Jau pasveikinti rugsėjo 23–25 d. vyksiančios parodos „Ką pasėsi 2021“ eksponatų konkurso laimėtojai. Už atnaujintą informacinę sistemą IKMIS 2.0 parodos medalis ir diplomas įteiktas Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai, padėkota redakcijai „Mano ūkis“ už ilgametę partnerystę.
Šventiniame renginyje Konsultavimo tarnybai atstovavo Oraganizacijos vystymo ir finansų valdymo padalinio vadovė Sandra Urbanavičienė, Informacinių technologijų skyriaus vadovė Ilma Rimkevičienė, redakcijai „Mano ūkis“ – vyr. redaktorius Viktoras Trofimišinas.
IKMIS 2.0 – tai modernizuota integruota augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinė sistema, kurią sudaro 4 elektroninės paslaugos, skirtos žemdirbiams, konsultantams, mokslo atstovams ir visiems besidomintiems žemės ūkiu. Šios sistemos tikslas – sudaryti sąlygas Lietuvos žemės ūkio sektoriaus subjektams efektyviau ir mažesnėmis sąnaudomis vykdyti augalų ligų ir kenkėjų stebėseną, kelti kvalifikaciją ir greičiau priimti optimalius augalų apsaugos priemonių naudojimo sprendimus, tokiu būdu mažinant neigiamą augalų apsaugos produktų naudojimo keliamą grėsmę bei poveikį Lietuvos žmonių sveikatai, gyvūnams ir aplinkai.
„Mūsų tikslas – modernizuoti IKMIS į IKMIS 2.0. Sudaryti palankesnes sąlygas besiverčiantiems žemės ūkiu mažesnėmis sąnaudomis vykdyti augalų ligų ir kenkėjų stebėseną, kelti kvalifikaciją, greičiau priimti optimalius augalų apsaugos priemonių naudojimo sprendimus, taip mažinant neigiamą augalų apsaugos produktų naudojimo poveikį Lietuvos žmonių sveikatai, gyvūnams ir aplinkai, skatinti skaitmeninės atskirties mažinimą Lietuvos žemės ūkio sektoriuje bei ES „Žaliojo kurso“ strategijos tikslų įgyvendinimą“, – sakė Konsultavimo tarnybos IT skyriaus vadovė Ilma Rimkevičienė.
Kaip veikia sistema?
Į sistemą integruota ir automatiškai pateikiami duomenys iš vabzdžių gaudyklių, internetinių meteorologinių stočių, kurios yra su integruotais augalų ligų bei kenkėjų plitimo prognozavimo moduliais. Taigi IKMIS operatyviai informuojama apie kenksmingų organizmų plitimą įvairių žemės ūkio augalų pasėliuose visoje šalyje.
Taip pat vegetacijos metu ūkininkų pasėlius stebi, augalų apskaitas pagal mokslininkų parengtą metodiką atlieka ir duomenis bei rekomendacijas kas savaitę teikia Konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantai. Siekiant rekomendacijų kokybiškumo, pasėlių sveikatos būklei nustatyti naudojami bepiločiai orlaiviai, azoto poreikio nustatymo matavimo prietaisai bei integruoti ir naudojami palydoviniai duomenys. Šių visų duomenų visuma siekiama teikti savalaikes kenksmingųjų organizmų plitimo ir augalų apsaugos priemonių naudojimo konsultacijas ir rekomendacijas, siekiant sumažinti neigiamą poveikį aplinkai ir padidinti augalininkystės, sodininkystės ir daržininkystės ūkių našumą.
Sistemoje skelbiami ligų, kenkėjų ir piktžolių katalogai, padedantys greičiau atpažinti ligą ar kenkėją ir lengviau pasirinkti juos naikinančius Lietuvoje registruotus augalų apsaugos produktus.
Katalogus nuolat atnaujina Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslininkai.
IKMIS 2.0 pateikiama augalų apsaugos produktų duomenų bazė, į kurią informacija gaunama tiesiai iš Valstybinės augalininkystės tarnybos duomenų bazės.
Ūkiai, naudojantys augalų apsaugos produktus, privalo laikytis Integruotos kenksmingų organizmų kontrolės reikalavimų. Sistemoje užpildęs anketą, kiekvienas vartotojas sužino, ar ūkis juos atitinka, jeigu neatitinka – pateikiama informacija apie tobulintinas ūkio veiklos sritis.
Jei reikia patarimo dėl integruotos augalų apsaugos metodų taikymo, galima susisiekti IKMIS interaktyviu būdu.
Kita svarbi paslauga – mokymai nuotoliniu būdu. IKMIS galima gilinti žinias pagal daugiau nei 15 mokymų programų.
Ką pavyko modernizuoti?
Modernizuotas, išplėstas ir sutankintas agrometeorologinių stočių tinklas. Dabar yra 55 Konsultavimo tarnybos valdomos stotys, įdiegtos vabzdžių gaudykles. Sukurtas meteorologinių stotelių platforminis sprendimas: galimybė pajungti kitų šalių valdomas meteorologines stoteles, kurios turi galimybę perduoti duomenis. Integruoti nauji prognozavimo moduliai, atnaujinti, papildyti augalų ir kenksmingų organizmų katalogai, įgalinant augalų kenksmingų organizmų plitimo prognozavimą sodininkyste ir daržininkyste besiverčiantiems Žemės ūkio subjektams.
Sukurti bendro naudojimo informacinių technologijų sprendimai, kuriuos galima perpanaudoti kitos institucijos savo paslaugų kūrimui.
Sukurta ir įdiegta mobilioji IKMIS 2.0 aplikacija.
Įdiegtas elektroninis parašas išduodamų pažymėjimų pasirašymui. Taigi ketvirta paslauga jau iki galo elektroninė: nuo registracijos iki pažymėjo išdavimo.
Integruoti orų prognozės duomenys. Remiantis jais, sudaroma rekomendacija vartotojams, kada nerekomenduojama purkšti laukų.
Pateikiami Stichinių meteorologinių reiškinių „Ilgas lietingas laikotarpis“ ir „Sausra“ duomenys, Standartizuoto kritulių indekso (SPI) reikšmės, kurios ypatingai svarbios apsidraudusiems pasėlius.
IKMIS 2.0 prieinamumas vartotojams
Žemdirbiams tereikia turėti kompiuterį ar mobilų telefoną ir prisijungimą prie interneto. IKMIS portalą pasieks adresu www.Ikmis.lt naudojant internetinę naršyklę. IKMIS mobilią aplikaciją galima parsisiųsti iš Google Play (android)/App Store (Ios). Siekiant didinti sistemos informacijos populiarumą pasėlių vegetacijos metu (pavasarį bei rudenį) IKMIS sistemoje esanti vertinga informacija vartotojams pateikiama videoreportažuose ir transliuojama agrokademija.lt, socialiniuose tinkluose ir kt.
Šiuo metu IKMIS naudojasi apie 9000 unikalių vartotojų.
Naujausias IKMIS įvertinimas – gerosios praktikos pavyzdys tausaus augalų apsaugos produktų naudojimo Lietuvoje (Europos audito rūmų išvada, 2020 m. gruodis).
© 2024 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |