Naujienos

Šilališkiai sukvietė į rudens derliaus ir kūrybos mugę

  2024-09-30

Paskutinįjį rudens savaitgalį Šilalės pagrindinė gatvė pulsavo puikia nuotaika, muzika, bičiuliškais pašnekesiais, atrastomis naujomis pažintimis, juoku ir šokio ritmu – vyko tradicinė rajono žemdirbių ir kaimo bendruomenių rudens derliaus šventė. Į ją sėkmingai įsiliejo ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos  (LŽŪKT) – centro ir Šilalės r. biuro – komanda. LŽŪKT – viena renginio rėmėjų.

Nors permainingas oras kėlė šiek tiek nepatogumų, tačiau nesugadino puikios šventinės nuotaikos – pramogos į renginį sukvietė išties daug miesto gyventojų ir svečių, kurių laukė seniūnijų ir kaimo bendruomenių išradingai pagal metų laikus įrengti kiemeliai, su gausiu daržovių, vaisių derliumi, duonos kepimu, siuviniais, mezginiais ir karpiniais, atspindintys ne tik Šilalės rajono žemdirbystės tradicijas, bet ir smulkiojo verslo šakas. Šventės metu veikė tautodailininkų, amatininkų ir ūkininkų mugė, žemės ūkio technikos bei gyvūnų paroda. Buvo tiek smagaus šurmulio, grožio, kūrybos ir gardumo, kad niekas ramiai praeiti negalėjo. Visi gera nuotaika ir savo krašto gėrybėmis dalijosi.

„Ši šventė – tarsi atsisveikinimas su vasara. Derlius beveik nuimtas, teliko tik vėlyvesnio laikotarpio darbai, o žiedų gamtoje dar daug, todėl pats geriausias laikas pasigrožėti tuo, ką dovanoja gamta ir gali sukurti išradingo, kūrybingo žmogaus rankos. Džiaugiamės, kad esame bendruomenės dalimi. Tokiuose renginiuose vyraujanti puiki nuotaika, geros emocijos, noras tarpusavyje dalytis gerąja patirtimi bei problemomis, suteikia viltį dar aktyviau ir energingiau dirbti rajono žemdirbių labui. Tik dirbdamos drauge su rajono žemdirbiais ir verslu galime pasiekti puikių rezultatų“, – sakė Jūratė Ciparienė, LŽŪKT Šilalės biuro vadovė.

Drauge LŽŪKT įrengtame kiemelyje darbavosi visa Šilalės biuro komanda: finansinės apskaitos konsultantės Aldona Dobilienė, Inga Pėlikienė, Renata Petkienė, finansinės apskaitos-ekonomikos konsultantė Gintarė Jakienė, ekonomikos konsultantė Neringa Trapkauskienė, apskaitininkės Rosita Poškienė ir Ligita Šadbarienė, prisijungė ir agronomė Aurelija Narkutė iš Kretingos r. biuro.

Joms talkino ir centro specialistai: Tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų centro vadovas Karolis Urba, gyvulininkystės ekspertas Vytas Gudaitis, laboratorijos vedėja Lina Šmakovienė, vyr. redaktorė Ramunė Sutkevičienė. Jie pristatė inovatyvias technologijas, informacines, ūkio valdymo sistemas, kurias sukūrė ir savo darbe taiko konsultantai, kokios tiksliojo ūkininkavimo paslaugos teikiamos žemdirbiams.

LŽŪKT stende – dėmesys tiksliajam ūkininkavimui

Tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų centro vadovas Karolis Urba akcentavo paslaugas, susijusias su dirvožemio tausojimu: dirvožemio tyrimai, kintamos normos tręšimo planai ir kt.

„Jei į lauką žiūrime kaip į fabriką, pamirštame dirvožemį. Yra problemų, yra ir sprendimo būdų. Dažnai net vieno lauko dirvožemis skirtingas, todėl labai svarbu tai žinoti. Kviečiame žemdirbius išbandyti keturis naujus Konsultavimo tarnybos dirvožemio tyrimų paketus, kurie parengti bendradarbiaujant su viena pažangiausių laboratorijų EuroFins Agro. Jie orientuoti į klimato kaitai pažangų ūkininkavimą ir su laiku padės pereiti prie anglies požiūriu neutralaus žemės ūkio“, – sakė K. Urba.

Laboratorijos vedėja Lina Šmakovienė  pristatė įvairius tyrimus, naudingus žemdirbiams, ir naują paslaugą  – sėklų daigumo tyrimą. Įstaigos laboratorijoje vos per kelias dienas galima sužinoti turimos ar perkamos ūkinės sėklos daigumą ir dygimo energiją, deformuotas šaknis ar mirusias sėklas: kviečių, kvietrugių, rugių, miežių, avižų, pupų, žirnių, sojų, rapsų, garstyčių, aliejinių ridikų ir saulėgrąžų.

„Norėčiau akcentuoti ir šiuo metu privalomą privačių asmenų valymo įrenginių nuotekų, išskyrus rezervuarus, iš kurių, nuotekos išvežamos, tyrimą. Apie jį mažai kalbama, o žinoti reikia jau dabar“, – akcentavo Lina Šmakovienė. 

Šilalės krašte dominuoja daugiausia smulkūs gyvulininkystės ir mišrūs ūkiai, tad jų puoselėtojai turėjo puikią progą gauti konsultacijų iš eksperto Vyto Gudaičio. O jų buvo gausu: žemdirbiai klausė patarimo gyvulių sveikatingumo, reprodukcijos gerinimo, šėrimo, galvijų eksterjero vertinimo klausimais. Specialistas pristatė paslaugas, teikiamas į ūkius atvykus mobilia gyvulininkystės laboratorija.

Kol vieni konsultavosi, kiti mugės lankytojai dalyvavo edukaciniame žaidime – atpažink žemės ūkio augalų sėklas. Pripažinsime buvo visko: ir teisingų atsakymų, ir skambaus juoko, ir nuostabą keliančių šūksnių. Žinoma, ūkininkams šis žaidimas buvo lengviausias, tačiau miestelėnai turėjo gerai pasukti galvą  – taip apsilankymas šventėje virto mini žemės ūkio edukacija. O dar kiti – mintis, jausmus išreiškė tapydami ant drobės, kuri papuoš LŽŪKT Šilalės r. biuro poilsio kambarį ir primins šventės akimirkas.

Šventėn suėjusius ir suvažiavusius dalyvius, ūkininkus, amatininkus ir menininkus sveikino Šilalės rajono savivaldybės meras Tadas Bartkus. „Pamačius tokius gražius seniūnijų pristatymus, kiemelius, visas mugės gėrybes ir grožybes, supranti, kad čia gyventi gera“, – džiaugėsi meras.

Konkurso „Metų ūkis 2024“ nugalėtojai – LŽŪKT klientai

Tradiciškai rudeniniame šilališkių sambūryje apdovanoti aktyviausi ir pažangiausi krašto ūkininkai, konkurso „Metų ūkis 2024“ nugalėtojai.

Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilalės skyriaus pirmininko Aivaro Tamošaičio, rajono ūkininkai žinomi ir vertinami visoje Lietuvoje, ypač gyvulių augintojai.

Šiemet „Metų ūkis“ apdovanojimai skirti Daivai ir Ernestui Kairiams (I vieta), Daliai ir Arūnui Petkevičiams (II vieta) bei Viktorui Tarozai (III vieta).

Nugalėtojus pasveikino ir LŽŪKT Šilalės biuro vadovė Jūratė Ciparienė, kuri buvo ir konkurso komisijos narė. Visi laureatai – biuro klientai.

Štai I vietos laimėtojai – Daiva ir Ernestas Kairiai – puoselėja ekologinį pieno ūkį, kurį neseniai modernizavo – pasistatė melžimo robotą. Tvartuose mūkia apie 115 galvijų, iš jų 60–70 melžiamų karvių. Savo ūkio finansinę apskaitą patikėję tvarkyti Šilalės biuro konsultantėms, naudojasi augalininkystės paslaugomis, tiriasi dirvožemį, konsultantai rengia tręšimo planus.

„Bendraujame apie penkiolika metų. Kaip atėjome, taip ir nebeišeiname, – juokaudami vienas kitam antrino Daiva ir Ernestas. – Džiaugiamės bendryste. Gera ir malonu ateiti į biurą. Šaunus kolektyvas.“

Dalia ir Arūnas Petkevičiai taip pat vysto pienininkystę, laiko apie 75 karvių, iš jų apie 45 vnt. melžiamų. Konsultantų paslaugomis naudojasi ne vienus metus: biure tvarkomi ūkio finansai, rengti verslo planai, tvarkomi reikalingi žurnalai ir rengiami tręšimo planai.  

Viktoras Taroza ūkininkauja ekologiškai, laiko 60 galvijų, iš jų 21 melžiamą karvę. Dar turi 20 arklių. Šilalės biuro konsultantės parengė ne vieną verslo planą, kuris prisidėjo ūkininkui žengti pažangos keliu.  

Geriausiems įteikti specialūs LŽŪKT įsteigti pizai – vieniems 100 eurų vertės dovanų kuponas mobilios gyvulininkystės paslaugoms ūkyje, kitiems – laboratoriniams tyrimams.

„Visi jie nusipelnė būti geriausi. Nors Šilalės r. konsultavimo biure ūkininkams teikiame technologines paslaugas ne vienus metus, bet apsilankiusi ūkiuose vėl buvau sužavėta išpuoselėtomis sodybomis, tvarkingai, su žemaitišku užsispyrimu bei atkaklumu tvarkoma ūkių aplinka. Tai žingeidūs ir imlūs naujovėms ūkininkai, nuolat dalyvauja Konsultavimo tarnybos organizuojamuose renginiuose, mokymuose. Labai džiaugiamės jų pasiekimais ir tikimės, kad nuoširdus mūsų bendradarbiavimas siekiant ūkių pažangos truks dar ilgai. Visiems rajono ūkininkams nuoširdžiai linkime sveikatos, asmeninės laimės ir neblėstančio optimizmo,“ – gražių žodžių negailėjo Šilalės r. biuro vadovė Jūratė Ciparienė.

Na, o po visų sveikinimų scena užleista savivaldybės kultūros centro mėgėjų kolektyvams, šauniems jų pasakoriams, dainininkams ir muzikantams. Aplodismentų žiūrovai negailėjo ir šventės atlikėjams: „Tabasko“, Rokui ir Laurynui. O visus sušildė medžiotojų karšta sriuba – šiupininė.

AČIŪ visiems, užsukusiems į LŽŪKT stendą. Gera buvo vėl Jus matyti! 

Dalijamės šventės akimirkomis!

Informaciją parengė ir renginio akimirkas užfiksavo Ramunė Sutkevičienė