Miško auginimo procesą reguliuoja valstybė. Miško savininkai įstatymu įpareigoti atlikti jaunuolynų ugdymo kirtimus, kurie labai svarbūs būsimam miškui. Kokie miškai laikomi jaunuolynais, kada ateina jų ugdymo laikas, kodėl verta pasinaudoti parama jaunuolynams ugdyti?
Jaunuolynu laikomas jaunas miškas. Jam priskiriami pušynai, eglynai, ąžuolynai, uosynai, skroblynai iki 40 metų, beržynai, drebulynai, juodalksnynai – iki 20 metų, o baltalksnynai – iki 10 metų.
Miško ugdymo kirtimai, tai tikslingas ir savalaikis dalies medžių ar krūmų, kuriuos palikti ilgiau netikslinga nei ūkiniu, nei biologiniu požiūriu, iškirtimas.
Kada reikia pradėti ugdymą
Mišką reikia ugdyti, kai pasodintus ar savaime išaugusius medelius ima stelbti nepageidaujamų rūšių medžiai ar krūmai. Laikoma, kad beržynus ir juodalksnynus reikia pradėti ugdyti nuo 6 metų, o spygliuočius ir kietuosius lapuočius (ąžuolynus, klevynus) – 8 metais.
Keičiantis medyno amžiui, keičiasi ir ugdymo kirtimų tikslas. Pagal medyno amžių ir tikslus Lietuvoje ugdymo kirtimai skirstomi į tris rūšis: jaunuolynų ugdymą, retinimo ir einamuosius kirtimus.
Auga liepų jaunuolynas
Pagrindinis jaunuolynų ugdymas atliekamas iki 20 miško metų. Šiuo kirtimu siekiama suformuoti tikslinę medyno rūšinę sudėtį. Kirtimų metu šalinamos nepageidaujamos medžių rūšys, krūmai, stelbiantys ir užtamsinantys tikslines medžių rūšis. Taip pat siekiama sudaryti kuo palankesnes augimo sąlygas tikslinėms medžių rūšims. Jei niekas jaunų medelių nestelbia, jie auga per daug tankiai, todėl būtinas retinimas, iškertant silpnesnius. Tokiu būdu formuojamas tolygus augančių medžių tankumas, stiprinamas jų atsparumas nepalankiems aplinkoms veiksniams – vėjovartoms ar vėjalaužoms.
Kirtimų dažnumas jaunuolynuose priklauso nuo vyraujančios medžių rūšies, augavietės sąlygų, vidutinio medžių aukščio, stiebų skersmens ir kitų sąlygų.
Verta teikti paraišką
Norite auginti socialiniu ir ekonominiu požiūriu naudingą mišką ir planuojate savo valdoje ugdyti jaunuolynus? Iki rugsėjo 14 d. renkamos paraiškos pagal priemonę „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“. Nuo 2020 m. liepos 18 d. padidintos išmokos, supaprastintas projekto įgyvendinimas ir administravimas. Už 1 ha išugdyto jaunuolyno (miško iki 20 m.) mokama vienkartinė nustatyto dydžio kompensacija – 343 Eur.
Kreipkitės į LŽŪKT Miškininkystės biurą. Padėsime užpildyti paraišką, parengsime reikiamus dokumentus, paaiškinsime, ką turite daryti, kad gautumėte paramą, konsultuosime atvykę į mišką!
Parengta pagal informaciją internete
© 2024 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |