Asmenys savo namuose įsirengę biologinio valymo ir septiko tipų individualius nuotekų tvarkymo įrenginius, ne rečiau kaip vieną kartą per kalendorinius metus turi atlikti į aplinką išleidžiamų nuotekų tyrimą laboratorijose. Tai padaryti galima tik laboratorijose, turinčiose teisę atlikti privalomų parametrų tyrimus individualiems nuotekų valymo įrenginiams. Viena jų – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) laboratorija. Ką vertėtų žinoti?
Šis tyrimas parodo, ar išleidžiamas į aplinką išvalytas vanduo atitinka normas ir neteršia aplinkos. Tokią prievolę nustato Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymas. Beje, įsirengusieji rezervuaro tipo individualių nuotekų tvarkymo įrenginius tokio tyrimo neprivalės atlikti, nes šie įrenginiai neišleidžia vandens į aplinką.v
Kaip užsisakyti nuotekų tyrimą?
Individualių nuotekų tyrimą galima užsisakyti per Aplinkos ministerijos sukurtą įrankį Nuotekų tvarkymo informacinę sistemą (NTIS). Individualių nuotekų tvarkymo įrenginių savininkai prie šios sistemos gali prisijungti per Elektroninių valdžios vartų platformą. Jungtis neprivaloma, tačiau prisijungus prie šios sistemos, yra daug patogumų:
Turite daugiau klausimų nei atsakymų – kreipkitės į LŽŪKT
LŽŪKT laboratorijoje, turinčiai Aplinkos apsaugos agentūros leidimą ir įtrauktai į NTIS sistemą, atliekamos biocheminio deguonies sunaudojimo BDS7, skendinčių medžiagų SM, suminio fosforo P ir suminio azoto N tyrimai. Tyrimų rezultatai bus tiesiogiai įkelti į NTIS sistemą.
Kreipiantis dėl nuotekų tyrimo į LŽŪKT laboratoriją, atsižvelgiama į užsakovo gyvenamąją vietą ir nuotekų ėminiui paimti paskiriamas artimiausiai dirbantis technologinių paslaugų konsultantas, turintis leidimą teikti šią paslaugą. Dėl paslaugos galima kreiptis ir tiesiogiai į savo ar artimiausio rajono LŽŪKT biurą bei susiderinti ėminių paėmimo laiką. Paslaugos kaina – 97 EUR (be PVM). Kontaktus rasite www.lzukt.lt/kontaktai.
Individualių nuotekų tvarkymo įrenginio savininkas per Elektroninių valdžios vartų platformą galės prisijungti prie NTIS ir susipažinti su atlikto tyrimo rezultatais. Jeigu rezultatai neatitinka normų, individualių nuotekų tvarkymo įrenginio savininkas privalės kreiptis į šį įrenginį prižiūrinčius specialistus ir vėl pakartoti tyrimą.
Ką svarbu žinoti apie nuotekų ėminių ėmimą?
Nuotekų ėminius tyrimui gali imti tik Aplinkos apsaugos agentūros leidimą turinčios įmonės darbuotojai. Ėminys imamas iš nuotekų valymo įrenginio kontrolinio mėginių ėmimo šulinio.
Jeigu kontrolinis mėginių ėmimo šulinys neįrengtas, nuotekų ėminys gali būti imamas ištekėjimo žiotyse, jeigu jos nepatvenktos. Valymo įrenginio savininkas prieš imant nuotekų ėminį turėtų paruošti ėmimo vietą taip, kad būtų galima po ištekėjimo vamzdžiu įrengti indą (5–10 l talpos), per kurį vanduo ištekėtų iš žiočių. Mėginys pasemiamas iš šio indo. Taip išsprendžiama problema, kai iš valymo įrenginio išteka mažas kiekis vandens.
Taip pat ėminys gali būti paimamas iš pačio valymo įrenginio. Prieš imant mėginį, sustabdoma aeracija ir apie 10–20 min. palaukiama. Svarbu, kad vandens paviršiuje nebūtų išplaukusio dumblo. Jei dumblo nedaug, galima paviršių sudrumsti ir palaukti (apie 30 min.), kol dumblas nusės. Normaliai veikiančio įrenginio nusodintuve (iš kur gali būti imamas ėminys) matomas dumblo sluoksnis turi būti ne aukščiau 10 cm nuo vandens paviršiaus, virš jo – skaidrus vanduo.
Išsitirti nuotekas rekomenduojame ne tik todėl, kad tai padaryti įpareigoja įstatymas, o kad sodybų savininkai, įsirengę individualių nuotekų valymo įrenginius, būtų tikri, ar neteršia aplinkos, kurioje gyvena, ar buityje naudoja tinkamas priemones (įvairius valiklius, skalbimo priemones), kurie taip pat gali kelti grėsmę vandens kokybei.
LŽŪKT laboratorija aprūpinta viena moderniausių tyrimų įrangų. Dirbame jau penkerius metus. Patirtis, kokybė, operatyvumas – laboratorijos darbuotojai pasiryžę padėti čia ir dabar. Taigi, rūpesčius dėl nuotekų paėmimo ir ištyrimo patikėkite kvalifikuotiems LŽŪKT specialistams.
LŽŪKT informacija
© 2024 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |