu būdu paima dirvožemio ėminius. LŽŪKT laboratorijoje ištiriamas judrusis kalis ir fosforas, humusas ir rūgštingumas (pH). Gavus dirvožemio tyrimų rezultatus, parengiami maisto medžiagų turtingumo žemėlapiai. Pagal juos sprendžiama, ar reikia kintamos normos tręšimo plano. Jeigu lauke kalio ir fosforo kiekiai pasiskirstę labai netolygiai, parengiamas kintamos normos tręšimo planas vienanarėmis medžiagomis, kuris leidžia sutaupyti iki 10 proc. ir daugiau trąšų, užauginti tolygų ir optimalų derlių.

Pasėlių vegetacijos metu, siekdami įvertinti realią jų būklę, TŪC specialistai naudoja dronus su multispektrinėmis kameromis. Analizuodami palydovinius duomenis, problemines laukų vietas jie nustato anksčiau nei apžiūrint pasėlių būklę nuo žemės.

TŪC turi stiprią komandą, teikiančią gyvulininkystės paslaugas. Jau ne vienerius metus ji vykta į šalies ūkius ir paslaugas tiekia modernia Mobilios gyvulininkystės laboratorijos įranga. Veterinarijos gydytojų išsilavinimą turintys specialistai ūkyje atlieka ekspres tyrimus: nustato pašarų sudėtį ir maistingumą, ištiria gyvulių sveikatingumą, nustato reprodukcinius sutrikimus, atlieka pieno tyrimus ir kt. Rezultatai ir rekomendacijos, kaip gerinti gyvulių sveikatingumą, pašarų maistingumą, didinti ūkio produktyvumą ir konkurencingumą, pateikiami iš karto.

 „Bendradarbiaujant su klientais, užsimezga ryšys. Juk kartu siekiame bendro ir nevienadienio rezultato, o ilgalaikių pokyčių ūkio gamybos technologijoje. Džiaugiamės, kad vis daugiau žemdirbių domisi naujovėmis ir patiki mūsų teikiamų paslaugų nauda“, – sakė L. Šapranauskas.