Jau daugiau nei 20 m. trečiąjį rugsėjo šeštadienį minima Miškininko diena. Šiemet jai paminėti įvairiose su miškininkyste susijusiose, institucijose vyksta atvirų durų dienos visuomenei, kurių metu siekiama parodyti, kaip pasikeitė Lietuvos miškininkystė, kokios naujos ir inovatyvios technologijos naudojamos medelynuose, kaip auginami ir prižiūrimi miškai.
LŽŪKT Miškininkystės paslaugų biuro komanda Miškininko dieną minėjo lankydamiesi viename moderniausių šalyje Valstybinės miškų urėdijos Panevėžio regiono Panevėžio medelyne. Su medelyno gamybiniais ir technologiniais procesais supažindino jo vadovas Egidijus Kaluina.
Panevėžio medelynas veikia daugiau nei 50 metų. Galima drąsiai teigti, kad dabar jis išgyvena renesansą. Medelyno komplekso teritorijoje sumontuotos sėklų ruošimo ir sėjimo, vaškavimo linijos, sodmenų šaldytuvas ir konteinerinių sodmenų rūšiavimo linija, ąžuolo gilių termoterapijos linija ir gilių laikymo šaldytuvas. Šiltnamiuose sumontuotos naujausios laistymo, šildymo ir vėdinimo ir pavėsinimo sistemos, išplėstos sodmenų auginimo aikštelės ir įrengta unikali aikštelė diena–naktis, sukurianti sodmenims tokias sąlygas, kurioms esant jie greičiau sutvirtėja ir sumedėja.
Anot E. Kaluinos, praėjusiais metais atnaujintame komplekse šiuo metu užauginama apie 12 mln. sodmenų, o netolimoje ateityje bus siekiama užauginti ir 20 mln. Skaičiuojama, kad efektyvumas bus padidintas daugiau nei 4 kartais, lyginat su laikotarpiu prieš investicijas į naująją įrangą.
Išskirtinumas – inovacijos
Įdomu tai, kad sėjimo procesas yra visiškai automatizuotas: į paruoštas durpes sėjamos sėklos, mulčiuojama ir drėkinama. Medelyne sudygsta net 95 proc. medelių, kai atvirame grunte – 80 proc. – tai pasiekiama sudarius palankias sąlygas medeliui augti palaikant atitinkamą šilumą, drėgmę ir apšvietimą.
Panevėžio medelynas išskirtinis ir tuo, kad jame yra taikoma vienintelė šalyje vaškavimo technologija: sodinukai, apsaugant nuo kenkėjų, vaškuojami priemonėmis, kuriose nėra cheminių preparatų.
Medelyno vadovas nemažai inovacijų sugalvoja pats, atlikdamas bandymus ir eksperimentus. Vienas tokių – ąžuolo gilių termoterapijos įrenginys. Kaip teigia E. Kaluina, ąžuolo gilių termoterapija skirta sunaikinti grybą, kuris veisiasi gilės viduje. Taip pat termoterapija svarbi, kad gilė išliktų gyvybinga. Jos kaitinamos specialiuose katiluose palaikant 41,5 laipsnių vandens temperatūrą 2,5 val. Po to išdžiovinamos iki natūralios gilės drėgmės ir supilamos į statines su ventiliacija. Atliktas ne vienas bandymas, kol atrasta idealiausia temperatūra, kuri ir grybą sunaikintų, ir gilė liktų sveika.
„Prieš daugiau nei 15 metų vykau į Latviją mokytis iš kolegų, stebėjau jų taikomas technologijas, galvojau, ką galiu parsivežti į Lietuvą. O dabar jie jau važiuoja stebėti mūsų medelyne taikomų inovacijų“, – džiaugėsi vieno moderniausių Baltijos šalyse medelynų vadovas E. Kaluina.
Autorė Erika Mankutė
Nuotraukos autorės
© 2024 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |