Įžvalgomis dalinasi Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Tauragės r. biuro augalininkystės konsultantas Petras Kulikauskas.
Informacinės sistemos IKMIS meteorologinės stotelėse prognozuojamos šalnos, kurios kai kuriuose šalies rajonuose gali siekti iki -9 oC. Šiemet anksti atšilus, augalai pradėjo spėriai augti, jei šalnos užklups juos jautriose reprodukcijos stadijose, galimi nuostoliai.
Šalnos pavojingiausios pradėjus ilgėti stiebui, kai viršūninis pumpuras pakeliamas virš dirvos. Mažiau nukentės augalai, kurių stipresnė šaknų sistema.
Reikia pasakyti, kad augalų jautrumas šalčiui priklauso nuo daugelio technologinių veiksnių. Ypač svarbus optimalus sėjos laikas, kad augalų reproduktyvinių organų formavimasis nesutaptų su šalnų laikotarpiu. Taip pat šaltis pavojingesnis, jei kviečiai sėjami anksti ir pasirenkamos greitai besivystančios veislės. Akcentuočiau ir sėjos gylį. Juk viršutinis dirvos sluoksnis greičiau praranda šilumą, o giliau teigiama temperatūra išsilaiko ilgiau. Tad nušalus antžeminėms augalų dalims, po žeme esantys ūgliai atauga. Svarbi ir sėklų norma. Tankaus pasėlio augalai daug jautresni šalnoms.
Žinoma, tai svarbūs technologiniai dalykai, padedantys paruošti augalus žemoms temperatūroms, bet šalnos pranašaujamos šiandien. Jei augalai nukentėjo, rekomenduojamos laisvosios aminorūgštys drauge su kalio trąšomis.
Kadangi situacija Lietuvoje ir net atskiruose laukuose skirtinga, skirsis ir šalnų pasekmės. Išsamias prognozes ir meteostotelių užfiksuotus rodiklius, pasėlių stebėjimo duomenis rasite sistemoje IKMIS. Jais vadovautis galima ir fiksuojant pasėlio nušalimą, jei jis draustas.
LŽŪKT informacija
© 2024 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |