Naujienos

Norint atliepti žemdirbių poreikius – būtina keistis tarptautine patirtimi

  2025-04-28

Balandžio 25 d. LŽŪKT centrinėje buveinėje vyko Pabaltijo Konsultavimo tarnybų susitikimas. Jame dalyvavo svečiai iš Latvijos, Estijos, Lenkijos bei Suomijos. Susitikimo pagrindinis tikslas – pasidalinti žemės ūkio, konsultavimo verslo aktualijomis, pasikeisti patarimais, kurie gerintų žemdirbių konsultavimo procesą.

Susitikimą pradėjo LŽŪKT direktorius Saulius Cironka, kuris svečius supažindino su Konsultavimo tarnybos veikla, strategija, kaip ji keitėsi istoriškai, kokią įtaką jai daro besikeičianti aplinka, žemdirbių poreikiai, dalininkų lūkesčiai, paramos mechanizmai ir kt.

Kaip pabrėžė S. Cironka, didžiausi organizacijos iššūkiai – besikeičiantys žemdirbių poreikiai, teisės aktai, didėjanti konkurencija, kompetentingų darbuotojų stoka.

Susitikime taip pat dalyvavo LŽŪKT direktoriaus pavaduotojas Rimtautas Petraitis, Inovacijų paramos tarnybos vadovė Lina Žukauskienė, Technologinių paslaugų skyriaus vadovas Rimas Magyla, Analitikos ir finansų skyriaus vadovė Akvilė Žvikaitė, Teisės ir personalo skyriaus vadovė Rita Petraitytė, Rinkodaros skyriaus vadovė Erika Mankutė.

Užsienio partnerių įžvalgos

Suomijos žemdirbių konsultavimo asociacijos „Proagria“ direktorius Jusis Juhola nuotoliniu būdu pasidalino įžvalgomis apie besikeičiančią šalies žemės ūkio situaciją bei pagrindines organizacijos veikos sritis. „Mūsų tikslas padėti visos Suomijos ūkininkams teikiant aukštos kokybės, naujausiomis žiniomis grįstas paslaugas. „Proagria“ paslaugos apima visą ūkininkavimo verslą, todėl galime sujungti ūkio valdymą, finansus ir gamybą į visumą. Mūsų tikslas – didinti klientų konkurencingumą užtikrinant kaimo vietovių gyvybingumą“, – sakė J. Juhola.

Latvijos žemės ūkio konsultavimo ir mokymų centro Finansų ir klientų aptarnavimo direktorius Dzintars Vaivods pristatė organizaciją ir jos laukiančius pokyčius. „Mūsų organizacija finansuojama valstybės bei įgyvendinant projektus, labai mažą biudžeto dalį sudaro pajamos iš žemdirbių. Čia ir pliusas, ir minusas – kadangi nesam visiškai savarankiški plėtoti savo paslaugas ar investuoti į didesnes inovacijas. Šiuo metu Konsultavimo tarnyboje dirba apie 400 darbuotojų, didžioji dalis – apie 300 konsultantų dirba rajonų biuruose. Mūsų tinkle yra 26 biurai, kurie įkurti arčiau didžiųjų šalies miestų. Ateityje planuojame šiek tiek sumažinti jų skaičių, siekiant likusiuose teikti daugiau specializuotų paslaugų“, – kalbėjo D. Vaivods.

Estijoje jau kelerius metus vyksta pokyčiai žemdirbių konsultavimo procese bei Estijos žemės ūkio mokslų ir žinių centre (MTEK). Organizacijoje drauge dirba ir mokslininkai, ir žemės ūkio specialistai, įprastų paslaugų krepšelį papildo ir laboratorinių tyrimų paslaugos. „Pagrindinis Estijos skirtumas, lyginant su kitomis Baltijos šalimis, pas mus žemdirbių konsultavimas vyksta per Žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemą (AKIS, lietuviškas atitikmuo – ŽŪŽIS).  Žemės ūkio konsultavimą remia valstybė ir įvairūs projektai. Mes konsultantų fiziškai neįdarbiname – dirbame su akredituotais ir nacionalinėje duomenų bazėje registruotais konsultantais. Jie ūkininkus konsultuoja žemės ūkio ekonomikos, augalininkystės, gyvulininkystės, miškininkystės klausimais“, – kalbėjo „AKIS“ vystymo  vadovė Estijoje Hanna Tamsalu.

Po vertingų diskusijų ir įžvalgų apibendrindamas tarptautinį susitikimą, LŽŪKT direktorius S. Cironka džiaugėsi galimybe pasidalinti patirtimi ir kartu ieškoti sprendimų, padedančių stiprinti žemdirbių konsultavimo sistemos efektyvumą visame Pabaltijo regione.

Autorė Erika Mankutė, Rinkodaros skyriaus vadovė

Erikos Mankutės nuotraukos