Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Lazdijų r. biuro organizuotame seminare akcentuotos tvarios investicijos į žemės ūkio verslą. Tarptautinio projekto „Climate Farm Demo“ kontekste aptarti atsakymai į klausimą: ką daryti, kad būtume kuo mažiau taršūs?
ŠESD emisijų mažinimo galimybės ūkiuose, atsinaujinančios energetikos šaltiniai, ES paramos galimybės ūkių plėtrai 2025 m. – temos, kurioms seminare skirtas didžiausias dėmesys.
Seminarą pradėjusi Lazdijų r. biuro vadovė Jolita Rasimavičiūtė džiaugėsi, kad daugiau sužinoti apie ŠESD emisijų mažinimo ir tvarių technologijų pasirinkimo galimybes susirinko gausus būrys ūkininkų.
ŠESD emisijų mažinimas, renkantis pažangų ūkininkavimą
LŽŪKT Inovacijų paramos tarnybos vadovė Lina Žukauskienė ir inovacijų paramos specialistas dr. Justas Mingaila kalbėjo apie aktualijas įgyvendinant tarptautinį projektą „Climate Farm Demo“.
„Įgyvendinant projektą, siekiama Europoje paspartinti klimato kaitos požiūriu pažangų ūkininkavimą. Projekte dalyvauja 28 Europos šalys, kuriose suburtas 1500 ūkių tinklas. Juose klimato kaitos konsultantai skaičiuoja šiltnamio efektą sukeliančias dujų (ŠESD) emisijas ir, atsižvelgdami į rezultatus, kiekvienam ūkiui rengia individualius ŠESD emisijų mažinimo planus. Tarp jų ir 25 Lietuvos ūkiai – 9 gyvulininkystės ir 16 augalininkystės. Nustatant kiekvieno emisijas ir rengiant individualų planą, kaip jas sumažinti, su ūkininkais dirba mūsų rajonų biurų konsultantai. Nors šiuo metu apsiskaičiuoti emisijas ūkio lygmeniu Lietuvoje neprivaloma, ruoštis tam reikia“, – sakė L. Žukauskienė.
Akcentuota, kad Europa siekia pereiti nuo bendro prie tikslesnio emisijų skaičiavimo, tai yra ieškoma būdų nustatyti, kiek ŠESD išskiriama kiekviename ūkyje. Kaip atrinktuose Lietuvos ūkiuose vertinamos ŠESD emisijos, kokie jų mažinimo sprendimai rekomenduojami? Į šiuos klausimus atsakė inovacijų paramos specialistas dr. Justas Mingaila.
Tvarios investicijos ir parama
Europos Sąjungos parama – viena iš investavimo į tvarumą galimybių. Seminare ūkininkaujantiems aktualiausias Europos Sąjungos paramos priemones detaliai pristatė LŽŪKT Lazdijų r. biuro finansinės apskaitos-ekonomikos konsultantė Aistė Anušauskienė.
Konsultantė akcentavo, kad paramos priemonių taisyklėse prioritetinės sritys dabar yra ekologija, produkcijos perdirbimas, inovacijos, numatant tvarias investicijas.
Taupymas, tvarumas ir nepriklausomybė yra nauda, kurią gautų pasirinkusieji saulės elektrines. Pasak UAB „Solar Plant“ komercijos direktoriaus Justino Augustėno ir projektų vadovo Pauliaus Pastausko, šiuo metu sąlygos jas įsirengti ūkininkams yra palankios.
„Siekiant būti kuo mažiau taršiems ir dar sutaupyti, verta pasvarstyti apie subalansuotus atsinaujinančios energetikos sprendimus“, – sakė jie.
Kokius energetinius sprendimus pasirinkti, kaip gauti paramą saulės elektrinėms įsirengti ar energijos kaupikliams įsigyti, kokie kaupiklių privalumai ir kiti klausimai domino seminare dalyvavusius ūkininkus.
Autorė Jolanta Dalia Abarienė, LŽŪKT redaktorė
Nuotraukos autorės
© 2025 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |