Šiandien VDU Žemės ūkio akademijos Bandymų stotyje organizuojamoje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „Žemdirbio vasara“ pristatyta Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos veikla, susijusi su skaitmeninių technologijų plėtra žemės ūkyje.
Pasak konferencijoje pranešimą skaičiusios Konsultavimo tarnybos Plėtros padalinio vadovės Ilmos Rimkevičienės, dabar jau daugelis neabejoja, kad skaitmenizavimas yra ne tik galimybė, bet ir būtinybė žemės ūkiui įgyvendinti iškeltus tikslus, susijusius su klimato kaita, tvariu ūkininkavimu. Jis leis visiems dirbti efektyviau. Naudingiausia žemės ūkiui yra procesų automatizavimas, robotizavimas, dirbtinio intelekto, išmaniųjų technologijų, jutiklių diegimas, palydovinių duomenų naudojimas. Ir svarbiausia – visų tų duomenų analizė, apjungimas į ūkio valdymo sistemas, kuriuose būtų įdiegtas dirbtinis intelektas, lengvinantis rekomendacijų teikimą, padedantis priimti sprendimus.
„Svarbu nebijoti diegti skaitmenines technologijas. Kai kuriuos stabdo baimė, galbūt žinių trūkumas arba investicijos, nes atsiperkamumas nėra toks greitas kaip norėtųsi. Bet žiūrint į ilgalaikes perspektyvas, į iškeltus žemės ūkio tikslus, būtent skaitmeninės technologijos ir yra pagrindas, kuris padeda žemės ūkiui. Jei diegsime skaitmeninimą, atversime duomenis pakartotiniam naudojimui, išnaudosime skaitmenizavimo potencialą, padarysime Lietuvą tvaresnę ir patys sau sukursime patogesnę, efektyvesnę darbo vietą“, – sakė Ilma Rimkevičienė.
Skaitmenizavimui – didelis dėmesys
Dalis skaitmenizuotų Konsultavimo tarnybos paslaugų perkeltos į viešąją erdvę. Viena iš tokių yra sistema IKMIS. Ją sudaro 4 skaitmeninės paslaugos, skirtos žemdirbiams, konsultantams, mokslo atstovams, visiems, kurie susiję su žemės ūkiu. Šios sistemos tikslas – sudaryti žemės ūkio subjektams galimybę efektyviau ir mažesnėmis sąnaudomis atlikti augalų ligų ir kenkėjų stebėseną, greičiau priimti optimalius sprendimus laukuose, optimaliai naudojant augalų apsaugos priemones, taikyti integruotą augalų apsaugą, mažinti pesticidų ir trąšų naudojimą.
Labai svarbu ne tik keistis žiniomis, bet ir jas kaupti, dalintis gerąja praktika, kad gerais pavyzdžiais galėtų visi nemokamai pasinaudoti, sužinotų, kas inovaciją sukūrė, kaip ji pritaikyta praktikoje, kiek kainuoja, ar yra galimybė diegti ūkyje. Šią informaciją galima rasti Konsultavimo tarnybos sukurtoje taikomųjų inovacijų tyrimų rezultatų informacinėje sistemoje TITRIS. Jos paskirtis – centralizuotai kaupti, apdoroti atliktų taikomųjų inovacijų tyrimų rezultatus, inovacijų žemės ūkyje duomenis, sudaryti sąlygas susipažinti su ūkininkaujantiems naudinga informacija. Įstaigos, kurios yra sukūrusios ar pritaikiusios inovaciją, gali pačios ją paskelbti sistemoje. Kiekvienam galima šia informacija naudotis, atsirinkti, ką pritaikyti praktiškai.
Konsultavimo tarnybos specialistai kuria skaitmeninius įrankius, kuriais naudodamiesi ūkininkai galėtų efektyviau valdyti ūkius. Vienas iš jų yra ūkio valdymo programa „e-GEBA“. Ją sudaro keturi moduliai: augalininkystės, gyvulininkystės, buhalterijos ir ekonomikos. Tris iš jų: augalininkystės, gyvulininkystės ir buhalterijos gali įsigyti ūkininkai. Duomenys tarp modulių integruojami, tai ypatingai svarbu tvarkant buhalterinę apskaitą, norint teisingai atlikti įvairius nurašymus.
Neseniai Konsultavimo tarnyba sukūrė klientų savitarnos platformą „ŪKIONETAS“, kurioje sudarė galimybę savo klientams asmeninėje paskyroje matyti ir valdyti teikiamų paslaugų duomenis, atsiskaityti už suteiktas paslaugas, gauti reikalingas ataskaitas ir asmeninius pasiūlymus, naudotis ūkio valdymo programos „e-GEBA“ augalininkystės, gyvulininkystės moduliais.
Konsultavimo tarnybos struktūroje yra Tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų centras (TŪPKC), kurio paslaugos orientuotos į ūkininkus, naudojančius arba planuojančius naudoti modernią, skaitmenizuotą žemės ūkio techniką. Vienas pagrindinių naujojo centro tikslų – padėti ūkininkams optimizuoti ūkio gamybos išlaidas, rasti sprendimų, kaip mažinant sąnaudas didinti produkcijos kokybę.
Dirvožemio gerinimo strategija – nuo ėminių paėmimo automatiniu būdu (keturračiais su GPS sistema) iki ištyrimo savoje laboratorijoje ir gautų rodiklių pritaikymo rengiant tręšimo planus, dronų su multispektrinėmis kameromis naudojimas vertinant pasėlių būklę, mobilios gyvulininkystės laboratorijos paslaugos veterinarijos gydytojams atvykus į ūkį – populiarios TŪPKC paslaugos.
Jau akivaizdu, kad sėkmingas ES žaliojo kurso reikalavimų įgyvendinimas be tiksliojo ūkininkavimo procesų taikymo ir skaitmeninių įrankių naudojimo nebus efektyvus, todėl ir toliau Konsultavimo tarnyba tam skirs didelį dėmesį.
LŽŪKT informacija
Egidijaus Vilkevičiaus nuotraukos
© 2024 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |