Naujienos

Tirta kalkinimo įtaka žemės ūkio augalų derliui

  2021-01-06

Ieškodama atsakymų, kodėl rūgštėja dirvožemiai, LŽŪKT įrengė gamybinius bandymus ir panaudojo skirtingų rūšių ir formų kalkines medžiagas. Bandymų tarpiniai rezultatai buvo pristatyti lauko dienose Šalčininkų, Tauragės, Kretingos, Telšių rajonuose, Rietavo savivaldybėje.

Lauko dienose buvo skaičiuojami žieminių javų stiebai visuose bandyminiuose laukuose. Pakalkintuose laukuose javų stiebai buvo stambesni ir tvirtesni, turėjo daugiau susiformavusių pilnų varpų, palyginus su nekalkintais laukais (kontrole). Dirvožemio kalkinimas leido augalams lengviau pasisavinti azotą ir kitas maisto medžiagas, todėl augalai užaugo stipresni, neatmetė varpoje grūdų užuomazgų.

Javapjūtės metu paskaičiavus ir pasvėrus ūkiuose grūdų derlių, gauti rezultatai parodė, kad žieminių rugių Duoniai derlingumas nekalkintame dirvožemyje buvo 3,3 t/ha, o pakalkintuose kalkinėmis medžiagomis Rolgran Ektra, Polcal ir Oxyfertil didesnis, t. y. atitinkamai 3,5; 3,8 ir 3,8 t/ha.

Žieminių rugių Dankowskie Amber derlingumas nekalkintame dirvožemyje buvo 3,3 t/ha, o pakalkintuose granuliuotu kalkakmeniu Kalk hum ir Orcal trąšomis didesnis,  t. y. atitinkamai 3,5; 3,6 ir 3,6 t/ha Šalčininkų rajone.

Žieminių rapsų pasėlyje skirtumas nebuvo didelis. Derlingumas nekalkintame dirvožemyje buvo 4,43 t/ha, o pakalkintuose kalkinėmis medžiagomis Rolgran EktraOxyfertil ir Polcal atitinkamai 4,55; 4,55 ir 4,65 t/ha Telšių rajone.

Projekto pabaiga – 2021 metų gruodį, o gauti rezultatai bus pristatomi šiemet suplanuotuose seminaruose, lauko dienose ir konferencijoje. Tikslus renginių laikas ir vieta bus skelbiami spaudoje ir LŽŪKT interneto svetainėse www.lzukt.lt ir www.agroakakdemija.lt bei žemdirbių mokymo ir konsultavimo informacinės sistemos interneto puslapyje

Videoinformacija apie lauko dieną.