Naujienos

„Metų ūkis 2022“ Biržuose: puoselėjamas šeimyniškumas, aukštaitiškas atvirumas ir tikėjimas savo veikla

  2022-10-11

Sakoma, kas moka darbus dirbti, tas moka ir švęsti. Susitikti, pasidžiaugti savo pasiekimais ūkininkams proga būna kasmet, kai pagerbiami konkurso „Metų ūkis“ dalyviai. Šįkart Biržų r. žemdirbiškoji bendruomenė, savivaldybės atstovai ir svečiai rinkosi į pilies Arsenalo salėje vykusią šventę. Tarp 17 geriausių savivaldybės ūkių, buvo apdovanoti ir trys Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos klientai.

O biržiečių žemdirbiškoji bendruomenė tikrai gausi. Rajone yra 1700 smulkių šeimos ūkių (62 proc.), 310 vidutinių ūkių, 140 ekologinių, deklaruojančių beveik 17 tūkst. ha (Lietuvoje šiuo atžvilgiu biržiečiai pirmi), 116 jaunųjų ūkininkų ir 103 stambūs ūkiai. Konkurso vertinimo komisijai buvo tikrai ką veikti.

Sveikindama ūkininkus ir jų šeimas, Biržų rajono savivaldybės Administracijos direktorė ir konkurso komisijos pirmininkė Irutė Varzienė sakė, kad skiriamasis visų dalyvavusių bruožas – šeimos darna. Tai pastebėjo visi konkurso organizatorių – Biržų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus, rajono Ūkininkų sąjungos ir Konsultavimo tarnybos – deleguoti komisijos nariai.

Kaip sakė I. Varzienė, yra konkurso nuostatai, tačiau šį kartą norisi kalbėti ne apie administracinius dalykus. „Manau, konkurso esmė – pasitikėjimas, įsileisti į savo gyvenimą, į ūkį. Komisijos pareiga buvo kuo daugiau pamatyti ir išgirsti. Apie kiekvieną ūkį galima daug šnekėti. Nuoširdžiai dėkoju už neišdildomas emocijas, kad išdrįstate būti laimingi, kai aplinkui dauguma dejuoja, esate vilties žmonės. Šis konkursas gera proga susitikti ir pastebėti geriausius. Šeimų šeimos yra ūkininkavimo pagrindas ir tikėjimas tuo, ką darai. Galbūt šūkiu galėtų būti jaunojo ūkininko Martyno Klepecko ištarti žodžiai: „Aš visada buvau čia....“. Džiugu, kad jauni žmonės, atsikandę didmiesčių, pamatę pasaulį, įgiję aukštąjį išsilavinimą, sugrįžta į savo gimtuosius namus“, – džiaugėsi komisijos pirmininkė.

Jai pritarė ir rajono meras Vytas Jareckas: „Smagu matyti vis jaunėjančias ūkininkų šeimas, besikuriančius ūkius. Jūs esate mūsų krašto ambasadoriai ir maitintojai. Nuoširdi padėka už tai, kad ne tik kuriate savo gerovę, bet ir padedate kaimo bendruomenėms, seniūnijoms talkindami technika ir savo darbščiomis rankomis.“

Dalyvius ir nominantus sveikino artimieji, savivaldybės, žemdirbiškųjų organizacijų, Konsultavimo tarnybos Biržų r. biuro kolektyvas, bankų ir renginio rėmėjų atstovai.

LŽŪKT klientai apdovanoti trijose kategorijose

Metų geriausio ekologinio ūkio kategorijoje pripažintas Virginijus Bieliakas, ūkininkaujantis Šukionių kaime įkurtame ekologiniame gyvulininkystės ūkyje. Šiais metai deklaruota 117 ha ekologinių pasėlių, daugiausia ganyklos, kviečiai, dobilai. Ekologinei gamybai sertifikuoti 77 galvijai, daugiau kaip 40 melžiamų karvių. Ūkyje dirba Virginijus su žmona, sūnūs Mindaugas ir Žygimantas. Žmona Rita – Šukionių bendruomenės pirmininkė, tad visa šeima aktyviai dalyvauja bendruomenės veikloje. Įspūdingai tvarkoma sodybos aplinka: skulptūros, apžvalgos aikštelė, akmenys, želdiniai.

Vidutinių ūkių kategorijoje geriausiu pripažintas Roberto Stakionio mišrus ūkis, įkurtas 2010 m. Deklaruojama 175 ha, auginami žieminiai kviečiai, žieminiai rapsai, žirniai, vasariniai miežiai, daugiametės pievos. Šiuo metu ganyklose ganosi 80 pieninių karvių. Ūkyje dirba 5 darbuotojai. Robertas pats apsėja visus laukus, brolis rūpinasi jų purškimu, tręšimu.

Padėka už šeimos ūkininkavimo tradicijų tęstinumą, sumanius sprendimus ir pasiekimus augalininkystės ūkyje apdovanotas Martynas Klepeckas, ūkininkaujantis Pagavėnių kaime kartu su tėvais Jurijimu ir Aida bei broliu Gabrieliumi. Martynas savo ūkį įregistravo 2021 m., deklaruoja 60 ha, kuriuose dominuoja pupos ir žirniai, kitais metais galbūt ir moliūgai pasipils. Dar viena iš ūkio veiklų – bitininkystė. Pasak Martyno, jis daugiau mokėsi, nei gyveno. Baigęs aplinkosaugos magistrą, toliau žinias gilino aplinkotyros srityje, žmona – molekulinės biologijos mokslų daktarė. Pasiteiravus, kokia ateitis Biržuose dviejų grįžusių mokslo daktarų, ūkininkas kukliai juokaudamas atsakė, ką nors įdomaus sugalvosiąs. O paklausus, kokį sau tikslą ūkininkaudamas išsikėlęs, Martynas sako, kad geriausiai, kai viskas gražiai „susieina“ ūkio buhalterinėje lentelėje. Tad ūkio finansus jis, kaip ir tėtis bei brolis, patikėjęs tvarkyti Konsultavimo tarnybos Biržų r. biuro konsultantėms.

„Tėtis  su Konsultavimo tarnyba bendradarbiauja jau tris dešimtmečius, brolis – bene dešimtmetį. Aš tik pirmus metus. Kreiptis į Konsultavimo tarnybą patarė ir artimieji, ir pažįstami ūkininkai. Kas ūkininkauja, manau, tas ir turėtų bendrauti su Konsultavimo tarnyba, nes yra visos paslaugos“, – įsitikinęs jaunasis ūkininkas Martynas Klepeckas.

Buvo smagu ir jauku pasibūti draugiškoje biržiečių draugijoje, panašiai kaip gausios giminės susitikime. Šventės dalyviams ir svečiams koncertavo Biržų „Saulės“ gimnazijos choras „Solis ortus“, praėjusio šimtmečio lietuvių gyvenimo aktualijas mizanscenose, šokiuose ir dainose  atskleidė Pabiržės folkloro ansamblis ,,Žemyna“. O kaipgi be biržietiško alaus! Savos gamybos gyvu alumi svečius vaišino ūkininkaujantys tėtis ir sūnus Salvijus ir Rolandas Vedlugos. Konsultavimo tarnyba pasirūpino saldžiąja dovana. Kaip sakoma, per barzdą varvėjo … 

 Autorė Ramunė Sutkevičienė

Egidijaus Vilkevičiaus  nuotraukos. Pirmoje Martynas Klepeckas su žmona Kamile, sūnumis Simonu ir mažuoju Joriu bei Daiva Laumiene, LŽŪKT Biržų r. biuro buhalterinės apskaitos konsultante. Kitose – šventinės akimirkos.